سامانه صیاد چیست

سامانه صیاد چیست : قانون تجارت در حوزه چک و در خصوص اسناد تجاری بسیار کامل و جامع میباشد اما در خصوص جرایمی که مرتبط با چک هست و به تبع صدور چک در جامعه ارتکاب میابد و یا افزایش تعداد زیادی و حجم انبوهی از چک های برگشتی و پر شدن زندان ها در خصوص چک های برگشتی ، بانک مرکزی تصمیم به راه اندازی سامانه صیاد گرفت و ثبت تمامی امور مربوط به چک رو در سامـانه صـیاد اجباری کرد.در ادامه توسط وکیل متخصص چک به بررسی سامانه صیاد میپردازیم.

سامانه صیاد مخفف چیست؟

سامانه صیاد مخفف سامانه صدور یکپارچه دسته چک میباشد.

سامانه صیاد چیست

سـامـانه صیـاد

سامـانه صیـاد  https://www.cbi.ir به این صورت عمل میکند که هر کسی که دارای چک صیاد باشد و دسته چک صیاد داشته باشد ، تمامی اطلاعات وی و هویت وی را در سیستم ثبت میکند و هویت سنجی و اعتبار سنجی مینماید.اعتبار سنجی به این منظور که با استعلام از وضعیت مالی وی،ثبت میکند که میزان اعتبار و سقف مبلغی که وی میتواند پرداخت کند تا چه حد است و فرد فقط میتواند تا همان اندازه وجه چک را صادر کند.

همچنین چک در وجه هرکسی که صادر شود،تمامی هویت او در سامانه ثبت میشود و اگر او بخواهد چک را به کسی انتقال بدهد تمامی هویت دارنده چک نیز در سامـانه ثبت میگردد و وجه چک به کسی تحویل میگردد که نام او به عنوان آخرین نفر در سیستم سامـانه صیـاد ثبت شده باشد.

همچنین دارنده ای که نام او در سیستم ثبت شده است،میتواند با استفاده از سامانه صیاد از وضعیت حساب ها و تعداد چک های برگشتی صادر کننده استعلام بگیرد و مطلع گردد.

مزایای سامانه صیاد

  • با راه اندازی و یکپارچه شدن سامـانه صیـاد و چک های صیادی ، امکان نظارت بر صادرکنندگان چک بیشتر و بیشتر میشود و صدور دسته چک از صلاحیت بانک ها خارج شده و به بانک مرکزی واگذار میگردد.
  • هر چک به صورت مجزا قابل پیگیری در سراسر کشور بوده بدون اینکه لازم باشد به بانک صادر کننده توجهی گردد.
  • از صدور چک توسط افرادی که صلاحیت ندارند یا به میزان مبلغ دسته چک پول و مبلغی ندارند و یا دارای سابقه کیفری هستند جلوگیری میگردد و باعث ایجاد یک بانک اطلاعاتی یکپارچه میشود.
  • شما با استفاده از سـامانه صیـاد،میتوانید دقیقا اعتبار فرد را قبل از صدور چک پیگیری کنید و وضعیت عملکرد او مطلع شوید.
  • شما با استفاده از سامـانه صیـاد میتوانید از وضعیت چک استعلام بگیرید و میتوانید چک خود را ثبت کنید.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *