رابطه تدلیس در نکاح و مهریه

رابطه تدلیس در نکاح و مهریه : در این مقاله سعی داریم به شما عزیزان بگوییم که اگر در عقد نکاحی ، دچار تدلیس شدید چه کار کنید و اصلاً تدلیس در نکاح چه معنایی دارد و چه بار و معنای حقوقی دارد.
همچنین چه ارتباطی میان مهریه و تدلیس در نکاح وجود دارد و چنانچه دچار تدلیس در عقد نکاح شدید ، آیا مستحق دریافت مهریه هستید یا خیر.

در ادامه شما عزیزان را با واژگان و اصطلاحات حقوقی تدلیس ، نکاح ، تدلیس در نکاح و ارتباط میان تدلیس در نکاح و مهریه آشنا میکنیم.پس با گروه حقوقی عدل محور همراه باشید.

رابطه تدلیس در نکاح و مهریه

تدلیس چیست؟

مترادف و معادل کلمه تدلیس در لغتنامه های معروف عیب پوشی، فریب، حقه بازی، نیرنگ بازی، فریب کاری، مکر، فریب دادن، فریفتن، عوام فریبی مردم فریبی، عیب پوشاندن، عیب پنهان کردن معنی میشود.
در اصطلاح حقوقی مطابق ماده 438 قانون مدنی ، هر عملی است که موجب فریب طرف مقابل شود.همانند پوشاندن عیبی که وجود دارد و یا عنوان مزیتی که وجود ندارد.
تدلیس از مواردی است که در قانون مدنی به کسی که دچار تدلیش شده است ، حق فسخ میدهد.

نکاح چیست؟

عقد نکاح همان عقد ازدواج و خواند صیغه و علقه زوجیت میان زن و مرد است که قابلیت ازدواج با یکدیگر را دارند.
نکاح در لغتنامه های معروف ازدواج، پیوند، تزویج، زناشویی، عروسی، وصلت معنی شده است که در اصطلاح حقوقی نیز همان معنا را دارد.

عقد نکاح در قانون مدنی برای دختر پس از 13 سال و برای پسر پس از 15 سال تمام قمری مجاز است به شرطی که مصلحت طفل رعایت شده باشد.
همچنین نکاح با خود دارای بار حقوقی مالی همانند نفقه و مهریه و … میباشد.

مهریه چیست؟

مهریه یا صداق مالی است که مطابق قانون در هنگام عقد نکاح ، زن مالک آن میشود. مهریه چیزی است که دارای ارزش مالی و بنا بر اصطلاح حقوقی دارای مالیت باشد.همچنین زن به محض وقوع عقد مالک مهریه میشود که خود مهریه دارای سه نوع مهرالمتعه ، مهرالمثل و مهرالمسمی میباشد.

مهرالمسمی همان مهریه ای است که سر عقد و با توافق طرفین تعیین میشود.

مهرالمتعه آن مالی است که چنانچه مهریه تعیین نشده باشد و مرد بخواهد پیش از نزدیکی زوجه را طلاق بدهد با توجه به شرایط مالی مرد تعیین میشود.

مهرالمثل نیز آن میزان مهریه ای است که چنانچه در هنگام عقد مهریه تعیین نشده باشد و پس از نزدیکی بخواهند صیغه طلاق را جاری کنند ، با توجه به شان و شخصیت زوجه تعیین میگردد.

همچنین مهریه دارای دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه میباشد. همانگونه که گفته شد زوجه به محض وقوع عقد نکاح مالک مهریه میشود و در مهریه عندالمطالبه میتواند هر زمان که میخواهد آن را مطالبه کند اما در مهریه عندالاستطاعه با توجه به استطاعت مالی مرد میتواند مقداری از آن را توسط وکیل مهریه مطالبه کند.

تدلیس در نکاح چیست؟

تدلیس در نکاح آن است که یکی از طرفین یا شخص ثالثی ، موجب فریب زوج و یا زوجه در ازدواج بشود و امری را که وجود ندارد را بیان کند و یا عیبی را که هست ، بپوشاند.

برای مثال زنی که کچل است ، موهای مصنوعی را موی خود جلوه بدهد و مرد پس از وقوع عقد نکاح متوجه مصنوعی بودن آن بشود.یا مردی با فیش حقوقی جعلی ، حقوق خود را بسیار بالاتر از آنچه که هست نشان دهد و این امر موجب فریب زن و موجب ازدواج وی با مرد بشود.

بنابراین هرگاه وصفی در یکی از طرفین عنوان شود که باعث و بانی ازدواج آن وصف شود و پس از عقد معلوم شود که آن وصف وجود ندارد ، از موجبات تدلیس در نکاح است و حق فسخ طلاق میدهد.

همچنین بهتر است بدانید که تدلیس در نکاح ضمانت اجرای کیفری نیز دارد که در ماده 647 قانون مجازات اسلامی تعزیرات تعریف شده است که چنانچه هر یک از زوجین قبل از عقد ازدواج طرف خود را به امور واهی از قبیل داشتن تحصیلات عالی، تمکن مالی، موقعیت اجتماعی، شغل و سمت خاص، تجرد و امثال آن تدلیس دهد و عقد بر مبنای هر یک از آنها واقع شود، مرتکب به حبس تعزیری از ۶ ماه تا دو سال محکوم می‌شود.

تدلیس در نکاح و مهریه

حال ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که در صورت تدلیس در نکاح و فسخ عقد نکاح ، تکلیف مهریه چه میشود؟!
اگر فسخ نکاح قبل از نزدیکی صورت گیرد ، مطابق ماده 1101 قانون مدنی ، زن حقی بر مهریه ندارد مگر اینکه علت فسخ ، ناتوانی جنسی مرد باشد که زن مستحق نصف مهریه میباشد.

اگر فسخ نکاح بعد از نزدیکی صورت گیرد ، زن حق دریافت مهرالمسمی را دارد. اما اگر زن خود مدلس باشد و زوج را تدلیس کرده باشد حقی بر دریافت مهریه ندارد اما به دلیل نزدیکی و ازاله بکارت ، دادگاه مهریه را تعیین میکند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *