حذف ورثه به صورت عمدی

حذف ورثه به صورت عمدی : پس از فوت متوفی طبق ماده 1 ازقانون تصدیق انحصار وراثت در هر موردی که یک یا چند نفر بخواهند مال متعلق به متوفائی را اعم از منقول یا غیر منقول یا اسنادی که نزد غیر است به عنوان وراثت اخذ نمایند و یا طلب متوفائی را به این عنوان وصول کنند و متصرف یا مدیون بدون انکار وجود مال یا دین یا اسناد تصدیقی برای سمت و یا انحصار وراثت از انها بخواهد باید مطابق ماده 2 قانون تصدیق وراثت عمل بشود و شخص یا اشخاص برای تحصیل تصدیق وراثت و عده وراثت تقاضای کتبی به یکی از محاکم صلح محل اقامت دائمی متوفی و ی محاکم بدایتی که وظایف صلحیه را دارد تقدیم کند و در صورتی که محل اقامت دایمی متوفی در خارج از مملکت باشد به یکی از محاکم صلح تهران باید مراجعه شود.

طبق تبصره این ماده در غیر این مورد خواه اختلاف در وراثت بوده و خواه شخصی که متصرف مال منقول یا غیر منقول است منکر باشد امر به اقامه دعوا در محاکم صالحه خاتمه خواهد یافت .

امروزه صدور گواهی انحصار وراثت در صلاحیت شوراها ی حل اختلاف محل اقامت دایمی متوفی است .

حذف ورثه به صورت عمدی

مجازات جرم حذف ورثه به صورت عمد

ماده 9 قانون تصدیق انحصار وراثت در رابطه با این که فردی به صورت عمدی نام یکی از ورثه را در ضمن گواهی انحصار وراثت ذکر نکند این گونه بیان میدارد :هرگاه معلوم شود که مستدعی تصدیق وراثت با علم بعدم وراثت خود تحصیل تصدیق وراثت نموده ویا باعلم بوجود وارثی غیر از خود تحصیلتصدیق برخلاف حقیقت کرده است کلاهبردار محسوب و علاوه بر ادای خسارت به مجازاتی که به موجب قانون برای این جرم مقرر است محکوم میشود .

بنابراین طبق ماده 1 قانون تشدید مجاات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری مجازات جرم کلاهبرداری موارد زیر است :

  1. رد مال
  2. حبس از یک تا هفت سال
  3. پرداخت جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده است

البته مجازت حبس ماده فوق در صورتی که مبلغ آن از نصاب مقرر در ماده 36 قانون مجازات اسلامی بیشتر نباشد تقلیل می یابد .
همچنین ماده 10 همین قانون اینگونه بیان میدارد : هر شاهدی که در موضوع تحصیل تصدیق وراثت برخلاف حقیقت شهادت دهد برای شهادت دروغ تعقیب و ب مجازاتی که برای این جرم مقرراست محکوم میشود .

علاوه بر این موارد طبق بند الف ماده 2 قانون تخلفات و جرائم و اسناد سجلی شخصی که در اعلام ولادت و یا وفات و یا هویت بر خلاف واقع اظهار نماید به حبس از 91 روز تا یکسال و یا به پرداخت جزای نقدی دویست هزار ریال تا یک میلیون ریال نیز محکوم میشود .

نحوه شکایت

شاکی میتواند شکوائیه خود را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به ثبت برساند و سپس باید تمبر هزینه شکایت کیفری را باطل کند پس از آن باید در دادگاه صالح حضور پیدا کند ، دادگاه صالح دادگاه محل وقوع جرم است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *