اعسار از پرداخت

اعسار از پرداخت : در ابتدا بهتر است به شما توضیح دهیم که اعسار چیست و در چه مواردی کاربرد دارد چون اعسار لغت تخصصی حقوقی است و ما تلاشمان بر آن است که حتی سخت ترین مسائل و فنون حقوقی را به ساده ترین زبان و ساده ترین روش به شما اطلاع شما برسانیم.

معنای اعسار

در لغت نامه دهخدا اعسار به معنای نیازمند شدن و تنگ دست گردیدن است و در فرهنگ معین به معنای رنج ، سختی و نیازمندی میباشد اما در اصطلاح حقوقی به معنای کسی است که تمکن مالی دارد و یا به هر نوعی به اموالش دسترسی ندارد و به همین دلیل قدرت پرداخت بدهی هایش را ندارد.

معسر کیست

معسر به کسی گفته میشود که در شرایط اعسار قرار دارد ، طبق قانون اعسار ” معسر کسی است که بواسطه عدم کفایت دارایی یا عدم دسترسی به مال خود قادر به تأدیه ٔمخارج محاکمه یا دیون خود نباشد ” و در اصطلاح فقیهان ” کسی را که دارایی اش به اندازه ٔبدهی او نباشد معسر خوانند و آن حالت را اعسار گویند ” .

برای مثال فردی قادر به پرداخت هزینه دادرسی نیست و یا کسی حتی قادر به گرفتن وکیل متخصص حقوقی نمیباشد که در این حال میتواند دادخواست اعسار از هزینه دادسی داده و یا تقاضای وکیل معاضدتی نماید .

اعسار از پرداخت

همچنین در زمانی محکوم قادر به پرداخت دیون خود و یا جزای نقدی که بر وی ملزم شده است نمیباشد ، در این حالت فرد دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را به دادگاه تقدیم میکند و دادگاه به دادخواست وی فوراً و خارج از نوبت رسیدگی مینماید که اگر معسر بودن وی ثابت شود ، دادگاه پرداخت بدهی وی را متناسب با وضعیت او به صورت اقساطی حکم میدهد.

ساز و کار های جدید قوه قضائیه در خصوص افراد معسر

با توجه به ساز و کار های جدید قوه قضائیه ، فرد قبل از محکوم شدن نیز میتواند درخواست اعسار خود را به دادگاه تقدیم نماید که البته خود حاوی شرایطی نیز میباشد ؛ کسی میتواند تقاضای اعسار نماید که بدهکار بوده و طلبکار از او شکایت کرده باشد و سپس دادگاه حکم به نفع طلبکار صادر و معسر بودن او نیز برای دادگاه محرز شود ، سپس دادگاه حکم به اعسار میدهد و پرداخت دیون را با توجه به شرایط وی تنظیم مینماید.

رسیدگی به دادخواست اعسار

همانطور که در قبل نیز اشاره کردیم رسیدگی به دادخواست اعسار فوری بوده و مدیر دفتر ظرف دو روز پرونده را به نظر قاضی میرساند ، همچنین اثبات اعسار نیز با شهادت شهودی که از وضعیت مالی و اوضاع اقتصادی بدهکار اطلاعات کامل داشته باشند و سوگند آن ها در حضور قاضی دادگاه صورت میگیرد .

این را نیز بدانید که در هر دو صورت چه دادخواست اعسار توسط قاضی رد شود و چه قبول گردد قابل اعتراض در مرحله تجدید نظر بوده اما قابل اعتراض در دیوان عالی کشور نیست.

مستثنیات دین

این نکته به شدت مهم را به سمع و نظر شما میرسانیم که اگر اموال مدیون از مستثنیات دین او بانشد قابل توقیف نیستند و همچنان وی بدون توقیف آنان معسر محسوب میشود ؛ مستثنیات دین شمال اموالی هستند که برای زندگی و امرار معاش فرد لازم اند به شرطی که با شرایط وی تناسب داشته باشند.

مثلا اگر کسی خانه ای در منطقه ای بسیار خوب با متراژ بسیار بالا داشته باشد این خانه جز مستثنیات دین او نیست و میتواند با فروش آن و پرداخت بدهی هایش خانه ای با متراژی دیگر در منطقه ای دیگر بگیرد اما اگر فردی تمام دارایی اش فقط یک تاکسی باشد که آن هم وسیله امرار معاش وی است ( یعنی شغل او راننده تاکسی است ) دادگاه به هیچ عنوان حق توقیف تاکسی او را ندارد و بدون توقیف آن تاکسی وی میتواند درخواست اعسار را به دادگاه تقدیم کند .

اعسار از پرداخت مهریه یا اعسار از پرداخت محکوم به

در خصوص اعسار از پرداخت مهریه نیز ( به شما پیشنهاد میکنیم ابتدا مقالات مهریه و نحوه مطالبه مهریه را در این وبسایت مشاهده و مطالعه نمایید ) همانگونه که در بالا گفته شد زوج ابتدا با مراجعه به دفاتر خدمات قضائی ، دادخواست اعسار خود را تقدیم میکند و همراه آن حکم پرداخت مهریه ، شهادت کتبی دو نفر مبنی بر ناتوان بودن وی ، لیست دارایی تمامی اموال منقول و غیر منقولش و همچنین تمامی وجوه نقد در حساب های بانکی اش در یکسال گذشته را نیز تقدیم می کند. سپس اگر دادگاه اعسار وی را محرز دانست ، حکم به قسط بندی مهریه با توجه به وضعیت فرد میدهد .

این را بدانید که ما برای مثال و فهم بیشتر شما عزیزان و همانطور که قبلا در مقالات مهریه و نحوه مطالبه مهریه قول داده بودیم ، مهریه را برای مثال در این مقاله آوردیم و شما بدانید که قوانین و روند رسیدگی کلی اعسار بدین صورتی هستند که گفته شد که البته به شما پیشنهاد میشود برای کمک بیشتر و حساس بودن نحوه اثبات اعسار مشاوره حقوقی با وکلای ما را فراموش نکنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *