آنچه در رابطه با بیمه شخص ثالث باید بدانید

بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه : در این مقاله قصد داریم به شما مواردی از قانون بیمه اجباری شخص ثالث را مطرح کنیم. که چنانچه بیمه گر و یا بیمه گزار این اعمال را مرتکب شوند دارای احکام جزایی خواهد بود. احکام جزایی به این معنا میباشد که بزه دیده و یا زیان دیده میتواند از جنبه کیفری موضوع جرم را پیگیری کند. و مرتکب به مجازات های کیفری نظیر حبس و یا جزای نقدی و … محکوم میگردد. برای توضیحات بیشتر در ادامه با گروه حقوقی عدل محور همراه باشید…

بیمه شخص ثالث

طرح دعوی در محاکم دادگستری

در قانون بیمه اجباری اینگونه ذکر شده است. که دارنده وسیله نقلیه موظف است به میزان حداقل دیه مرد مسلمان در ماه غیرحرام وسیله نقلیه خود را بیمه کند.

حال در صورت وقوع حادثه و وقوع خسارت بدنی یا مالی برای فرد ثالثی چنانچه وسیله نقلیه دارای بیمه نامه مذکور بوده باشد. بیمه گر وظیفه جبران خسارت را دارا میباشد. و چنانچه بزه دیده و زیان دیده نیاز به طرح دعوی در محاکم دادگستری برای مطالبه خسارت و ضرر و زیان داشته باشد. باید این دعوی را علیه بیمه گر و مسبب حادثه طرح نماید و مسبب حادثه دارای مسئولیت کیفری میباشد.

حال اگر وسیله نقلیه فاقد بیمه اجباری موضوع این قانون بوده باشد. صندوق حمایت ضرر های بدنی ضرر وارده را جبران خواهد کرد. و زیان دیده باید دعوی جبران خسارت را علیه صندوق و مسبب حادثه مطرح نماید.

مجازات جرای نقدی

حال در زمانی خودرویی فاقد بیمه اجباری موضوع این قانون بوده است. و مالک خودرو نیز به فرد دیگری اجازه داده است که از ماشین وی که فاقد بیمه میباشد استفاده نماید.

در این هنگام فردی که خودرو را در دست دارد باعث وقوع حادثه ای شده است. و خسارتی را به بار آورده است. در اینجا چنانچه مالک خودرو شخص حقوقی بوده باشد. به جزای نقدی معادل 20% و در صورتی که مالک وسیله نقلیه شخص حقیقی بوده باشد. به جزای نقدی معادل 10% مجموع خسارات بدنی وارده به زیان دیده محکوم میشود.

بیشتر بخوانید در : مراحل شکایت تصادف رانندگی

نحوه پرداخت دیه بیمه شخص ثالث

برای پرداخت دیه تصادف ، بیمه گر مطابق قانون بیمه اجباری موظف است. کلیه خسارت های وارد شده به اشخاص ثالث را جبران کند چه مبلغ پرداختی معادل یک دیه کامل بوده باشد. و چه بیشتر از یک دیه کامل و یا هرچقدر بیشتر از آن بوده باشد.

مواردی که بیمه گر به مسبب حادثه رجوع میکند

در موارد زیر مطابق قانون بیمه اجباری بیمه گر در ابتدا تمامی خسارات را پرداخت کرده. و سپس میتواند به مسبب حادثه رجوع کند و علیه او طرح دعوی کند.

  1. چنانچه عمدی بودن عمل مسبب حادثه در مراجع قضایی اثبات گردد.

  2. چنانچه راننده مست بوده و یا ثابت گردد که مواد مخدر و یا روان گردان مصرف کرده است.

  3. در صورتی که راننده گواهینامه نداشته و یا گواهینامه او با نوع وسیله نقلیه ای که با آن حادثه به وقوع پیوسته است متفاوت بوده باشد.

  4. چنانچه راننده وسیله نقلیه را سرقت کرده باشد. و یا آگاهانه و با علم به مسروقه بودن با وسیله نقلیه باعث وقوع حادثه شده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *