رفع مهر و موم ترکه از صفر تا صد

رفع مهر و موم ترکه : یکی از مهمترین مسائلی که در زمینه تعیین تکلیف اموال و دارایی متوفی مطرح می گردد مهر و موم ترکه و رفع آن است. این اقدام باید توسط اشخاص ذی نفع و از طریق مراجع ذی صلاح صورت گیرد. تا زمانی که رفع مهر و موم ترکه صورت نگیرد امکان تقسیم ماترک و دریافت سهم الارث توسط هیچکدام از وراث وجود ندارد.

شما عزیزان برای دریافت اطلاعات کاربردی در خصوص رفع مهرموم ترکه می توانید با وکلای متخصص گروه حقوقی عدل محور از طریق شماره 09305297504 مشاوره حقوقی دریافت نمایید. این مقاله به بررسی زوایای مختلف رفع مهرموم ترکه می پردازد.

هدف از مهر و موم ترکه چیست؟

هدف از مهر و موم ترکه توسط قانون جلوگیری از تصرف هر یک از ورثه و دیگران در اموالی است که از متوفی باقی مانده و تعیین تکلیف نشده اند. تقسیم ماترک بدون مهر و موم ترکه امکان پذیر است اما اگر مهرموم ترکه صورت گرفته باشد تا زمان رفع آن امکان تقسیم ارث وجود نخواهد داشت. حال سوال این است که:

  • چه افرادی حق درخواست رفع مهرموم ترکه دارند؟
  • رفع مهرموم ترکه در صلاحیت کجاست؟
  • برداشتن مهر و موم ترکه به چه صورت است؟
  • هزینه دادرسی رفع مهرموم ترکه چقدر است؟
  • نمونه دادخواست رفع مهرموم ترکهچگونه است و شامل چه مواردی می شود؟

چه افرادی می توانند درخواست رفع مهر و موم ترکه را بدهند؟

تمامی افرادی که درخواست مهرموم ترکه را داده اند می توانند نسبت به درخواست رفع مهرموم ترکه نیز اقدام نمایند. درخواست یکی از این افراد کفایت می کند و نیازی نیست همه آن ها به همراه یکدیگر طرح دادخواست نمایند. این افراد عبارتند از:

  • ورثه یا نماینده قانونی آن ها
  • وصی یا موصی له در مال مشاع
  • طلبکاران متوفی که اسناد کافی دال در بدهکار بودن متوفی را ارائه داده اند

رفع مهر و موم ترکه در صلاحیت کجاست؟

برای طرح دادخواست در این زمینه باید به دادگاه محل اقامتگاه متوفی مراجعه کرد. در واقع دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به درخواست مهرموم ترکه را دارد می تواند نسبت به درخواست رفع مهرموم ترکه نیز اقدام نماید. در این خصوص قانون آیین دادرسی مدنی، دادگاه اقامتگاه دائم متوفی را صالح به رسیدگی می داند. اگر آخرین اقامتگاه متوفی معلوم نباشد آخرین محل سکنی و در غیر این صورت محل قرار گرفتن اموال غیر منقول و در صورت تعدد این اموال، دادگاهی که زودتر از سایر دادگاه ها شروع به بررسی پرونده نموده است صالح به رسیدگی خواهد بود.

رفع مهر و موم ترکه

برداشتن مهر و موم ترکه

برداشتن مهرموم ترکه با توجه به متون قانونی در این زمینه بر عهده دادگاهی است که ترکه مورد نظر در آنجا واقع شده است. دادگاه مورد نظر باید بعد از تنظیم صورت جلسه نسبت به رفع مهرموم ترکه اقدام نماید و گزارش مربوطه را به دادگاه مرجع ارسال کند. عدم حضور افرادی که تاریخ دقیق و ساعت به آن ها ابلاغ شده است مانع از اجرای برداشتن مهر و موم نخواهد بود.

هزینه دادرسی رفع مهر و موم ترکه

اصولا در اغلب دعاوی مالی که سود و منفعت های غیر معنوی برای خواهان حرف اول را می زند هزینه دادرسی اهمیت بسیار زیادی دارد. درخواست رفع مهرموم ترکه نیز یکی از درخواست هایی است که شخص را ملزم به پرداخت هزینه دادرسی و در صورت عدم توانایی در پرداخت ملزم به ارائه درخواست اعسار می کند. هزینه دادرسی در خصوص اموال غیر منقول در ایران که با عنوان ملک شناخته می شوند دو و نیم درصد ارزش کل ملک است که باید پیش از رفع مهرموم پرداخت گردد.

نمونه دادخواست رفع مهر و موم ترکه

نمونه دادخواست برگه های چاپی و کادربندی شده ای هستند که در مراجع مختلف همچون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی به خواهان تحویل داده می شود و او می تواند با تکمیل کادرهای موجود اعم از نام و نام خانوادگی خواهان، خوانده، خواسته و توضیحات مستدل، دادخواست خود را مطرح کند.

محل درج خواسته از دیدگاه علم حقوق از اهمیت ویژه ای برخوردار است و نباید با سهل انگاری نگاشته شود، توصیه می شود برای تنظیم دادخواست حتما از وکیل دادگستری کمک بگیرید، وکلای متخصص گروه حقوقی عدل محور می توانند در تنظیم دادخواست و لایحه به شما کمک کنند. رفع مهرموم ترکه عنوان دقیق و پذیرفته شده ای است که از جانب مراجع قضایی ایران برای پذیرش طرح دادخواست آزادسازی اموال متوفی تعیین شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *