سقط جنین قانونی

سقط جنین قانونی یا سقط جنین به نو مجاز یا سقط درمانی : بهتر است بدانید طبق قانون ایران به طور کلی سقط جنین مجاز نیست و مجازات کیفری در پیش دارد اما با توجه به شرایطی و با توجه به نظریه پزشکی قانونی در مجلس قانونی تصویب شد به نام ” ماده واحده سقط درمانی “ که تحت شرایطی سقط جنین را مجاز اعلام نمود.

شرایط سقط جنین قانونی

  • در درجه اول باید عقب ماندگی ذهنی یا ناقس الخلقلگی جنین احراز شود و یا آنکه محرز شود که مادر دچار بیماری است که ادامه بارداری موجب تهدید جانی وی میباشد.
  • در درجه دوم باید سه پزشک متخصص و سپس پزشکی قانونی برای موارد بالا تاییده صادر کنند ،
  • درجه ی سوم که بسیار حائز اهمیت است آن است که سقط جنین به نحو قانونی حتما باید تا قبل از حلول روح در جنین یعنی چهار ماهگی باشد.
  • در درجه چهارم فقط اخذ و رضایت مادر جنین و در واقع زن باردار شرط است و رضایت پدر اصلا شرط سقط جنین نمیباشد و در صورت عدم رضایت پدر حق هیچ گونه شکایت کیفری ندارد.

زمانی که این چهار مورد احراز شود و همه باهم وجود داشته باشد (یعنی چهار شرط باهم باشند) در صورت سقط جنین دیه و تعزیری از باب سقط برای پزشک وجود ندارد.

سقط جنین قانونی

سقط جنین غیر قانونی

سقط جنین به نحو غیر قانونی میتواند توسط افراد متعددی انجام شود

توسط زن باردار و یا همان مادر جنین

در این صورت فقط دیه دارد که توسط مرتکب یا عاقله وی پرداخت میشود

توسط دیگری با جنایت بر زن

در این صورت اگر عالما و عامدا و با علم به حامله بودن زن و با قصد به سقط جنین به آزار زن بپردازد و موجب سقط جنین شود در واقع مرتکب جنایت غیر عمدی بر جنین (دیه و تعزیر) و حسب مورد جنایت عمدی یا غیر عمدی بر مادر یا زن باردار شده است.

توسط پزشک یا ماما یا افراد مرتبط با این عناوین

در این جا دو حالت پیش می آید

حالت اول آنکه فرد فقط وسایل سقط جنین را فراهم نموده باشد و در عملیات سقط جنین دخالتی نداشته باشد (همانند دادن دارو)

حالت دوم آنکه فرد در سقط جنین مباشرت داشته باشد(همانند کورتاژ یا تزریق)
در حالت اول فرد فقط به مجازات حبس تعزیری محکوم میشود اما در حالت دوم علاوه بر مازات حبس تعزیری به پرداخت دیه جنین نیز محکوم میشود.

نکات تکمیلی

سقط جنین ولو عمدی حتی پس از حلول روح موجب قصاص نیست اما جرمی مستقل با مجازات مستقل و مستوجب دیه میباشد که در این رابطه می توانید از مشاوره کیفری ، وکلای متخصص عدل محور استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *