تخریب چیست و چه مجازاتی دارد ؟

مجازات تخریب : تخریب در اصطلاح حقوقی به معنای نابود کردن و یا ایراد خسارت عمدی به مال غیر میباشد.

عناصر مادی تخریب

رفتار های فیزیکی که منجر به تخریب میشوند عبارتند از

نابود کردن

یعنی از بین بردن کلی مال یا خراب آن آن به صورت کلی و یا آتش زدن

ایراد خسارت

یعنی صدمه زدن به مال و ایراد خسارت غیر قابل جبران بدون از بین بردن کل و اصل مال

موضوع مورد تخریب

موضوع و مالی که مورد تخریب قرار میگیرد باید عرفا و شرعا مالیت و دارای ارزش مالی باشد یعنی برای مثال تخریب 200 کیلوگرم بال مگس و یا پشه از مصادیق تخریب نمیباشد چون مالیت ندارد. در ادامه با توضیحات وکیل حقوقی همراه باشید..

مجازات تخریب
همچنین مال باید مورد تخریب باید متعلق به غیر باشد ، یعنی به عبارت دیگر هرکسی مختار است در مالی که متعلق به خودش است هرگونه دخل و تصرفی و اعمال مادی انجام دهد و ارتباطی به کسی ندارد اما در مال متعلق به غیر هیچ حقی ندارد.
در تخریب ورود ضرر به صاحب مال لازم و شرط است و حتما باید این ضرر به صورت بالفعل به وقوع یابد اما انتفاع شخصی شخص مخرب تاثیری در وقوع یا عدم وقوع جرم ندارد.

اگر هیچ گونه خسارتی به مال وارد نشده باشد ، جرم تخریب محقق نشده است.

این را در نظر داشته باشید که تخریب اصولا به عمل مادی مثبت انجام میگیرد و اصولاً با ترک فعل نیست اما در مواردی استثنا نیز وجود دارد همانند زمانی که فرد مخرب مسئول مراقبت از چیزی بوده و با عدم مراقبت باعث تخریب آن شده است.
این را نیز در نظر داشته باشید که تخریب جرمی عمدی است و اگر غیر عمدی باشد فقط دارای مسئولیت مدنی میباشد و نه جنبه ی کیفری و مجازات.

جرائم مرتبط با تخریب

در کنار جرم تخریب که در قانون مجازات اسلامی تعریف شده است ، جرائم دیگری نیز جرم انگاری شده اند که گفتن و نام بردن از آن ها حائز اهمیت است ؛ جرائمی همانند تحریق اموال غیر منقول ، تحریق اموال منقول ، تخریب اموال اعم از منقول و غیر منتقول .

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *