انواع طلاق

انواع طلاق در قانون ایران : همانطور که قبلاً در مطلب ثبت و عدم ثبت واقعه طلاق به شما قول داده بودیم ، قصد داریم در این مقاله به معنای خود طلاق و انواع آن بپردازیم . اینکه اصلاً طلاق از سوی چه کسانی قابل درخواست است و در قانون و فقه که قانون ما علی الخصوص در دعاوی خانودگی بسیار از فقه تاثیر پذیرفته است دارای چه ویژگی هایی میباشد.

این بار بر خلاف همیشه که از شما میخواستیم برای دعاوی خود با وکیل طلاق مشورت بگیرید در ابتدا از شما میخواهیم که پیش از تصمیم به طلاق حتماً به مشاور خانواده مراجعه کرده و سعی در حفظ بنیان و استواری خانواده خود داشته باشید علی الخصوص اگر دارای فرزند هستید چرا که از نظر پیامبر اسلام ، طلاق از شنیع ترین اعمال انسانی میباشد.

طلاق به چه معناست؟

طلاق در معنای لغوی فارسی به معنی جدا شدن و رها شدن و در عالم حقوق همان قطع شدن پیوند زناشویی که در نتیجه ی عقد نکاح بسته شده میباشد.یعنی در واقع اگر نکاح و ازدواجی صورت نگرفته باشد،طلاق نیز به وقوع نخواهد پیوست.

امروزه و در روند دادرسی امروزی طلاق هم از سوی مرد هم از سوی قابل درخواست میباشد و نوع دیگری که امروزه بسیار رواج دارد طلاق توافقی میباشد که در ادامه توضیح خواهیم داد که هر کدام به چه شکل هستند.

زمان مناسب برای طلاق

در قانون مدنی گفته شده است که مرد هر زمان که بخواهد میتواند زن خود را مطلقه سازد،در فقه نیز به این امر تاکید شده که مرد برای طلاق دادن زن خود نیاز به هیچ دلیلی ندارد و هرزمان میتواند زن خود را طلاق بدهد اما به دلیل سوء استفاده برخی مردان از این ماده قانونی و اهمیت ساختار جامعه برای حفظ بنیان خانواده ، قانونی تحت عنوان قانون حمایت از خانواده تصویب شد که امروزه مرد برای طلاق دادن زن خود باید مراحل از قبیل مراجعه به دادگاه خانواده،ارجاع به داوری و دریافت گواهی عدم امکان سازش را طی کند.

انواع طلاق

مواردی که زن حق طلاق خواهد داشت

اما دقیقاً بر خلاف مرد،زن حق مطلقه ساختن خویش را ندارد مگر در موارد قانونی که این موارد در قانون عنوان شده اند؛مواردی از قبیل خودداری شوهر از پرداخت نفقه،غائب مفقودالاثر بودن مرد به مدت چهار سال تمام و البته عسر و حرج زن!

عسر و حرج به چه معناست؟

در ادامه میخواهیم معنای عسر و حرج را به طور کامل برای شما باز کنیم تا بدانید چه مواردی عسر و حرج محسوب شده و چه مواردی عسر و حرج نیستند.

عسر حرج در لغت یعنی مشقت و سختی به طوری که ادامه زندگی را برای زن ناممکن سازد که این ناممکن بودن ادامه ی زندگی باید در دادگاه به اثبات برسد و اثبات آن بسیار مشکل میباشد.مواردی در قانون به عنوان مثال برای عسر و حرج عنوان شده اند که باید بدانید آن ها فقط مثال هستند و هر موضوع و رفتار یا سوء رفتاری میتواند از مصادیق عسر و حرج باشد.

موارد گفته شده در قانون مواردی مثل ترک زندگی خانوادگی به مدت شش ماه،اعتیاد شوهر به نحوی که به ادامه زندگی لطمه وارد کند،محکومیت قطعی به پنج سال حبس یا بیشتر،ضرب و شتم یا هرگونه رفتار غیر قابل تحمل یا رفتاری که زوجه را در معرض آسیب جسمی قرار دهد،ابتلای زوج به بیماری های صعب العلاج و …

در صورت اثبات این موارد دادگاه و محکمه میتواند زوج را اجبار به طلاق و در صورت امتناع وی ، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده میشود.

همچنین اگر ضمن عقد نکاح،زن وکالت در طلاق از سوی مرد داشته باشد کارش بسیار آسان تر بوده و میتواند به وکالت از مرد هر زمان که میخواهد خودش را مطلقه کند.

انواع طلاق

حال میخواهیم انواع طلاق را برای شما عزیزان توضیح دهیم؛به طور کلی طلاق ها دو نوع هستند : طلاق های رجعی و طلاق های بائن که در ادامه به بررسی آن ها و مقایسه و گفتن تفاوت و آثارشان خواهیم پرداخت.

طلاق رجعی

طلاق رجعی طلاقی است که بعد از جاری شدن صیغه طلاق رابطه زناشویی به طور کامل از بین نرفته است،یعنی پس از جاری شدن صیغه زن موظف به نگه داشتن عده طلاق میباشد.

چون در این بحث با عده بسیار سر و کار داریم لازم دانستیم درباره عده توضیح مختصری برایتان بدهیم تا هرگونه ایهام و ابهام را از ذهن شما رفع سازیم.

عده چیست و به چه معناست ؟

عده در واقع مدتی است که زن در آن مدت معین حق ازدواج با فرد دیگری و ازدواج مجدد را نخواهد داشت که انواع مختلف دارد همانند عده وفات،عده فسخ نکاح،عده انقضای مدت عقد موقت،عده بذل عقد موقت و عده طلاق.

هدف از عده علاوه بر احترام به رابطه سابق زناشویی ، جلوگیری از اختلاط نسل و مطمئن شدن از آن است که زن از همسر سابق خود باردار نیست؛پس این نتیجه را میگیریم که زنی که امکان بارداری وی وجود ندارد نیازی به نگه داشتن عده نیزندارد.

حال به توضیح انواع طلاق اعم از رجعی و بائن برمیگردیم.لازم است همین اول عنوان کنم که همه ی طلاق ها رجعی هستند مگر بائن بودن آن ها تصریح شود.

پس گفتیم طلاق رجعی طلاقی است که مرد در زمان عده میتواند به زن خود رجوع کند و این رجوع کردن با جاری شدن دوباره ی صیغه نکاح نیست بلکه با هر حرکتی از سوی مرد است که دال بر رجوع وی از طلاق داشته باشد همانند نزدیکی،بوسیدن،بغل کردن و یا حتی برداشتن روسری از سر زن.

مدت عده نیز برای زنی که وضعیت جسمی سالمی دارد سه طهر و پاکی و اگر زن وضعیت قائدگی منظمی ندارد سه ماه میباشد و همینطور زمان عده زن باردار تا زمان وضع حمل وی میباشد.

همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم در طلاق رجعی رابطه زناشویی به طور کامل از بین نرفته و آثار نکاح بر آن باقی است ؛ یعنی زن میتواند در منزل شوهر سکونت کند و همچنین در این مدت زن مستحق نفقه از سوی شوهر خود میباشد.

طلاق بائن

حال به طلاق بائن میرسیم ، طلاق بائن طلاقی است که با جاری شدن صیغه طلاق ، نکاح به پایان رسیده و دو طرف کاملاً از هم جداو نامحرم هستند و برای دوباره برگشتن کنار هم نیاز به جاری شدن مجدد صیغه عقد میباشد.
طلاق بائن طلاقی است که در واقع عده نداردو چهار نوع میباشد .
طلاقی که قبل از رابطه زناشویی ( مثلا در دوران عقد ) صورت میگیرد

طلاق زن یائسه

طلاق خلع و مبارات ؛ به طور خلاصه طلاق خلع و مبارات یکی از انواع طلاق بائن است که زن به واسطه ی کراهت و تنفری که از مرد دارد ، مالی را به مرد میبخشد ( همانند مهریه یا حتی بیشتر از آن ) تا مرد را راضی به طلاق کند و تا زمانی که به مالی که به ملکیت مرد در آورده رجوع نکند طلاق بائن محسوب شده و مرد حق رجوع ندارد
و آخرین مورد طلاقی که پس از سه بار وصلت متوالی و پشت سر هم صورت گرفته باشد.

در آخر از طرف گروه وکلای عدل محور برای شما آرزومند زندگی پر از شادی و بدون مشکل هستیم و برای جلوگیری از آثارات قوانین ازدواج و طلاق در ایران به شما پیشنهاد میکنیم با مشورت وکلای مجرب اقدام به تنظیم اسناد شروط ضمن عقد نکاح خود نموده و حقوق خود رادر رابطه زناشویی برابر سازید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *