شرایط استفاده از پابند الکترونیکی

پابند الکترونیکی چیست و چگونه استفاده می شود ؟ در این مقاله در خصوص یکی از نهاد های ارفاقی مندرج در قانون مجازات اسلامی که پابند الکترونیکی و یا نظام نیمه آزادی نام دارد صحبت میکنیم.

چنانچه شما محکوم به حبس باشید. و چنانچه در زندان بوده باشید،نهاد های ارفاقی زیادی در قانون مجازات پیش بینی شده اند. که میتوانید در صورت حصول شرایط از آن ها استفاده کنید. و به طور موقت از زندان در بیایید و یا مجازات خود را معلق سازید.

در این مقاله که به کمک وکیل متخصص کیفری گروه وکلای عدل محور نگارش شده است. به بررسی نهاد پابـند الکـترونیکی و شرایط آن میپردازیم.

پابنـد الکتـرونیکی در جرائم

جرایم مطابق قانون مجازات اسلامی دو نوع هستند. جرایم حدی و جرایم تعزیری،  جرایم حدی آن دسته از جرایم هستند که در شرع و فقه و قرآن از این جرایم نام برده شده است. و مجازات مشخص و معینی دارد که غیر قابل تخفیف و غیر قابل تعلیق و تعویق و غیرقابل استفاده توسط نهاد های ارفاقی میباشد.

شرایط استفاده از پابند الکترونیکی

در مقابل مجازات های تعزیری وجود دارند. که توسط قوه مقننه و قوه قانون گزاری جرم انگاری شده اند. که حدود مجازات هارا تعیین نموده اند. به عنوان مثال مجازات حبس از شش ماه تا دو سال تا شلاق بین ده تا هفتاد و چهارضربه.

و پس از احراز عنوان مجرمانه توسط قاضی،دست قاضی برای انتخاب مجازات آزاد و باز است. و میتواند در بین حدود مجازات ها یکی را انتخاب کند و یا تخفیف بدهد و یا حکم به حداکثر مجازات ها بدهد.

بنابراین مطابق آنچه که گفته شد. نهاد پـابند الکـترونیکی فقط در جرایم تعزیری راه دارد و در جرایم حدی راه ندارد.

شرایط پابند الکترونیکی در جرایم تعزیری

همانگونه که ذکر شد، پابنـد الکترونیـکی در جرایم تعزیری راه دارد و در جرایم تعزیری نیز با حصول شرایطی راه دارد.

در جرایم تعزیری از درجه دو یا چهار فردی که در حبس قرار دارد. باید حداقل یک چهارم میزان مدت حبس خود را گذرانده باشد تا سپس بتواند از نهاد پابند الکترونیکی استفاده نماید.

برای مثال اگر کسی به ٢٨ سال حبس محکوم شده باشد. باید ٧ سال را طی کرده باشد تا برای ٢١ سال بعد بتواند از پابند الکترونیکی استفاده کند.

اما در جرایم تعزیری درجه پنج تا هشت،نیازی به گذراندن یک چهارم از مدت زمان حبس نیز و از روز اول حبس به صورت مطلق فرد میتواند از نهاد پابند الکترونیکی استفاده نماید.

در صورت قبول نهاد پابند الکترونیکی چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که فرد محبوس و جرم ارتکابی، واجد شرایط پابند الکترونیکی و ماده 63 قانون مجازات اسلامی بوده باشد. فردی که محکوم به حبس بوده است. و یا طول مدت حبس خود را میگذرانده است، میتواند در محدوده زمانی و مکانی مشخص،تحت نظارت سامانه الکترونیکی قرار دهد. و این موضوع منوط به این است که خود فرد برای تحت سامانه الکترونیکی قرار گرفتن رضایت داشته باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *