رویه دیوان عالی کشور در فرجام خواهی از پرونده های کیفری

رویه دیوان عالی کشور در فرجام خواهی از پرونده های کیفری : در این مقاله قصد داریم به شما عزیزان بگوییم که چنانچه پرونده ای از دادگاه های کیفری صادر شد و از آن تجدیدنظر خواهی یا فرجام خواهی گشت ، در چه صورتی به دیوانعالی کشور ارجاع پیدا میکند و چه پرونده هایی از چه دادگاه هایی در چه صورت قابلیت رسیدگی به عنوان پرونده کیفری در دیـوان عـالی کشور را دارند و نحوه رسیدگی و رویه دیوانعالی کشور در رسیدگی به این دسته از پرونده ها چگونه میباشد.

دیوان عالی کشور

وکیل کیفری : آرای دادگاه های کیفری اصولا قابل تجدیدنظر خواهی هستند به جز جرایم تعزیری درجه هشت و جرایمی که برای آن های باید دیه یا ارش پرداخت شود و میزان دیه یا ارش کمتر از یک دهم دیه کامل میباشد..

رویه دیوان عالی کشور در فرجام خواهی از پرونده های کیفری

دیوان عالی کشور نظیر دادگاه های کیفری و دادگاه های تجدیدنظر نیست که در هر شهرستان و یا در مراکز استان مستقر شده باشد و در صورت اقتضا و نیاز در شهرستان نیز مستقر گردند.

دیوانعالی کشور فقط در تهران وجود دارد و برای فرجام خواهی از آرایی میباشد که در صلاحیت این دادگاه قراردارند.

آرای قابل فرجام خواهی

آرای قابل فرجام خواهی آرایی هستند که از دادگاه کیفری 1 صادر میشوند و به تجدیدنظر خواهی از این آرا ، فرجام خواهی گفته میشود.

آرایی که در صلاحیت دادگاه کیفری 1 میباشند عبارتند از جرایمی که مجازات آن ها سلب حیات نظیر قصاص و اعدام میباشد / حبس ابد نظیر تکرار حدود در مرتبه سوم میباشد / جرایم تعزیری درجه سه و بالاتر نظیر حبس از 15 سال به بالا / جرایمی که مجازات آن ها قطع عضو میباشد نظیر سرقت حدی و محاربه / جرایمی که علیه تمامیت جسمانی افراد صورت میگیرند و میزان دیه جرایم ارتکابی از نصف دیه بیشتر میباشد نظیر قطع عمدی دست و یا پای دیگری و جرایم سیاسی و مطبوعاتی.

مهلت فرجام خواهی

مدت زمان برای فرجام خواهی از پرونده های کیفری برای افرادی که داخل ایران اقامت دارند ، 20 روز و برای افرادی که داخل ایران مقیم نیستند ، 2 ماه میباشد.

رویه دیوان عالی کشور در فرجام خواهی از آرای های کیفری

دیـوان عـالی کشور پس از وصول پرونده های فرجام خواهی شده به نوبت به پرونده ها رسیدگی میکند و آن ها را بررسی کرده و مطابق مستندات و محتویات پرونده آن ها را بررسی میکند.به صورت مستدل و مستند در خصوص پرونده و محتویات پرونده و جزئیات آن تصمیم میگیرد و رای صادره از دادگاه کیفری یک را بررسی میکند.

دقت داشته باشید که دیـوان عـالی کشور بر خلاف دادگاه تجدیدنظر بدون حضور و احضار طرفین به پرونده رسیدگی میکند مگر در شرایطی که از نظر دیوان عالی کشور حضور آنان الزامی بوده باشد.

پس از بررسی پرونده و مطالعه پرونده و استدلال وکلای طرفین و قاضی محترم رسیدگی کننده دیوان عالی کشور به شرح زیر عمل میکند:

  1. اگر با رای صادره موافق بوده باشد و رای صادره از دادگاه کیفری یک از نظر وی منطقی بوده باشد ، رای را ابرام میکند.
  2. اگر عمل مرتکب را جرم نداند و یا شامل عفو عمومی بداند و یا از نظر دیوان عالی کشور متهم قابلیت تعقیب نداشته باشد ، رای صادره را نقض بلاارجاع میکند.
  3. چنانچه از نظر دیوان عالی کشور تحقیقات ناقص باشد پرونده را به دادگاه صادر کننده رای اعاده میکند تا با تکمیل تحقیقات رای مقتضی صادر کند.
  4. اگر رای صادره را از دادگاهی صادر شده باشد که به نظر دیوان عالی کشور صلاحیت رسیدگی به آن پرونده را نداشته است ، پرونده با به دادگاه دارای صلاحیت میفرستد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *