راه ها و روش های اثبات رابطه نامشروع

راه های اثبات رابطه نامشروع : در این مقاله سعی داریم به شما عزیزان توضیح دهیم که اگر خود و یا اطرافیانتان با موضوع رابطه نامشروع درگیر شدید از چه طریقی بتوانید آن را به اثبات برسانید تا در جریان رسیدگی و پرونده خود مانع احقاق حق و اجرای عدالت نشده باشید.

در ابتدا باید به شما عزیزان بگوییم که رابطه ناشمروع به چه نوع روابطی و بین چه کسانی گفته میشود و سپس ادله اثباتی رابطه نامشروع را برای شما توضیح دهیم و سپس مراحل طرح شکایت و شکوائیه برای جرم رابطه نامشروع و راه های اثباتی آن در دادگاه را برای شما شرح بدهیم.

 اثبات رابطه نامشروع

برای مشاور حقوقی با شماره 09305297504 تماس بگیرید و یا با وکیل رابطه نامشروع گروه وکلای عدل محور در ارتباط باشید.

رابطه نامشروع چیست؟!

رابطه نامشروع به رابطه جنسی میان دو نامحرم که مادون زنا باشد گفته میشود.مطابق ماده 221 قانون مجازات اسلامی زنا به رابطه جنسی و فیزیکی میان زن و مردی نامحرم گفته میشود که شک و شبهه ای نیز میان آن دو وجود نداشته باشد ؛ برای مثال یعنی یکی از آنان به تصور اینکه دیگری همسر شرعی اوست با او ارتباط جنسی و فیزیکی برقرار نکرده باشد.
حال مطابق تبصره 1 ماده 221 قانون مجازات اسلامی این رابطه جنسی و فیزیکی به آن نوع رابطه ای گفته میشود که اندام جنسی مرد تا ختنه گاه با قبل یا دبر زن برخورد کند.

مجازات زنا در مواردی اعدام ، در مواردی رجم و در مواردی 100 ضربه شلاق میباشد.

حال با توجه به موارد بالا ، رابطه نامشروع به رابطه ای میان دو نامحرم گفته میشود که مادون زنا باشد.کلمه “مادون” در لغتنامه های فارسی زیردست، مرئوس، پایین، پایین تر، فروتر، کوچکتر معنی شده است و در اصطلاح حقوقی یعنی هرگونه رابطه جنسی و فیزیکی که کمتر از زنا با توجه به تعریف آن طبق مواد 221 الی 232 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 باشد.

رابطه نامشروع در قانون مجازات اسلامی

از آنجایی که مادون زنا محسوب میشود و جزء حدود و احکام الهی نیست و دست قاضی برای تخفیف و تبدیل و … مطابق ماده 37 قانون مجازات اسلامی باز است ، در بخش تعزیرات تعریف شده است.

همچنین بخوانید در : اقدام برای شکایت رابطه نامشروع

مطابق ماده 637 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 رابطه نامشروع اینگونه تعریف میشود ” هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد و مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت از قبیل تقبیل یا مضاجعه غیر از زنا شوند به شلاق تا 99 ضربه محکوم خواهند شد اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می گردد “

حال برای راحتی حال شما عزیزان به بررسی معنای فارسی کلمات مذکور در ماده 637 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 میپردازیم:

  • علقه زوجیت:در اصطلاح حقوقی به معنای عقد شرعی و محرم بودن زن و مرد میباشد

  • منافی عفت:در معنای عام یعنی هر عملی که در مغایرت با پاکدامنی باشد

  • تقبیل:بوسه زدن، بوسیدن، بوسه دادن

  • مضاجعه:باهم یکجا خفتن،با کسی خفتن،همبستر کردن زن را

  • عنف:جبر، خشونت، درشتی، زور، قهر

  • اکراه:اجبار، انزجار، بی میلی، کراهت، ناخواست، نفرت

ادله اثبات رابطه نامشروع

به طور کلی ادله اثبات در ماده 160 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 به 4 بخش تقسیم میشوند:اقرار / شهادت / سوگند / علم قاضی

اما در جرائم جنسی به دلیل آنکه نحوه اثبات بسیار سختی دارند ، همه ادله اثباتی مقرر در ماده 160 قانون مجازات اسلامی کاربرد ندارند و تنها میتوان به یکسری از موارد و شواهد و مدارک موجود استناد کرد و امیدوار بود که وجود رابطه نامشروع برای قاضی محرز شود.

همچنین بخوانید در : راه های اثبات تجاوز

در میان حقوقدانان ، اقرار شاه کلید ادله اثباتی میباشد و چنانچه فردی که رابطه نامشروع برقرار کرده است به کرده ی خود اقرار کند ؛ اثبات رابطه نامشروع بسیار راحت خواهد بود.

اما در کنار این موارد میتوان به موارد دیگری نظیر شاهد / عکس / فیلم / پیامک / تماس های تلفنی و از این دسته مدارک نیز استناد کرد و آن ها را ضمیمه پرونده نمود که البته هیچ کدام از این موارد یقین آور نیستند و فقط به علم قاضی جهت احراز رابطه نامشروع کمک خواهند کرد.

شکایت از جرم رابطه نامشروع

در زمره جرائم غیر قابل گذشت قرار میگیرد و بدون شکایت شاکی خصوصی نیز قابل تعقیب میباشد و حتی اگر شاکی خصوصی از شکایت خود صرف نظر کند ، همچنان دادستان به عنوان مدعی العموم میتواند به پیگیری و رسیدگی ادامه دهد.

شما برای شکایت از جرم رابطه نامشروع به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کرده و شکوائیه خود را به کمک وکیل رابطه نامشروع و یا مشاور حقوقی رابطه نامشروع تنظیم میکنید.سپس تمامی مدارک و شواهد و نام و اسامی شاهدان و گواهان را در شکوائیه ضمیمه کرده و شکوائیه خود را تقدیم میکنید.در صورت احراز وقوع جرم کیفر خواست صادر شده و پرونده به دادگاه صالح برای رسیدگی میرود و اگر علم قاضی به یقین تبدیل شود مجازات متناسب با جرم را صادر خواهد نمود.

دلیل آنکه به شما میگوییم برای تنظیم شکوائیه خود از وکیل و یا مشاور حقوقی رابطه نامشروع کمک بگیرید آن است که در اینگونه از پرونده ها و دعاوی که علم قاضی بسیار اهمیت دارد نحوه تنظیم شکوائیه و همچنین انسجام و همخوانی مدارک و مستندات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *