روش های اثبات مال خری

روش های اثبات مال خری : در ابتدا باید به شما عزیزان بگوییم كه برای اطلاعات بیشتر در خصوص جرم مال خری به مقاله مربوطه با نام ” نکات حقوقی مال خری ” در همین وبسایت مراجعه كرده و سپس به مطالعه این مقاله بپردازید.

تعریف مال خری

مال خری اینگونه تعریف میشود كه كسی از طریق سرقت و ربودن مال غیر،اموال دیگران را به دست می آورد و سپس از طریق سرقت مالغیر،كسب در آمد میكند و در واقع مال غیر را به فروش میرساند.

روش های اثبات مال خری

به كسی كه با علم و اطلاع از مسروقه بودن مال،آن را میخرد مال خر میگویند و این عمل مال خری نام دارد.

مالخری در قانون مجازات اسلامی

مال خری در قانون مجازات اسلامی به معامله اموال غیر معروف میباشد كه در قانون مجازات اسلامی برای آن تعریف واحد و مشخصىقرار دارد و مجازات نیز برای آن تعیین شده است. مطابق این ماده هر كسی كه با داشتن علم و اطلاع از مسروقه بودن مالی ، آن را بخرد و یا مورد معامله قرار بدهد مال خر محسوب شدهو مجازات در پى دارد.
همچنین اگر فرد معامله اموال مسروقه را حرفه و شغل خود قرار داده باشد و از این طریق امرار معاش كند،به حداكثر مجازات محكومخواهد شد.

مجازات مالخری

مطابق ماده ٦٦٢ قانون مجازات اسلامی،مجازات مال خری ٦ ماه تا ٣ سال حبس و تا ٧٤ ضربه شلاق میباشد.

راه ها و روش های اثبات مال خری

باید به شما به واقع بگوییم كه اثبات جرم مال خری بسیار دشوار است.یعنی همانگونه كه در تعریف این جرم آمده است مال خری باید باعلم و اطلاع باشد و اثبات این علم و اطلاع با مدعی میباشد.

یعنی چنانچه شما شاكی یا مدعی خصوصی مال خری باشید باید ثابت كنید كه فرد مال خر از مسروقه بودن این مال اطلاع داشته وعامدانه و آگاهانه این عمل را انجام داده است.

همچنین اثبات مسروقه بودن مال نیز بر عهده مدعی میباشد و باید ثابت شود فردی كه مال خریده و مورد معامله قرار داده است مسروقهبوده است و به سرقت رفته است.

وکیل سرقت : برخی اوقات از قرائن و امارات میتوان به راحتی این موضوع را ثابت نمود به عنوان مثال در بسیاری از شهر های كلان مكان ها و جاهایى مخصوص به خرید و فروش و معامله اموال مسروقه وجود دارد و جلب متهم در ان دسته از اماكن میتواند اماره ای بر مال خربودن وی بوده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *