بغی چیست و شامل چه مواردی است ؟

در این مقاله تیم حقوقی عدل محور تصمیم دارد تا در خصوص جرم “بغی” و مجازات آن که یکی از جرائم حدی بوده و در زمره حدود نام برده شده است صحبت کند.جرم بغی از جمله جرائم علیه امنیت به حساب می آید که برای مرتکب این جرم مجازات بسیار سنگینی را در پی دارد.

با عدل محور همراه باشید تا در خصوص جرم بغی اطلاعات بیشتری به شما بدهیم.

جرم بغی در قانون مجازات اسلامی

با توجه به قانون مجازات اسلامی حرم بغی اینگونه تعریف میشود که مرتکبین این جرم ، گروهی هستند که در برابر اساس و اصل جمهوری اسلامی ایران به صورت مسلحانه یعنی با اسلحه و تفنگ و … قیام کرده و در برابر نظام جمهوری اسلامی ایران می ایستند.

بغی

مجازات جرم بغـی در صورت استفاده از سلاح

جرم بغی دو حالت دارد ؛ حالت اول آن است که گروهی که به صورت مسلحانه و با اسلحه و سلاح در برابر جمهوری اسلامی ایستاده اند از اسلحه خود در این قیام استفاده میکنند و حالت دوم آن است که فقط برای رعب و وحشت سلاح را در دست دارند و از آن استفاده نمیکنند و در واقع شلیک نمیکنند.

با توجه به قانون مجازات اسلامی چنانچه کسانی که اقدام به قیام مسلحانه علیه اساس نظام جمهوری کرده اند از اسلحه خود استفاده کنند ، به مجازات اعدام محکوم میشوند.

دقت داشته باشید که چنانچه این گروه 10 نفره باشند و فقط یک نفر از آن ها از سلاح خود استفاده کند ، فقط همان شخص به مجازات اعدام محکوم میشود و بقیه به مجازات دیگری محکوم خواهند شد چرا که آن ها از سلاح استفاده نکرده اند.

مجازات جرم بغی در صورت عدم استفاده از سلاح

همانگونه که گفته شد جرم بغی دو حالت دارد.
حالت اول آن است که از اسلحه و سلاح استفاده کرده باشند که مجازات آن ها اعدام است.

و حالت دوم آن است که گروهی که در مقابل اساس جمهوری اسلامی ایران ایستاده اند از سلاح استفاده نکرده باشند که مطابق قانون مجازات اسلامی ، این عدم استفاده از سلاح باید قبل از درگیری آن ها باشد.

حال چنانچه قبل از درگیری و استفاده از سلاح دستگیر شوند به حبس تعزیری درجه سه یا درجه پنج حسب مورد محکوم میشوند.

مجازات تعزیری جرم بغـی قبل از درگیری و استفاده از سلاح

مجازات تعزیری جرم بغی نیز خود به دو حالت تقسیم می شود ؛

  • حالت اول آن است که گروهی که در مقابل اساس نظام جمهوری اسلامی ایستاده اند همچنان دارای مرکزیت و سازمان باشند و کسی باشد که آن ها را مدیریت و محوریت کند که در این صورت به حبس تعزیری درجه سه محکوم میشوند.
  • حالت دوم آن است که گروهی که در مقابل اساس نظام جمهوری اسلامی ایستاده اند دارای مرکزیت و سازمان نباشند و در واقع مرکزیت و سازمان آنان از بین رفته باشد که به حبس تعزیری درجه پنج محکوم میشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *