شرایط گرفتن مرخصی زایمان

چطور مرخصی زایمان بگیریم ؟ هنگامی که زنی باردار میشود و دوران شیرین بارداری را طی مینماید،چنانچه شاغل باشد. برای او قطعاً این نگرانی وجود دارد که :

  • تکلیف شغلش چه میشود؟
  • مرخصی بارداری او به چه صورت است؟
  • تکلیف درآمد او چه میشود؟
  • از چه زمانی باید برای مرخضی بارداری اش اقدام کند؟
  • مرخصی بارداری او از چه زمانی شروع شده ؟
  • چه زمانی پایان میابد؟

مرخصی بارداری موضوعی است جا افتاده و روتین و معمولی نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا که برای کارمند و زن شاغلی که باردار میشود. برای مدت معینی مرخصی در نظر گرفته شده است. و میتواند از مزایای این مرخصی استفاده نماید.

شرایط گرفتن مرخصی زایمان

حتی این مرخصی بارداری صرفاً مختص خانم های باردار نبوده و در برخی از کشور ها،پدران نیز میتوانند از مزایای این مرخصی استفاده نمایند.

در این مقاله در خصوص مرخصی بارداری،زمان شروع مرخصی بارداری و زمان اقدام برای مرخصی زایمان صحبت خواهیم کرد. با گروه وکلای عدل محور همراه باشید…

مرخصی زایمان شامل چه کسانی میشود؟

مرخصی مختص به کارمند است و کسی که شغل او آزاد باشد. نیازی به مرخصی ندارد و ساعات کاری او دست خودش است. و میتواند هر زمانی که میخواهد به مرخصی برود. و یا برای خودش کارمند بگیرد و نیازی به اجازه گرفتن از فرد دیگری ندارد.

برای بانوان کارمند،مرخصی که برای زایمان آن ها در نظر گرفته شده است 9 ماهه بوده و این افراد میتوانند به مدت 9 ماه در مرخصی به سر ببرند که پیشتر و در گذشته مدت زمان مرخصی این افراد شش ماه بوده که به نه ماه افزایش یافته است.

مزایای مرخصی زایمان چیست؟

دولت این مدت نه ماهه را برای بانوان در نظر گرفته است. تا بتوانند هم در خدمت خانواده خود و فرزند خود باشند. و هم استراحت کنند و انرژی کافی برای ادامه زندگی داشته باشند و هم از حقوق سنوات خود نیز برخوردار شوند. و از آن استفاده نمایند.همچنین چنانچه قرار بوده باشد عیدی و یا پاداشی به این افراد داده بشود. در طول این مدت نه ماهه به بانوان تعلق میگیرد و امکان تمدید دفترچه بیمه نیز برای آنان وجود خواهد داشت.

زمان مناسب برای اقدام به مرخصی زایمان چه زمانی است؟

چنانچه بانوانی که کارمند هستند بخواهند از مرخصی زایمان خود استفاده کنند. و مدت زمان استفاده از مرخصی زایمان آنان پیش از فارغ شدن آنان بوده باشند. باید نامه ای از پزشک یا بیمارستان را مبنی بر 30 روز استراحت مطلق و دفترچه خود را ارائه بدهند. و با استفاده از دیگر مدارک پزشکی بتوانند از مرخصی خود استفاده نمایند.

دقت داشته باشید که بانوانی که قبل از فارغ شدن از مرخصی خود استفاده کنند. مابقی مدت مرخصی پس از زمان فارغ شدن آنان کسر خواهد شد و از مابقی آن میتوانند استفده کنند.

یعنی چنانچه زنی از ماه هشتم بارداری خود در مرخصی به سر ببرد. برای مدت یک ماه پیش از زایمان و برای مدت هشت ماه بعد از زایمانش مرخصی خواهد داشت.

مرخـصی زایمـان برای آقایان

مطابق آنچه که تصویب شده است و قانون اعلام میدارد. آقایانی که نخستین فرزند آن ها به دنیا می آید. و کارمند یکی از قوای سه گانه یعنی قوه مجریه،قوه قضاییه و یا قوه مقننه هستند. میتوانند به مدت سه روز از مرخصی تشویقی خود استفاده نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *