تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند

تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند :  ممکن است پدر و مادر یک طفل از یک دیگر جدا می شوند و ترجیح میدهند جدا از یک دیگر زندگی نمایند. زمانی که پدر و مادر یک طفل با یک دیگر در یک خانه زندگی نمی کنند، هر کدام از زوجین (پدر یا مادر) که حق حضانت طفل با او نیست، حق ملاقات با فرزند را خواهد داشت. برخی اوقات ابوین در تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند با یک دیگر به توافق می رسند، ولیکن گاه ممکن است آنها با یک دیگر در این موضوع به اختلاف برخورد کنند. وکیل خانواده گروه حقوقی عدل محور آماده ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه می باشد.

زمانی که پدر و مادردر تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند به توافق نرسند چه خواهد شد؟

ممکن است پدر و مادر طفل در تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند به توافق نرسند و دچار اختلاف شوند، در چنین شرایطی ابوین میتوانند به دادگاه مراجعه نمایند.

تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند

دادگاه خانواده با استناد به اوضاع و احوال موجود، شرایط طرفین، امکانات موجود، آمادگی های لازم از سوی فرزند، و مواردی از این قبیل که به طور حتم ضمن هر پرونده ای با یک متفاوت است، تصمیم گیری های لازم را اتخاذ مینماید.

تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند

در اکثر مواقع دادگاه های صالح، یک یا دو روز پایان هفته را به منظور ملاقات فرزند در نظر میگیرند. زیرا ملاقات بیش تر از آن برای شخصی که حضانت بر گردن او نیست موجب ایجاد اختلال در نظام تربیتی کودک میشود.

سلب ملاقات با فرزند

چنانچه که در قسمت فوق بدان اشاره نمودیم، دادگاه نمیتواند به طور قطع دیدار با فرزند را برای یکی از ابوین که نگهداری از طفل بر عهده ی او نیست، سلب کند. ولیکن زمانی که از سوی دادگاه تشحیص داده شود که دیدار با فرزند از سوی او (پدر یا مادر) بر خلاف مصالح طفل میباشد، میتواند دیدار را در مدّت زمان طولانی تری در نظر بگیرد. برای مثال:

اگر دیدار با فرزند از سوی دادگاه یک بار در هفته در نظر گرفته میشود، در این هنگام میتواند دادگاه، ماهی یک بار یا چهار ماه یک بار در نظر بگیرد. یا ملاقات فرزند را برای شخص ثالث امکان پذیر نماید.

گاهی هم ممکن است یک طفل از دیدار ابوینی که حضانت از او سلب گردیده،ممانعت نماید.

ممانعت از سوی طفل در دیدار با والدین ممکن است دلایل گوناگونی همچون:

 • دلایل روانی و روحی.
 • سابقه ی پدر یا مادر در گذشته ی کودک.
 • سخت گیری های اتخاذی از سوی آنها.

زمانی که طفل بنا بر نظر اتخاذی مشاور و روانشناس مرکز، نتواند والدین (پدر یا مادر) را ملاقات کند و ملاقات آنها به روح و روان وی آسیب وارد کند، اجرای احکام پس از کسب اجازه از دادگاه، اجرای حکم منوط بر ملاقات فرزند را به تعویق خواهد انداخت.
اسناد و مدارک لازم در راستای طرح دعوی به جهت تعیین تاریخ و مدّت ملاقات

 • تهیه ی فتوکپی از سند طلاق از سوی شما.
 • تهیه ی فتوکپی از سند ازدواج از سوی شما.
 • تهیه ی فتوکپی از شناسنامه
 • به همراه داشتن کارت ملّی در راستای احراز هویت شما.
 • به همراه داشتن کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه ی رسیدگی به دعوی.

تعیین تاریخ و مدّت ملاقات با فرزند

به همراه داشتن سند طلاق یا سند ازدواج از سوی شما به صورت اختیاری می باشد، چنانچه که شما به آن دو مدرک دسترسی نداشته باشید میتوانید:

 • تقاضای استعلام نمایید.
 • شماره پوشه استناد شده.
 • بررسی های محلی.
 • شهادت از سوی ناظران.

به موارد فوق اکتفاء کنید.

4 نکته مهم در دعوی ملاقات فرزند

 1. چنانچه پدر و مادر در ارتباط با زمان و حل دیدار و ملاقات با فرزند به توافق برسند،دادگاه هم بر اساس توافق زوجین نسبت به دیدار و ملاقات با فرزند اقدام می کند.
 2. امکان خروج فرزند از کشور بدون اجازه پدر یا مادر وجود ندارددر صورتی که یکی از ابویین این اقدام را انجام دهد یا قصد انجام جنین کاری را داشته باشد با درخواست طرف مقابل مدت ملاقات را می توان کاهش داد.
 3. باید توجه داشت که امکان سلب حق ملاقات و دیدار با فرزند برای پدر و مادر وجود ندارداما به سبب وقوع و بروز اتفاقاتی میتوان این مدت و زمان را کاهش داد.
 4. در چنین دعاوی اگر اتفاق و خطایی از سوی پدر یا مادر رخ دهد در صورت درخواست طرف مقابل امکان تغیر و تجدید نظر در رای صادره می باشد در نهایت می توان گفت که دعوی و موضوع جنبه اعتبار امر مختومه ندارد.

به طور کلی باید بدانید که در ملاقات با طفل از سوی پدر یا مادر لازم است مصالح طفل نیز رعایت گردد. زیرا برای پدر و مادر آنچه که باید بسیار اهمیت داشته باشد آرامش روح و روان فرزند است، بنابراین بهتر است بدین امر بی توجه نباشید. تماس با مشاورین و وکلای گروه حقوقی عدل محور : 09305297504

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *