اعتراض به گواهی انحصار وراثت

اعتراض به گواهی انحصار وراثت : گواهی انحصار وراثت با هدف تقسیم ماترک صادر می گردد. گواهی های صادر شده در اغلب موارد از صحت و سقم قانونی برخوردار هستند اما در برخی از شرایط افراد ملزم می شوند که با هدف اعتراض به گواهی انحصار وراثت مندرجات آن را تغییر داده و آن را اصلاح نمایند. این اعتراض ممکن است علل متفاوتی داشته باشد. در هر صورت بهتر است قوانین مدون در این زمینه را مطالعه کنیم. پیشنهاد می دهیم با ادامه این مقاله ما را همراهی کنید.

تغییر گواهی انحصار وراثت

مسئله مطرح شده این است که آیا امکان تغییر گواهی انحصار وراثت وجود دارد؟ پاسخ مثبت است با این حال در این زمینه صرفا می توان از طریق مراجع قانونی و با ادله قابل استناد اقدام نمود. هر گونه تغییر، اصلاح و یا افزودن یک نوشته به گواهی انحصار وراثت به صورت دستی و کاملا شخصی جرم شناخته می شود و پیگرد قانونی دارد. متداول ترین جهات اعتراض به گواهی حصر وراثت و درخواست تغییر آن عبارتند از:

  • تعداد ورثه
  • نفی رابطه نسبی یا سببی

مرجع اعتراض به گواهی حصر وراثت

در قانون امور حسبی و قانون آیین دادرسی مدنی، شعب محلی شورای حل اختلاف جهت رسیدگی به درخواست گواهی انحصار وراثت صالح شناخته شده اند. در صورتی که قصد اعتراض به گواهی حصر وراثت را داشته باشید باید به جهت و دلیلی که برای اعتراض در دست دارید توجه کنید. اگر اعتراض شما نسبت به تعداد ورثه است می توانید در همان شعبه ( شورای حل اختلاف ) نسبت به این درخواست اقدام نمایید اما اعتراض به مواردی همچون تایید یا نفی رابطه زوجیت یک فرد با متوفی مستلزم ارسال پرونده به دادگاه خانواده و برای سایر جهات نیز مستلزم ارسال پرونده به دادگاه عمومی است.

اعتراض به گواهی انحصار وراثت

به منظور کسب مشاوره حقوقی آنلاین می توانید با شماره 09305297504 در فضای مجازی در ارتباط بوده و از مشاوره حقوقی آنلاین گروه حقوقی عدل محور بهرمند شوید.

گواهی انحصار وراثت خلاف واقع

گواهی انحصار وراثت خلاف واقع و یا همان کلاهبرداری در انحصار وراثت یکی از مباحثی است که پرونده مربوطه را به دادگاه های کیفری مرتبط می سازد. در صورتی که فرد درخواست دهنده به صورت تعمدی و با اطلاع از وضعیت موجود نسبت به ذکر نام یکی از وراث کوتاهی کند و یا فردی را که مستحق دریافت ارث نیست به تعداد وارثین بیافزاید مرتکب کلاهبرداری شده و علاوه بر ادای خسارت و غرامت باید به مجازات تعیین شده برای جرم کلاهبرداری نیز محکوم گردد. این جرم علاوه بر جنبه خصوصی دارای جنبه عمومی است و با گذشت سایر وراث بخشیده نمی شود.

گواهی حصر وراثت اعتبار امر مختومه دارد؟

زمانی که یک حکم دارای اعتبار امر مختومه است بدین معناست که دادگاه رسیدگی کننده به پرونده و صادر کننده حکم حق بررسی پرونده به صورت مجدد را ندارد مگر اینکه قانون این اجازه را در موارد خاصی به او داده باشد. این قانون در خصوص گواهی انحصار وراثت نیز جاریست و بنابراین می توان این گونه نتیجه گرفت که گواهی حصر وراثت نیز از اعتبار امر مختومه برخوردار است و شورای حل اختلاف صرفا به درخواستی که در مبحث قبل و نسبت به تعداد ورثه بود می تواند رسیدگی کند. لازم به ذکر است که تعداد وراث در صورتی که براثر سهل انگاری اشتباه درج شده باشند و صرفا نیاز به یک اصلاح ساده داشته باشد در دادگاه بدوی قابل رسیدگی است و اگر پرونده با شبهات خاصی مواجه باشد به دادگاه های بالاتر ارسال می گردد.

اعتبار گواهی حصر وراثت

گواهی انحصار وراثت صادر شده از مراجع صالح تا زمانی که توسط شخص یا اشخاصی با دلایل کافی و مستند مورد اعتراض و تغییر قرار نگرفته باشد از اعتبار دائمی برخوردار است. بنابراین می توان اعتبار گواهی حصر وراثت را همیشگی دانست مگر اینکه به جهتی از جهات قانونی ابطال شده و از درجه اعتبار ساقط شده باشد. در صورتی که دلایل و مستندات موجود در زمانی خارج از موعد مقرر پیدا شوند قابلیت مطرح شدن در دادگاه صالح را خواهند داشت.

همانگونه که مشاهده می کنید امکان اعتراض به گواهی حصر وراثت وجود دارد. پرونده های حقوقی و کیفری آنچنان که در مقالات مربوطه نگاشته می شوند روند ساده و نرمالی ندارند و شما برای دریافت نتیجه در یک دعوای حقوقی، کیفری یا ترافعی ممکن است با فراز و نشیب های بسیار زیادی مواجه شوید. در این صورت بهترین کار ممکن مراجعه به مشاوران حقوقی و وکلای متبحر است. در خصوص اعتراض به گواهی حصر وراثت نیز می توانید به موسسه حقوقی عدل محور مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *