نحوه شکایت از صرافی ها و پیگیری پرونده

نحوه شکایت از صرافی ها و اقدامات لازم : صرافی در لغتنامه های فارسی به کلمه داد و ستد معنی شده است و در اصطلاح عامیانه و عوام نیز در میان مردم با معنای منطبق با معنای فارسی اش تعریف می شود. صرافی مکانی است برای داد و ستد پول و تبدیل پول واحد کشوری به کشوری دیگر به همان نرخی که در همان روز مشخص شده است.همچنین خریدن و فروختن سکه اعم از ربع سکه،نیم سکه،تمام سکه،سکه پارسیان و … نیز در صرافی ها صورت میگیرد.

شروع کار صرافی ها با گرفتن مجوز از بانک مرکزی بوده و مطابق ضوابط و آیینی که بانک مرکزی تعیین کرده است اقدامات و فعالیت های خود را انجام میدهند.

شکایت از صرافی ها

حال بحثی که وجود دارد آن است که چون صرافی ها مطابق مقررات بانک مرکزی عمل میکنند،اگر تخلفی انجام دهند و مقررات را نقض کنند چگونه باید از آن ها شکایت نمود و نحوه شکایت از صرافی ها چگونه است؟پس با ما همراه باشید.

طرق شکایت از صرافی ها

صرافی مطابق قانون تجارت،تاجر محسوب میشود و هدف از صرافی کسب سود و درآمد میباشد و طبیعی است که در محلی که محل کسب سود و درآمد باشد تخلف مقررات صورت گیرد.حال سوال این است که چنانچه از صرافی ها تخلفی دیدیم چگونه شکایت خود را پیش ببریم؟

چهار راه برای شکایت از صرافی ها وجود دارد که در ادامه آن ها را یک به یک به اختصار به شما توضیح خواهیم داد.

این چهار راه عبارتند از :

  • شکایت از طریق کانون صرافان
  • شکایت از طریق بانک مرکزی
  • شکایت از طریق دادگستری
  • شکایت از طریق سازمان تعزیرات حکومتی.

شکایت از طریق دادگستری

شکایت از صرافان از طریق دادگستری به همان شکل معمول و رایج شکایت از طریق وکیل دادگستری صورت میگیرد.به این صورت که شما با جمع آوری مدارک و مستندات شکوائیه خود را تنظیم میکنید و شکایت خود را تقدیم دادسرای صالح به رسیدگی مینمایید. ثبت شکایت همانند ثبت دیگر شکایات از طریق مراجع خدمات قضائی نیز امکان پذیر است.

شکایت از طریق سازمان تعزیرات حکومتی

طبق قانون سازمان تعزیرات حکومتی ، وظیفه مقابله با موارد نقض مقررات و تخلفات نظیر احتکار ، گران فروشی ، کم فروشی و … را دارد.در خصوص صرافان نیز همینگونه است و مطابق قانون سازمان تعزیرات حکومتی،چنانچه صرافان تخلفاتی انجام بدهند که رسیدگی به این تخلفات در زمره مواردی باشد که سازمان تعزیرات حکومتی صلاحیت رسیدگی به آن را داشته باشد،میتوان از صرافی مذکور به سازمان تعزیرات حکومتی شکایت کرد.

در سازمان تعزیرات حکومتی ثبت شکایت از طریق ارسال نامه کتبی ، شکایت از طریق سامانه تعزیرات حکومتی و حتی از طریق تماس تلفنی نیز امکان پذیر است.

شکایت از طریق بانک مرکزی

همانگونه که پیشتر ذکر شد،صرافان مطابق ضوابط و مقرراتی که بانک مرکزی تعیین کرده است وظایف خود را انجام میدهند و نمیتوانند از مقررات بانک مرکزی سرپیچی کنند.حال در صورت مشاهده تخلف و نقض قوانین صرافان میتوان از طریق بانک مرکزی نیز اقدام به شکایت نمود.

بانک مرکزی دارای سامانه ای تحت عنوان سامانه ارتباط مردمی دارد که از طریق این سامانه میتوان اقدام به شکایت نمود و مردم میتوانند شکایات خود را ثبت کنند و تخلفات صرافان را گزارش دهند.

شکایت از طریق کانون صرافان

هر نهاد مستقلی دارای کانون و مختص خودش میباشد همانند وکلا و کانون وکلا که در صورت مشاهده هرگونه تخلف و اقدامی خلاف قانون میتوان به کانون مربوط به آن صنف مراجعه کرد و شکایت و اعتراض خود را ثبت نمود.

برای شکایت از طریق کانون صرافان فرد معترض تمامی مدارک و مستندات مورد نظر خود را جمع آوری کرده و به کانون صرافان صالح به رسیدگی مراجعه میکند و شکایت خود را ثبت مینماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *