استفاده از مدارک هویت جعلی و مجازات آن در قانون

مجازات استفاده از مدارک هویت جعلی : جعل در لغت نامه به معنای دگرگون کردن و حالتی به حالت دیگر در آوردن معنی شده است.

وکیل جعل : در اصطلاح حقوقی نیز معل همینگونه تعریف میشود.جعل یعنی اینگه فردی در سندی و یا نوشته ای دستکاری کند که این دستکاری مصادیق مشخصی دارد و با توجه به نتیجه به دست آمده ، سند را به گونه ای دیگر جلوه بدهد که به ضرر دیگری و به نفع خودش بوده باشد.

حال در برخی از اوقات این جعل و این استفاده از اسناد مجعول میتواند مدارکی نظیر گواهینامه ، پاسپورت ، کارت ملی ، کارت دانشجویی و … برای استفاده در اماکن و یا شرایطی باشد که ممکن است به ضرر دیگری و به نفع جاعل باشد که خود را به جای دیگری جا بزند و جرم مورد نظرش را انجام بدهد.

استفاده از مدارک هویت جعلی

حال در ادامه به بررسی استفاده از سند مجعول و مجازات مربوطه میپردازیم.

استفاده از مدارک جعلی

اگر بخواهیم مصادیق استفاده از هویت جعلی را بسط بدهیم ، میتوان مثال های بسیار زیادی را برای شما عزیزان به عنوان نمونه عنوان کرد.

جعل شناسنامه :

برای مثال فردی به خواستگاری زنی برود و برای تدلیس در نکاح خود را به جای دیگری جا بزند و بخواهد طلاق قبلی خود را بپوشاند و از هویت و شناسنامه دیگری استفاده نماید.

جعل کارت ملی :

برای ثبت نام موقعیتی چونکه خود فرد دارای سو سابقه میباشد از کارت ملی دیگری با هویتی جعلی استفاده نماید.

جعل وصیت نامه :

مورث برای آنکه سهم الارث بیشتری نسبت به بقیه مورثان به او رسد ، در وصیت نامه دست ببرد.

جعل سند ازدواج :

زوجه با دستکاری در سند ازدواج ، مبلغ مهریه را افزایش بدهد.

جعل احکام دادگاه ها :

شاکی ، خواهان ، خوانده ، متشکی عنه حکم دادگاه را با جعل به نفع خودشان تغییر بدهند.

استفاده از مدارک هویت جعلی

بحث مورد نظر ما در این مقاله ، تمامی احکام و مصادیق جعل را در بر نمیگیرد بلکه هدف بیشتر توضیح دادن در خصوص مشاوره حقوقی جعل هویت و استفاده از مدارک هویت جعلی میباشد.

وکیل متخصص کیفری : یکی از موارد بسیار رایج در کشور ما در خصوص جعل مدارک هویت جعلی ، جعل مدرک پایان خدمت برای کسانی میباشد که به دنبال استخدام شغلی هستند و برای آن شغل نیاز به کارت پایان خدمت نظام وظیفه میباشد.

و یا کسانی که دارای لیسانس و یا مهارت های بسیار بالایی هستند اما برای استخدام در شغل مورد نظرشان نیاز به مدرک کارشناسی ارشد دارند.

این افراد با جعل مدرک تحصیلی و یا جعل کارت پایان خدمت در واقع هویت اصلی خود را فاش نمیکنند و مرتکب جعل هویت و استفاده از مدارک هویتی جعلی میشوند که مطابق قانون با خود مجازات در پی دارد.

مجازات استفاده از مدارک هویت جعلی

در قانون مجازات استفاده از مدارک جعلی در خصوص جعل مدرک پایان خدمت مجازات دقیق و مشخصی متاسفانه وجود ندارد و به نظر میرسد که فقط به طور جدی با متهمان برخورد میشود اما در خصوص جعل مدارک تحصیلی ، در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده است که مجازات آن یک تا سه سال حبس و جبران خسارت میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *