تقاضای تنفیذ طلاق – ثبت طلاق برای افراد مقیم خارج از کشور

تقاضای تنفیذ طلاق : طلاق ، نکاح ، ارث و مسائلی همچون آنان از مصادیق احوال شخصیه هستند و مطابق قانون مدنی « قوانین مربوط به احوال شخصیه از قبیل نکاح و طلاق و اهلیت اشخاص و ارث » در مورد کلیه اتباع ایران ولو اینکه مقیم خارج باشند مجری خواهد بود و تابع قوانین ایران هستند.

همچنین مطابق قانون جدید حمایت خانواده، صلاحیت محاکم و نحوه رسیدگی به دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور با توجه به شرایط و محل اقامت زوجین، متفاوت می باشد ، در ادامه با توضیحات وکیل خانواده گروه حقوقی عدل محور همراه باشید .

تنفیذ طلاق چیست ؟

با توجه به آنکه که گفته شد ؛ قانون ایران در مورد دعاوی طلاق خارج از کشور حاکم میباشد و از این نظر ،زوجین باید برای طلاق به دادگاه های ایرانی مراجعه کنند و یا در صورت مراجعه به دادگاه کشور محل اقامت ، این دادگاه ها باید قانون کشور ایران را رعایت نمایند.

اگر مواردی که در بالا گفته شد رعایت نشود ، طرفین دچار مشکلاتی می شوند که به وسیله دادگاه های ایران رفع خواهد شد.مثلاً اگر زن و شوهر مقیم خارج از کشور برای طلاق به دادگاه محل اقامت خود مراجعه و طبق قانون همان کشور از یکدیگر جدا شوند ، چنین طلاقی از نظر دادگاه های داخلی ایران اعتباری نخواهد داشت.

از آنجایی که مطابق قانون ایران ، طلاق عقدی تشریفاتی میباشد ؛ برای اعتبار یافتن احکام طلاق دادگاه های خارجی در ایران ، صیغه شرعی طلاق باید در خارج از کشور در حضور دو شاهد عادل و به وسیله افرادی که مورد تأیید وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران باشند ، اجراشود.

تقاضای تنفیذ طلاق

در غیر این صورت دادگاه های ایران طرفین را هنوز زن و شوهر دانسته و دادگاه ها الزامی به اجرای حکم دادگاه خارجی ندارند.
اگر در باره زوجین مقیم خارج از کشور به دلیل انجام ندادن تشریفات طلاق، حکم طلاق دادگاه خارجی در ایران مورد اعتبار قرار نگیرد ، کلیه توافق‌های مربوط اعم از مالی و یا غیر مالی که با طلاق مرتبط هستند نیز لغو خواهد شد.

حال بحث آن است که زوجین برای تنفیذ طلاق خود و اعتبار بخشیدن به آن طبق قانون ایران باید چه مراحلی را طی نمایند ؛
زوجين ايراني که در خارج از ایران اقامت دارند و با توافق از هم جدا شده اند ؛ مي توانند با ارائه گواهي اجراي صيغه طلاق که توسط اشخاص طلاحيت دار که قبلا توسط دولت به کنسولگري هاي ايران اعلام شده است ، جاری شده با درخواست کتبي به کنسولگري ايران در محل اقامت مراجعه کرده و ثبت طلاق را بخواهند.

تقاضای تنفیذ طلاق در خارج از ایران

چنانچه زوج در خارج از ایران اقامت داشته باشد ، مي تواند به يکي از اشخاص صلاحيت دار معرفي شده از سوي کنسولگري هاي ايران مراجعه کند و گواهي اجراي صيغه طلاق اخذ نمايد و سپس با درخواست کتبي و ارائه گواهي مذکور از کنسولگري ايران تقاضاي ثبت طلاق را داشته باشید ؛ نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید آن است که در اين مورد ثبت طلاق بعد از منقضي شدن مهلت طلاق رجعي مي باشد اما زوجه مطلقه مي تواند براي دريافت حقوق مالي خود به دادگاه هاي خانواده ايران مراجعه نماید.

چنانچه مورد طلاق ، از مواردی که در بالا گفته شد نباشد ، اگر راي طلاق توسط دادگاه هاي خارج از کشور در خصوص زوجين ايراني صادر شده باشد ، در صورتي در ايران قابليت اجرا دارد که به تاييد و تنفيذ دادگاه هاي ايران رسيده باشد و چنانچه زوجين هر دو در خارج از ایران اقامت داشته باشند دادگاه صالح براي تنفيذ راي طلاق ، دادگاه خانواده تهران مي باشد وگرنه محل اقامت هریک از زوجین صالح به رسیدگی خواهد بود.

همچنین باید بدانید که محاکم ايران در صورتي حکم به تنفیذ طلاق صادر مي کند که کشور صادر کننده راي با ملاحظه قانون ايران اقدام به صدور راي کرده باشد و تشریفات طلاق نیز مطابق قانون ایران رعایت شده باشد.

در صورت عدم تنفیذ طلاق از سوي دادگاه هر یک از زوجین باید دادخواست طلاق را توسط وکیل متخصص در طلاق تقديم دادگاه صالح نمایند و راي محکمه خارجي صرفا ارزش اماره از حيث ادله اثبات دعوي خواهد داشت که البته کمک شاياني به صدور حکم طلاق خواهد کرد.

مدارک مورد نیاز برای تنفیذ طلاق

  • تصویر مصدق دادنامه
  • تصویر مصدق ترجمه رسمی دادنامه
  • استماع شهادت شهود و مطلعین (در صورت وجود)
  • سایر دلایل استنادی (در صورت وجود)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *