جلب ثالث و ورود ثالث ، تعاریف و نکات مهم

جلب ثالث و ورود ثالث در اصطلاحات حقوقی و آیین دادرسی مدنی و کیفری و دیگر قوانین مرتبط ، اصطلاحات و لغات حقوقی وجود دارند که صرفاً وکلای دادگستری یا مرکز وکلای قوه قضائیه و یا مشاورین حقوقی از آن اطلاع دارند. و میتوانند راه درست را به شما نشان بدهند و شما را در خصوص آنان راهنمایی کنند.

اصطلاحاتی که شما ممکن است بدون کمک وکیل یا مشاور حقوقی چنانچه در دادگاه با آن رو به رو شوید. نه تنها نتوانید عمل درست و مرتبط با آن را انجام دهید. بلکه عملی را انجام دهید که به ضرر شما بوده و در رای نهایی دادگاه تاثیر خود را بگذارد.

یکی از این اصطلاحات و واژگان که در آیین دارسی مدنی به آن اشاره شده است. اصطلاح جلب ثالث و ورود ثالث بوده که در این مقاله به آن اشاره کرده و توضیحاتی را ارائه میکنیم.

جلب ثالث و ورود ثالث

ورود ثالث چیست؟

ورود ثالث یعنی آنکه دادگاه برای شخصی به جز خواهان و خوانده دعوی، این حق مستقل را در نظر گرفته باشد. که به دعوی مطورحه ورود کند. و بتواند از چیزی که متعلق به اوست دفاع کند.

به عنوان مثال بر سر تخریب خانه ای دعواست و شخص ثالثی برای آن خانه ادعای مالکیت میکند. و باید در اینجا دوای ورود ثالث مطرح گردد.

جلب ثالث چیست؟

جلب ثالث یعنی اینکه خواهان یا خوانده دعوی،هر کسی را که فکر میکند حضور او در دادگاه برای وی مفید بوده. و میتواند مدارکی یا اظهاراتی را ارائه دهد که در رای نهایی دادگاه تاثیر مثبته میگذارد را جلب کند. و به عنوان خوانده دعوی قرار بدهد تا بتواند وی را مستقلاً در برابر خواهان محکوم نماید.

هزینه دادرسی جلب ثالث و ورود ثالث به چه صورت است؟

هزینه دادرسی دعوای جلب ثالث و ورود ثالث تابع دعوی اصلی بوده و همان مقداری که برای دعوای اصلی هزینه دادرسی پرداخت شده است برای این دو دعوی نیز پرداخت خواهد شد.

تا چه زمانی میتوان دعوی جلب ثالث را مطرح نمود؟

دعوای جلب ثالث در هر سه مرحله بدوی،تجدیدنظر و فرجام خواهی قابل طرح بوده و مدت زمان اظهارات آن در جلسه اول دادرسی و طرح آن تا 3 روز پس از جلسه میباشد.

تا چه زمانی میتوان دعوی ورود ثالث را مطرح نمود؟

هر شخص ثالثی میتواند در تمامی مراحل دادرسی اعم از بدوی،تجدیدنظر و فرجام خواهی به دادرسی ورود پیدا کند.اما دقت داشته باشید که پس از اعلام ختم دادرسی و زمان اعلام رای نهایی دیگر امکان ورود ثالث نبوده و میتواند اعتراض ثالث را مطرح نمود.

حقوق مجلوب ثالث

فردی که در دعوی جلب ثالث به دادرسی دعوت شده است. از تمامی شرایط و حقوق خوانده دعوی مطرح بوده و میتواند تمامی حقوقی که برای خوانده در نظر گرفته شده است. را چنانچه به نفع وی بوده باشد استفاده نماید نظیر دعوای متقابل و …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *