خیانت در امانت

خیانت در امانت از جمله جرائمی است که با آنکه در جامعه بسیار مصداق دارد و بسیار اتفاق می افتد اما به نظر ما قانون گذار در مورد آن کوتاهی کرده و فقط به دو ماده در قانون تعزیرات اکتفا نموده است.

خیانت در امانت از جمله جرائمی است که اثبات آن بسیار دشوار و همانند کلاهبرداری مصادیق متعدد و بسیاری دارد که ما سعی میکنیم در مطلبی کوتاه اما جامع تمام و کمال آن را به شما عزیزان ارائه بدهیم که اگر جای ابهامی برایتان باقی ماند میتوانید با مشاورین حقوقی ما تماس حاصل فرمایید.

تعریف خیانت در امانت

خیانت در لغت نامه های فارسی به معنای بدعهدی،پیمان شکنی،بی وفایی،عهد شکنی میباشد و معنای لغوی امانت سپرده،سپردگانی،ودیعه می باشد اما امانت در اصطلاح حقوقی به معنای آن که فردی مالی را اعم از منقول (قابل انتقال) یا غیر منقول(غیرقابل انتقال) را به شخص دیگری در قالب عقد امانی به او بسپارد که فرد در مقابل این سپرده شدن چه اجرتی دریافت کند و چه اجرتی دریافت نکند و قرار بر آن باشد که پس از مدت معینی مال را به صاحب مال پس بدهد.

حال هنگامی که فردی که مال به او سپرده شده ، مال را در مدت معین پس ندهد یا در مال تعدی و تفریط نماید و با تقصیر و با سوعمد مال را به نحوی از بین ببرد،مرتکب جرم “خیانت در امانت” شده و میتوان توسط وکیل کیفری از او شکایت نمود و او را تحت تعقیب شکایت کیفری قرار داد.

موضوع خیانت در امانت

اصولاً موارد خیانت در امانت حصری هستند و همانگونه که در قانون گفته شده موضوع آن میتواند هر نوع مال منقول یا غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل چک،سفته،برات،قبض و نظایر آن میتواند موضوع خیانت در امانت قرار گیرند و در واقع اصلاً اهمیتی ندارد که این موضوعات در قالب چه عقودی مبنای امانت قرار گیرند . عقودی نظیر اجاره ، امانت ، وکالت ، رهن و یا هرکار بی اجرت و یا با اجرت دیگری.

خیانت در امانت

فقط موضوع مهم آن است که قرار بوده باشد موضوعات مذکور مسترد شود و یا به مصرف معینی برسد.
در کلاهبرداری گفتیم که لازم است هم به فرد بزه دیده ضرر مالی برسد و هم فرد کلاهبردار انتفاع مالی ببرد اما درخیانت در امانت اینگونه نیست ، یعنی فقط این نکته در نظر گرفته میشود که به فردی که مال را به امانت گذاشته است ضرر رسیده باشد اعم از آنکه فردی که مال را ار بین برده است انتفاع مالی برده یا نبرده باشد.

مصادیق خیانت در امانت

مصادیق خیانت در امانت نیز در قانون به صورت حصری مشخص شده اند ؛ مصادیق آن اعم هستند از استعمال ، تلف ، تصاحب و مفقود که اگر فردی که مال را به امانت داشته است هر عمل مادی دیگری با آن غیر از این چهار مورد کند از مصادیق خیانت در امانت نبوده و فقط جنبه حقوقی دارد.حال ما در توضیحی کوتاه این چهار مصداق را برای شما توضیح میدهیم:

استعمال

استعمال به معنای استفاده ،کاربرد ،مصرف میباشد و در جرم خیانت در امانت به آن معنا است که مال قرار بوده فقط نگهداری شود اما به مصرف خاصی برسد و یا قرار بوده مورد استفاده خاصی قرار گیرد اما مورد مصرف دیگری قرار گرفته باشد برای مثال شما ماشین خود را برای نگهداری در پارکینگ دیگری به او می سپارید اما او با ماشین شما به آموزش رانندکی به همسر خود میپردازد.حتی اگر در این آموزش به ماشین شما صدمه ای وارد نشده باشد چون در موردی غیر از مورد مورد نظر شما استفاده شده است مصداق خیانت در امانت و جنبه کیفری دارد.

تلف

اتلاف به معنای پایمال،حیف و میل،تباه کردن است و در اصطلاح حقوقی به معنای از بین بردن عمدی موضوع مورد امانت میباشد.به این موضوع دقت داشته باشید که خیانت در امانت جرمی عمدی است و حتما باید سونیت و عمد در فعل مرتکب وجود داشته باشد.همانند آنکه شما حیوان خود را به فردی بسپارید برای نگهداری و فرد حیوان شما را کشته و از گوشت آن استفاده کند.

تصاحب

تصاحب به معنای تصرف،تملک،قبض میباشد و در عالم حقوق یعنی رفتار مالکانه با مالی را انجام دادن همانند آنکه شما مالی را به فردی بسپارید و فرد از استرداد آن خودداری کرده و وانمود کند که آن مال برای او میباشد و از آن جا که تصرف ، اماره مالکیت میباشد کسی که مال را به امانت گذاشته باید مالکیت خود را ثابت کند.

مفقود

مفقود به معنای گم کردن مال و یا به نوعی از بین بردن مال بدون اینکه فرد مال را تلف کند،میباشد مثلا انداختن مال مورد امانت در دریا که هرگز قابلیت دوباره پیدا شدن را نداشته باشد.

نحوه رسیدگی به جرم خیانت در امانت

رسیدگی به این جرم نیز همانند بقیه جرائم کیفری با شکوائیه شروع میشود به این صورت که فرد مال باخته شکوائیه خود را همراه با مدارک دال بر مالکیت خویش و سپردن مال به دیگری و قول و قرار بر استرداد یا به مصرف معین رساندن مال را به دادسرا تقدیم میکند و دادسرا پس از رسیدگی های لازم پرونده را به دادگاه کیفری ارجاع داده و در صورت اثبات فرد علاوه بر جبران خسارت و در صورت امکان رد مال ، به حبس نیز محکوم میشود.

همچنین لازم است بدانید طبق قانون کاهش مجازات حبس تعزیری خیانت در امانت از جمله جرائم قابل گذشت محسوب میشود و با گذشت شاکی رسیدگی متوقف میشود . طبق بخشنامه جدید قوه قضائیه جرائم قابل گذشت ابتدا به شورای حل اختلاف برای میانجیگری رفته و در صورت حل نشدن اختلاف ، به دادسرا و دادگاه ارجاع داده میشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *