ازدواج بدون اجازه پدر

ازدواج بدون اجازه پدر : در این مقاله تیم حقوقی عدل محور تصمیم دارد به شما در خصوص عقد نکاح توضیح دهد و سپس قصد داریم تا شما را در خصوص اذن پدر در تاثیر ازدواج دختر توضیح دهیم و آثار حقوقی ازدواج بدون اذن پدر را برای شما شرح دهیم.پس اگر مجرد هستید و قصد ازدواج دارید و میخواهید بدانید که برای ازدواج نیاز به اذن پدر دارید یا خیر و اگر بدون اذن پدر ازدواج کنید چه آثار حقوقی بر عقد نکاح شما اعمال میشود ؛ با ما همراه باشید.

عقد نکاح چیست ؟

عقد نکاح در واقع به همان جشن ازدواج و عروسی در اصطلاح عامیانه و میان مردمی گفته میشود که زوج و زوجه در آن متعهد میشوند تا زندگی مشترک را باهم آغاز کنند.عقد نکاح از جمله عقود معین در قانون مدنی میباشد که آثار جنبه مالی و غیر مالی به همراه دارد و همانطور که در قانون مدنی نیز ذکر شده است ؛ همین که عقد نکاح به طور صحیح واقع شود رابطه زوجیت بین طرفین شکل میگیرد و تمامی تعهدات و آثار عقد نکاح بر زوج و زوجه پدید می آید.حقوق و تکالیفی نظیر نفقه ، مهریه ، حسن برخورد و معاشرت ، تمکین و …

ازدواج بدون اجازه پدر

حال این صحیح واقع شدن عقد نکاح منوط به حصول شرایطی است و باید تمامی این شرایط وجود داشته باشد تا عقد صحیح واقع شود ، شرایطی عمومی نظیر اینکه در هدو طرف اخیار و رضایت داشته باشند و اجباری در کار نباشد و یا تدلیسی در عقد صورت نگرفته باشد و یا شرایطی اختصاصی نظیر اینکه دختر بدون اذن پدر اقدام به عقد نکاح نکرده باشد و … که در ادامه به توضیح عقد نکاح بدون اذن پدر میپردازیم.

عقد نکاح و ازدواج بدون اجازه پدر

در خصوص ازدواج دختر بدون اذن ولی در قانون مدنی اینگونه گفته شده است که اگر دختری که باکره است و به سن بلوغ رسیده است بخواهد عقد نکاح را منعقد کند ، این عقد نکاح منوط به اجازه پدر و یا جد پدر وی میباشد.

حال اگر پدر یا جد پدری دختر ، بدون هیچ علتی موجهه و قابل قبولی اجازه ازدواج به دخترش را ندهد ؛ دختر میتواند با معرفی زوج و فردی که میخواهد با او ازدواج کند به دادگاه اجازه پدرش را ساقط و پس از کسب اجازه از دادگاه که منوط به دانستن و آگاهی دادگاه از شرایط نکاح و مهریه میباشد به دفتر ازدواج مراجعه کرده و اقدام به ثبت عقد نکاح خویش نماید.

از آنجایی که در این ماده از لفظ ” باکره ” استفاده شده است باید اذعان داشت که این ماده فقط در خصوص دختر باکره صدق میکند و دختری که به هر دلیلی باکره نیست چه به اجبار و چه با رضایت شخصی خودش از شمول این ماده خارج شده و میتواند هر زمان که میخواهد بدون اذن پدر ازدواج کند.پس دقت داشته باشید که اگر بکارت فردی در اثر رابطه جنسی هرچند نامشروع از بین رفته باشد میتواند بدون اجازه پدر ازدواج کند اما اگر تا به حال رابطه جنسی برقرار نکرده و بکارت او در اثر حادثه و یا ورزش از بین رفته باشد همچنان به اذن پدر برای ازدواج نیاز دارد.

اما جایی دیگر در قانون مدنی برای اذن پدر استثنایی قائل شده است که عنوان میدارد چنانچه پدر یا جد پدری حضور نداشته باشد و عدم حضور آنان به گونه ای باشد که تحصیل اذن غیر ممکن باشد و دختر نیاز به ازدواج داشته باشد ، میتواند اقدام به انعقاد عقد نکاح نماید به شرط آنکه موارد فوق در دادگاه احراز گردد.

برای اقدام به ازدواج بدون اذن پدر مطابق ماده 1043 قانون مدنی ، باید در ابتدا دادخواستی تحت عنوان تقاضای ثبت ازدواج بدون اذن پدر تقدیم نمود و در آن تمامی موارد و مستندات و دلایل کافی برای نیاز به ازدواج با زوج را عنوان نمود و در کنار آن دلایل پدر برای عدم اذن در ازدواج و دلایل کافی برای غیر منطقی بودن آن عنوان شود تا دادگاه در صورت صلاحیت زوج برای ازدواج زوجه ، اقدام به صدور اذن در ازدواج دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.