آگهی های ثبتی و نکات مهم حقوقی آن

تعریف آگهی های ثبتی : در این مبحث قصد داریم به شما عزیزان در خصوص آگهای هایی که در خصوص ثبت املاک توسط سازمان ثبت منتشر و آگهی میشود صحبت کنیم. اینکه اصلا این دسته از آگهای های برای چه هستند و سازمان ثبت املاک چه وظایفی در قبال مردم دارد.

سازمان ثبت املاک

سازمان ثبت املاک در خصوص حقوق املاک به عنوان زیر مجموعه ای از قوه قضائیه ، سه وظیفه اصلی دارد.
حقوق ثبت املاک وظیفه دارد در خصوص چگونگی به ثبت رسیدن املاک تعیین و تکلیف کند همچنین وظیفه صدور سند مالکیت نیز بر عهده سازمان ثبت محل وقوع ملک میباشد. که از دیگر وظایق سازمان ثبت بوده و همچنین اگر قرار باشد تغییری در وضعیت املاک رخ دهد و ایجاد شود. در حدود اختیارات و وظایف سازمان ثبت میباشد.

آگهی های ثبتی

چرا سازمان ثبت اقدام به انتشار آگهی میکند؟

وکیل متخصص امور ملکی : سازمان ثبت برای ثبت عمومی املاک موظف است که اقدام به انتشار آگهی نماید. ثبت عمومی مسئله ای عمومی و همگانی است و تمامی مردم در قبال سازمان ثبت و سازمان ثبت در قبال مردم برای ثبت عمومی مسئولیت دارند. و همچنین ثبت عمومی از آن دسته از مواردی است که در قانون ثبت املاک اجباری تشخیص داده شده است.

اولین اقدام برای ثبت عمومی املاک

اولین اقدام برای ثبت عمومی املاک ، انجام عملیات مقدماتی میباشد.
عملیات مقدماتی آن دسته از عملیات میباشند. که در زمان و موعد معین توسط متقاضی ثبت و سازمان ثبت انجام میشود تا ملکی با شناسه و شماره مشخص در دفاتر املاک ، منحصراً به نام شخص معینی به ثبت برسد.

مراحل عملیات مقدماتی آگهی های ثبتی

مرحله اول

اولین گام برای انجام عملیات مقدماتی که منجر به ثبت ملک به صورت انحصاری به نام شخص معینی گردد. آن است که قبل از اقدام به ثبت عمومی و هنگام تصمیم به ثبت ، قوه قضائیه اعلام عمومی کند. که قصد ثبت املاک فلان ناحیه را دارد و این اعلامیه را یکبار در روزنامه کثیرالانتشار ثبت نماید. که به آن آگهی ثبت عمومی گویند.

در این فاصله اداره ثبت وظیفه دارد که هم به اداره اوقاف اطلاع بدهد. که ثبت این ناحیه شروع شده است و هم اقدام به پلاک کوبی کند و هم اظهار نامه را میان املاک و متصرفین مالکانه آنان توزیع کند.

دقت داشته باشید که توزیع اظهارنامه بعد از پلاک کوبی صورت میگیرد. و برای هر پلاک یک اظهار نامه ارسال میشو که متقاضی ثبت باید آن را کامل نموده و به اداره ثبت ارجاع بدهد.

مرحله دوم

دومین گام برای انجام عملیات مقدماتی انتشار آگهی مقدماتی میباشد که بعد از آگهی ثبت عمومی و قبل از اقدام به ثبت عمومی منتشر میشود. و در خصوص حدود و نواحی که باید به ثبت برسند صحبت میکند. که سه نوبت در اول و پانزدهم و سی ام هر ماه در روزنامه های کثیرالانتشار منتشر میگردد.

مرحله سوم

سومین گام برای انجام عملیات مقدماتی انتشار آگهی نوبتی میباشد.آگهی نوبتی مهم ترین آگهی ثبتی است. که در طول ثبت عمومی و عملیات مقدماتی منتشر میگردد. در آگهی عمومی به نوع ملک ، پلاک ثبتی و وضعیت متقاضی ثبت اشاره میشود اما دقت داشته باشید که بر خلاف آگهی مقدماتی که در خصوص حدود و حقوق ملک نظیر حق ارتفاق صحبت میشد. در آگهی نوبتی صحبتی از حدود و حقوق نمیگردد.

آگهی نوبتی در دو نوبت به فاصه سی روز منتشر میگردد و هم الصاق شده و هم در روزنامه کثیرالانتشار درج میشود.
دقت داشته باشید که اگر متقاضی ثبت و یا ثالث به آگهی نوبتی اعتراضی داشته باشد باید به هیئت نظار مراجعه کند و هیئت نظار مرجع رسیدگی به اعتراض و اصلاح آگهی نوبتی میباشد که رای هیئت نظارت در خصوص آگهی نوبتی قابل تجدیدنظر در شورای ثبت نمیباشد.

وکیل امور ثبتی : با وجود اینکه ذکر شد که آگهی نوبتی در دو نوبت و در فاصله سی روز منتشر میشود اما اگر مطابق نظر هیئت نظارت ، اگهی نوبتی اصلاح گردد فقط در یک نوبت منتشر میشود.

مرحله چهارم

چهارمین گام برای عملیات مقدماتی آگهی تحدید حدود میباشد.آگهی تحدید حدود در واقع نوعی دعوت از اشخاص متقضای ثبت ، مجاورین آنان و اگر ملک در جوار ملک دولتی بوده باشد از نماینده دولت میباشد که در تاریخ معین بیایند و حدود ملک مورد تقاضای ثبت را مشخص نمایند.فاصله دعوت تا حضور باید بین 20 تا 60 روز باشد و فقط یکبار این آگهی منتشر میگردد.در نهایت تحدید حدود با توضیحات متقاضی ثبت صورت میگیرد و اگر وی حاضر نبود با توضیحات مجاورین و چنانچه هیچ کدام حضور نداشته باشد ، تحدید حدود تجدید میشود.

پس از اتمام این مراحل چنانچه نسبت به ملک اعتراض ثبتی صورت نگیرد عملیات مقدماتی به پایان رسیده و هیچ دعوایی اعم از حقوقی و کیفری نسبت به ملک پذیرفته نمیشود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *