اسقاط کافه خیارات و تعاریف مربوطه

اسقاط کافه خیارات چیست و نکات مهم در رابطه با آن : همه ی شما یا حداقل یکی از افراد نزدیک به شما حداقل برای یک بار هم که شده،قراردادی منعقد کرده اید. و یا برای خرید و فروش خانه،ماشین، اجاره منزل مسکونی یا مسکن تجاری به بنگاه ها مراجعه کرده اید. قرارداد های چاپی موجود در بنگاه ها را دیده اید. و یا امضاء کرده اید و یا در خصوص آن بحث کرده اید.

هر قراردادی دارای بند های مختلف بوده که با توجه به توافق طرفین تنظیم میگردد. و طرفین پس از مطالعه آن،آن را امضاء میکنند و این امضاء به منزله ی قبول تمامی مفاد قرارداد میباشد.

حال گاهاً پیش می آید که برخی از طرفین معنای بخشی و یا بندی از قرارداد را نیمدانند. و اصلاً به آن توجه نمیکنند و صرفاً تمام توجه آنان بر اعداد و ارقام بوده و به متون چاپی توجهی ندارند که این موضوع خود محل بحث میباشد.

یکی از این بند هایی که اصولاً در قرارداد ها به آن توجه نمیشود کلمه ی “اسقاط کافه خیارات” بوده که اصولاً در هر قراردادی منعکس میشود. و طرفین بدون توجه به معنای آن و تبعات آن،آن را امضاء میکنند.

در این مقاله در خصوص کلمه ی “اسقاط کافه خیارات” در قرارداد ها صحبت میکنیم. و تبعات آن و معنای آن را به اختصار توضیح میدهیم. در ادامه با گروه وکلای عدل محور همراه باشید..

اسقاط کافه خیارات

خیارات یعنی چه؟

خیارات ریشه از کلمه ی اختیار دارد و به معنای اختیاراتی است که برای طرفین معامله،بعد از انعقاد معامله و قرارداد معین شده است. برخی از این خیارات عبارتند از:

 خیار مجلس

خیار مجلس به خیاری گفته میشود که این اختیار را به طرفین معامله میدهد که تا هنگامی که در مجلسی که قرارداد در آنجا منعقد شده است. حضور دارند؛بتوانند قرارداد و معامله خود را فسخ نمایند.

خیار شرط

هنگامی ممکن است که در قراردادی شرط شود که طرفین قرارداد و یا حتی گاهاً شخص سومی،توانایی و اختیار فسخ قراردادی را داشته باشد و به وجود این توانایی برای طرفین،خیار شرط گفته میشود.

خیار غبن

هرگاه یکی از طرفین در معامله مغبون شود حق این را دارد که از خیار غبن خود استفاده کند. و معامله را به صورت یکجانبه فسخ نماید.

مغبون شدن یعنی ضرر کردن بدون آگاهی و به صورت فاحش به این منظور که فردی مال متعلق به خودش را بسیار نازل تر فروخته باشد و یا بسیار بیشتر از قیمت بازار،خریده باشد.

خیار عیب

چنانچه مالی که مورد معامله واقع شده است دارای عیب بوده باشد. که آن را از مالیت بیاندازد و یا آن را غیرقابل استفاده سازد؛فردی که از این عیب ضرر میکند. توانایی فسخ معامله را دارد به شرط آنکه عیب منتسب به خود فرد نبوده باشد.

خیار تدلیس

تدلیس به معنی گول زدن و گول خوردن میباشد و هنگامی خیار تدلیس قابل استفاده میگردد که یکی از طرفین معامله را دیگری گول بزند و با توسل به این گول زدن و مانور های متقلبانه،باعث انعقاد گردد؛ فردی که دچار تدلیس شده است به محض اطلاع از وقوع تدلیس میتواند از خیار تدلیس استفاده نماید.

عبارت اسقاط کافه خیارات به چه معناست؟

وقتی شما قراردادی را امضاء میکنید که حاوی بندی تحت عنوان اسقاط کافه خیارات بوده. یعنی شما تمامی حقوقی که تحت عنوان خیارات برای شما در نظر گرفته شده است را ساقط میکنید. و دیگر در صورت وقوع مواردی همچون تدلیس،غبن،وجود عیب در کالا و … نمیتوانید از حق فسخ خود استفاده کنید. و مجبورید با طرف مقابل به توافق برسید که گاهاً ممکن است منجر به توافق نگردد و این میان شما متضرر گردید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *