بهترین وکیل متخصص خلع ید

وکیل خلع ید ، متخصص ، خوب و باتجربه : شاید تاکنون با این اصطلاح یعنی خلع ید آشنا نبوده و به گوشتان هم نخورده باشد، حق دارید این یک اصطلاح تخصصی در علم حقوق است.

چنانچه فردی در ملک شما تصرف کند و از این تصرف غیرقانونی خود دست نکشد در حقیقت جرم غصب تحقق پیدا می کند برای بیرون راندن این فرد از ملک یا زمین تحت مالکیت شما می بایست دعوای خلع ید توسط وکیل متخصص ملکی مطرح شود. خلع ید یعنی کوتاه کردن دست غاصبان و بیرون راندن آنها از ملک یا زمین شما.

نخستین اقدام برای پایان دادن به اسیفای غیرقانونی غاصب، اثبات مالکیت شما و محق بودن شما است یعنی در گام اول شما باید اثبات کنید که این ملک متعلق به شماست این مورد گاهاً سبب بروز اختلافات و مشکلات حقوقی می شود زیرا که برخی از افراد برای زمین یا ملک خود سند رسمی ندارند و تنها یک مبایعه نامه دارند یا سند وکالتی از ملک دارند دادگاه نیز تنها در شرایطی اقدام به برگزاری جلسه رسیدگی به دعوا می کند که سند رسمی برای ملک وجود داشته باشد در غیر این صورت دعوای شما رد شده و دچار مشکلات حقوقی عدیده ای خواهید شد البته در این مرحله نیز می توانید از وکیل خلع ید تهران برای اثبات مالکیت خویش استفاده کنید.

بهترین وکیل متخصص خلع ید

نکته مهم دیگر عدم پذیرش دعوای خلع ید در خصوص اموال منقول است، دعوای خلع ید تنها برای اموال غیر منقول همانند خانه یا ملک یا زمین قابل طرح می باشد.

تنها راهی که طرف مقابل یعنی غاصب می توان برای فرار از محکومیت از آن استفاده کند اثبات اذن در انتفاع می باشد یعنی اثبات کند که مالک پیش از این به ایشان اذن در تصرف داده است یعنی عدوانی بودن تصرف را زیر سوال ببرد البته که این امر مشکل و دشوار خواهد بود.

تصرف شرکا در مال بدون رضایت شریک دیگر

بسیار پیش آمده که دونفر در یک ملک با هم شریک بوده اند اما دیگری بدون اجازه یا اذن از طرف مقابل تغیرات یا تصرفاتی را در ملک ایجاد کرده که به مذاق شریک دیگر خوش نیامده لازم به ذکر است که در مال مشاعی یا همان مال شریکی هیچ کدام از شریکان حق تصرف در مال بدون اجازه و توافق با طرف دیگر را ندارند بنابراین در صورت وقوع چنین تصرفی طرف مقابل می تواند به جرم تصرف عدوانی دعوای خلع ید را علیه شریک خویش مطرح نماید. چنانچه در طی این مدت منفعتی اعم از مستوفات و غیر مستوفات سلب شده یا بدست آمده می بایست به شریک دیگر خسارت یا اجرت المثل پرداخت شود.

کدام دادگاه به دعوای خلع ید رسیدگی می کند؟

 نظر به اینکه موضوع دعوا یک مال غیرمنقول است بدیهی است که دادگاه محل وقوع ملک مسئول رسیدگی می باشد بنابراین چنانچه ملک در تبریز باشد و خواهان در تهران و خوانده در شیراز خواهان باید در تبریز اقامه دعوا کند در غیر این صورت قرار رد دعوا صادر خواهد شد.

مراحل رسیدگی به پرونده

ثبت و تنظیم دادخواست توسط وکیل متخصص خلع ید و حضور در جلسه دادگاه در زمان تعیین شده که به سامانه ثنای شما یا وکیل شما ارسال خواهد شد اولین و اسای ترین قدم می باشد. اثبات مالکیت قدم مهم بعدی است، گام بعدی محرز شدن عدوانی بودن تصرف است یعنی برای قاضی ثابت شود که شما اذن یا اجازه برای تصرف در ملک را به شخص مجرم نداده اید سپس حکم به خلع ید صادر و متصرف مسئول جبران خسارت یا پرداخت اجرت المثل مدت زمان تصرف غیرقانونی می باشد. در ضمن مدارکی همچون کپی یا اصل سند زمین یا ملک و مدارک هویتی را به همراه داشته باشید.

رسیدگی به پرونده چقدر طول می کشد؟

نظر به ازدحام موجود در دادگاه ها و مراجع قضایی اصولاً رسیدگی به پرونده ها کمی زمان بر است به خصوص در پرونده های ملکی که در بیشتر اوقات منجر به صدور نظر کارشناسی می شود یعنی کارشناسان رسمی قوه قضائیه می بایست در این خصوص نظر بدهند بنابراین نمیتوان زمان قطعی بیان داشت اما با توجه به آنکه در دعوای خلع ید خبری از رسیدگی در خارج از نوبت نیست شاید بتوان یک الی یک نیم سال را مدت زمان رسیدگی به پرونده دانست لازم به ذکر است که این مدت با توجه به تراکم پرونده های موجود در دادگاه و شعبه رسیدگی کننده و جزئیات پرونده بسیار متغیر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *