رد ترکه چیست و چگونه انجام می شود ؟

مقصود از رد ترکه چه میباشد؟

ترکه عبارت است از جمیع مایملک درگذشته اعم از مثبت یا منفی. در یک نگاه کلّی مجموع مایملک درگذشته را میتوان به دو قسم تقسیم نمود:

  • مثبت.
  • منفی.

ممکن است تمامی شما عزیزان با قبول ترکه آشنا باشید، ردترکه دقیقا در مقابل قبول ترکه واقع شده است. رد ماترک عبارت است از، قبول نکردن ماترک توسط وراثی گویند. رد ترکه دارای شرایطی خاص میباشد که در ادامه توسط وکیل ارث گروه حقوقی عدل محور بدان خواهیم پرداخت.

قسم مثبت مایملک شخص درگذشته

قسم مثبت مایملک شخص درگذشته عبارت است از، دارایی، حقوق، خواسته های شخص درگذشته از افراد دیگر (مقصود مطالبات یا مطالبه ها میباشد).

قسم منفی مایملک شخص درگذشته

قسم منفی مایملک شخص درگذشته عبارت است از، قرض ها و وام هایی که او باید به اشخاص دیگر پرداخت میکرده است.حال این شخص میتواند ارث بر یا اشخاص دیگر باشد.

به منظور نگهداری و رساندن ماترک، به ارث برها و دیگر اشخاص لازم است اموری همچون مهر و موم ماترک، تحریر ماترک و … صورت پذیرد.

رد ترکه

قانون در ارتباط با ردترکه چه می گوید؟

ارث بری که اقدام به ردترکه نماید، لازم است یا به صورت شفاهی و یا کتباً درخواست خود را به دادگاه بیان نماید. درخواست او در ارتباط با رد ترکه در یک دفتر خاصی ثبت خواهد شد. لازم به ذکر است که ردترکه نباید به صورت تعلیق یافته (مقصود از تعلیق یافته معطل گذاشتن است) یا مشروط (مقصود از مشروط، در نظر گرفتن شرط، است)باشد.

مدّت زمان ردترکه

ردترکه لازم است طی مدّت 30 روز از سوی وارث پس از درگذشت ارث گذار انجام شود. در صورتی که وراث اقدام و اطلاع رسانی در خصوص قبول یا ردماترک نکنند، عدم اطلاع به عنوان قبول ترکه محسوب خواهد شد.

فوت ورثه پیش از رد ترکه

چنانچه یکی از وراث پیش از رد ماترک فوت شود، حق انتخاب در خصوص قبول یا ردترکه به وراث منتقل خواهد شد.
در صورتی که وراث نتوانند در موعد مقرر نسبت به ردترکه اقدام نمایند، لازم است یک عذر مورد قبول از ناحیه دادگاه، به مرجع مورد نظر اعلام دارند.
برخی از وراث ترکه را رد کنند و برخی دیگر از وراث ترکه را قبول کنند

در صورتی که برخی از وراث ترکه را رد کنند و برخی دیگر از وراث ماترک قبول کنند، مؤظف می باشندامور لازم را به جهت مدیریت ترکه، پرداخت قروض، حقوق و همچنین دریافت مطالبات را انجام دهند. در مقابل آن وراثی که اقدام به رد ترکه نموده اند نمیتوانند نسبت به کارهای او معترض گردند. در صورتی که پس پرداخت قروض و تصفیه وام ها، از ماترک چیزی باقی بماند، فی مابین وراث به نسب قدرالسهم شان تقسیم خواهد شد.

رد ترکه توسط همه وراث

چنانچه تمامی وراث ترکه را رد کنند، آن فرد متوفی در حکم یک شخص بدون وارث فرض خواهد شد و سپس نهاد سرپرستی اقدام به تصفیه ماترک خواهد نمود. در صورتی که پس از تصفیه از ماترک درگذشته چیزی باقی بماند برای ارث برها خواهد بود.

گروه حقوقی عدل محور

در این مقاله توسط وکیل ارث گروه حقوقی عدل محور به شرایط رد یا عدم پذیرش ترکه توسط وراث پرداختیم ردترکه از سوی وراث دارای شرایطی خاص میباشد که در متن مقاله بدان اشاره نمودیم. شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات مفید و کاربردی در خصوص تقسیم ترکه و قبول یا رد ترکه از طریق شماره تماس 09305297504 با وکیل متخصص ارث دفتر حقوقی عدل محور در ارتباط باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *