استعلام ممنوع الخروجی

استعلام ممنوع الخروجی : ممنوع الخروجی مسئله ای است که بسیاری از افراد به هنگام خروج از کشور با آن درگیر هستند . برخی از افراد از ممنوع الخروجی خود اطلاع ندارند برخی دیگر شک و شبه دارند که آیا ممنوع الخروج هستند یا نه؟
ممنوع الخروجی یعنی فرد بنا بر هر دلیل که مواردی از آن را در ادامه بیان خواهیم داشت، نمی تواند از کشور خارج شود.

ممانعت از خروج شما و بستن راه شما در گیت مسافربری قطعً اتفاق خوشایندی برای یک مسافر نباشد به خصوص که از دلیل آن هم آگاه نباشد.

اهمیت ممنوع الخروجی

قانونگذار برای ایجاد اطمینان به متعدله و طلبکاران برای جلوگیری از فرار متهمان و بدهکارن بانیک یا مالیاتی و….قانون ممنوعیت خروج بدهکاران و محکومین کیفری را صادر کرد که این افراد حق خروج از کشور را نخواهند داشت .

این روشی معمول و جاری در تمام کشورهای دنیا هست برای رعایت حقوق سایر شهروندان و مردم کشور. در ادامه به افراد ممنوع الخروج و نحوه اطلاع از ممنوع الخروج و راه های رفع ممنوع الخروجی و رفع موقت ممنوع الخروجی اشاره خواهیم کرد.با گروه حقوقی عدل محور همراه باشید…

استعلام ممنوع الخروجی

چه کسانی ممنوع الخروج می شوند؟

  1. تمامی بدهکاران که حکم قطعی مبنی بر پرداخت وجه به متعهدله صادر شده و از سوی قوه قضائیه و سازمان ثبت و اسناد ممنوع الخروج اعلام شده اند.
  2. افراد و اشخاص بدهکار به دولت من جمله افرادی که بدهی مالیاتی دارند که با خروج از کشور قصد فرار از مالیات را دارند.
  3. زنها و دختر های باکره برای خروج از کشورنیاز به اجازه شوهر یا همسر خود و یا پدر خود دارند.
  4. افرادی که پرونده کیفری داشته اند که به موجب رای دادگاه تا مدت زمان معلومی که در رای دادگاه آمده اجازه خروج از کشور را ندارند.
  5. بدهکاران مربوط به پرداخت مهریه همسر نیز جزو این دسته محسوب می شوند.

نحوه اطلاع از ممنوع الخروجی

یکی از دغدغه های مهم مردم نحوه اطلاع از ممنوع الخروجی می باشد . برای آگاهی از این امر چند راه وجود دارد:

1- سازمان ثبت و اسناد کشور سامانه و سایتی را راه اندازی کرده که شما به راحتی می توانید به آن سایت مراجعه کنید و با وارد کردن مشخصات مربوط به احراز هویتتان از ممنوع الخروجی خود اطلاع پیدا کنید.

نکته بسیار مهمی که وکلای گروه حقوقی عدل محور هم بدان تاکید دارند آن است که در برخی از موارد شما در این سامانه ممنوع الخروج معرفی نمی شوید ولی وقتی به فرودگاه تشریف می برید از خروج شما ممانعت به عمل می آید شاید شما درکمال تعجب بپرسید که من استعلام ممنوع الخروجی گرفتم و شامل من نمی شود اما نکته مهم آنجاست که این سایت اداره ثبت و اسناد فقط ممنوعیت های مربوط به سازمان ثبت اسناد را معرفی می کند ممکن است شما در طی رای دادگاه کیفری یا به سایر دلایل دیگر ممنوع از خروج شده باشید. پس این سامانه تنها مرجع نیست شما باید به سراغ مراجع دیگر هم بروید که در ادامه اشاره خواهیم کرد. نشانی اینترنتی این سامانه https://exitban.ssaa.ir/ می باشد.

2- دومین راه اطلاع مراجعه به سامانه ثنای خودتان است. اگر پرونده کیفری داشته باشید حتما در پورتال شخصی شما در سامانه و در رای صادره نسبت به ممنوعیت خروج شما اطلاع رسانی شده . شما باید رای صادره را به دقت مطالعه کنید یا به یک وکیل دادگستری نشان دهید تا از ممنوعیت خود اطلاع پیدا کنید.

3- یکی دیگر از راه های استعلام مممنوع الخروجی مراجعه حضوری شخص شما به اداره گذرنامه است که در این روش درخواست استعلام ممنوع الخروجیی را تقدیم می کنید و نسبت به وضعیت خود آگاهی پیدا می کنید.

راه های رفع ممنوع الخروجی

درست برویم سر اصل مطلب، راه رفع ممنوع الخروجی شما در بدهی ها، جز پرداخت و تسویه بدهی نمی باشد یا اینکه رضایت طرف مقابل را اخذ کنید در غیر این صورت ممکن نیست.

در بدهی های مالیاتی نیز می توانید با پرداخت یکجا بدهی خود به دولت آن را یکجا تسویه کنید.

در ارتباط با محکومیت ها و ممنوعیت های حاصله به سبب پرونده های کیفری چاره ای جز گذشت زمان ممنوع الخروجی نیست. اعتبار حکم ممنوع الخروجی 6 ماه است اما دادگاه بنا به جرم صورت گرفته و تحت شرایطی می تواند درخواست تمدید خروج از کشور را داشته باشد.

رفع موقت ممنوع الخروجی

در برخی ازموارد ممکن است پس از استعلام ممنوع الخروجی متوجه عدم اجازه خروج از کشور شده باشید اما در برخی از موارد با وجود حکم مبنی بر عدم خروج می توانید برای یکبار این حکم را موقتاً لغو کنید و این لغو موقت ممنوعیت تنها شامل مسافرت های زیر می شود:

  1. افراد ممنوع الخروج می توانند برای انجام فریضه حج تمتع از دادگاه اجازه خروج از کشور با وجود ممنوعیت را داشته باشد.
  2. چنانچه خدای نکرده درگیر بیماری شده باشید که برای درمان نیاز به خروج از کشور باشد با ارئه مدارک پزشکی می شود اجازه خروج گرفت .
  3. افرادی که به سبب عدم پرداخت مالیات ممنوع الخروج شده اند چنانچه سفر تجاری داشته باشند برای انجام معاملات می توانند با ارائه مستندات و مدارک مربوطه از دادگاه اجازه خرج بگیرند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *