اعتراض ثبتی چه شرایطی دارد ؟

اعتراض ثبتی : برای اطلاعات و آگاهی بیشتر به شما پیشنهاد میکنیم در ابتدا به مقاله ” آگهی ثبتی ” در همین وبسایت که توسط تیم حقوقی عدل محور تهیه و تنظیم شده است. مراجعه و مطالعه فرمایید و سپس با ما همراه باشید.

همانگونه که پیشتر به شما گفتیم برای ثبت املاک با شناسه و شماره مشخص در دفاتر املاک که منحصراً به نام شخص معینی به ثبت برسد. نیاز به انجام عملیات مقدماتی داریم که متشکل از چهار گام و چهار انتشار آگهی بود که اعم هستند از.

 • آگـهی ثبت عمومی
 • آگهی مقدماتی
 • آگهـی نوبتی
 • آگهی تحدید حدود.

چنانچه این چهار آگهی منتشر گردد و در پایان نسبت به ثبت ملک اعتراضی صورت نگیرد. عملیات مقدماتی پایان میابد و هیچ دعوی حقوقی و یا کیفری نسبت به آن ملک مورد قبول واقع نمیشود.

حال در این مقاله به این خواهیم پرداخت که اعـتراض ثبـتی چیست و چنانچه اعـتراض ثبـتی صورت گیرد چه اتفاقی می افتد.

اعتراض ثبتی

در اعتراض ثبتی به چه چیزی اعتراض میشود؟

در اعتـراض ثبتـی اصولا به 3 چیز اعتراض میگردد

 1. اعتـراض به تقاضای ثبت.
 2. اعـتراض به حدود.
 3. اعتـراض به حقوق.

چه کسانی حق اعتراض ثبتی را دارا میباشند؟

چنانچـه اعتراض نسبت به اصل تقاضای ثبت باشد. هرکسی امکان اعـتراض ثبـتی را دارا میباشد که مرجع اعتراض آن اداره ثبتی است که در آگهی نوبتی نام آن ذکر شده است. و فرصت آن به مدت 90 روز از تاریخ انتشار اولین آگهی نوبتی میباشد.

چنـانچه اعتراض نسبت به حدود باشد. فقط مجاورین و متقاضیانی که در روز تحدید حدود غایب بودند میتوانند اعـتراض ثبـتی کنند و مرجع آن اداره ثبتی است که در آگهی نوبتی ذکر شده است. و مدت زمان آن 30 روز از تاریخ تنظیم صورت مجلس تحدید حدود میباشد.

چـنانچه اعتراض نسبت به حقوق باشد ؛ کسانی که مدعی دارا بودن حق و حقوقی نسبت به آن ملک میباشند میتوانند اعتراض کنند. و مرجع اعـتراض ثبـتی ، اداره ثبتی است. که نام آن در آگهی نوبتی ذکر شده است و مدت زمان آن نیز 30 روز از تاریخ تنظیم صورت مجلس تحدید حدود میباشد.

نکته مهم:

دقت داشته باشید که در اعتراض به حدود و حقوق ، بعد از اعتراض افرادی که خود را محق میدانند. باید در دادگاه اقامه دعوی کنند و ظرف 90 روز مدارک اعتـراض ثبـتی خود را به دادگاه تحویل دهند.

چنانچه دادگاه اعتـراض ثبتـی را وارد تشخیص بدهد به دعوت رئیس ثبت و رئیس دادگاه عمومی نسبت به اعتراض تصمیم مقتضی را میگیرد.

مواردی که حق اعتـراض ثبـتی را ساقط میکند

 • چنانچه مواردی که ذکر میشود وجود داشته باشد ، اعتـراض ثبتـی توسط رئیس اداره ثبت رد میگردد.
 • چـنانچه اعتراض به حدود توسط فرد و مالک غیر مجاور صورت گرفته باشد.
 • چنانچه فرد با همان حدود سابق در اعتراض به حدود ، سند مالکیت گرفته باشد.
 • چنـانچه فردی به موجب سند رسمی حق اعتراض ثبتی خود را ساقط کرده باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *