صفر تا 100 مراحل گرفتن گواهی تجرد

گرفتن گواهی تجرد چه مراحلی دارد ؟ ممکن است بخواهید گواهی تجرد دریافت کنید؛ برای این کار باید مراحل گرفتن گواهی تجرد را با صورت قانونی و گام به گام سپری نمایید؛ این را هم بگوییم که گرفتن گواهی تجرد کار دشواری نیست و به راحتی می توانید این گواهی را دریافت کنید. گواهی تجرد در معنای واقعی خود با گواهی تجرد در عرف جامعه متفاوت است. این مسئله را در ادامه تشریح خواهیم کرد.

صفر تا 100 مراحل گرفتن گواهی تجرد

گواهی تجرد چیست ؟

گـواهـی تجـرد زمانی صادر می شود که متقاضی در علقه زوجیت هیچ فردی نباشد. بسیاری از مردم جامعه این گواهی را چیزی شبیه به سلامت بکارت می دانند. بدین صورت که یک فرد باید تابحال ازدواج نکرده باشد. تا بتواند گواهی تجرد را دریافت نماید این در حالیست که قضیه اصلا از این قرار نیست. گواهی تجرد حتی برای افرادی که مطلقه و بیوه هستند صادر می شود. با این تفاوت که پیشینه موجود در این گواهی ثبت می شود. و افراد ذی نفع از این پیشینه مطلع می شوند.

چرا باید گـواهی تجـرد بگیریم؟

کسانی که در خارج از کشور زندگی می کنند ممکن است به دفعات نیاز به دریافت گواهی تجرد داشته باشند. اصولا در خارج از کشور وضعیت تاهل افراد از طریق این گواهی تایید می گردد اما در داخل کشور این گونه نیست و صرفا در موارد محدودی نیاز است تا گواهی تجرد صادر گردد.

از جمله این موارد می توان به درخواست گواهی تجرد از جانب خانواده دختری که از ایشان خواستگاری کرده اید اشاره نمود یا مشاغلی که شما را ملزم می کنند تا از این طریق وضعیت تجرد خود را اثبات کنید. در این گواهی تمام موارد درج می شود که از جمله آن ها فسخ نکاح، بطلان ازدواج، طلاق، متارکه، فوت همسر یا عدم ازدواج به صورت مطلق می باشد.

برای گرفتن گواهـی تجـرد به کجا مراجعه کنیم؟

در ابتدا باید مشخص کرد که گواهی تجرد را از کجا درخواست کنید؟ همچنین لازم است با محل صدور این گواهی آشنا شده و سپس مراحل گرفتن گواهی تجرد را از سر بگیرید. گواهی تجرد اصولا در اداره ثبت احوال محلی درخواست می شود. افرادی که در خارج از کشور اقامت دارند باید به کنسول گری ها و سازمان های مربوط به امور ایرانیان مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایند.

امکان تقاضای گواهی تجرد به صورت آنلاین نیز وجود دارد. برای این کار باید به وب سایت رسمی سازمان ثبت احوال کشور رفته و درخواست خود را ثبت نمایید. اداره سجلات و احوال شخصیه در وزارت امور خارجه نیز یکی دیگر از مکان هایی می باشد که مبادرت به صدور گواهی تجرد می نماید.

وکیل گواهی تجرد

شما می توانید برای تقاضای گواهی تجرد به وکیل حقوقی نیز مراجعه کنید. اگر قرارداد معتبری میان شما و وکیل مورد نظر امضا گردد وی می تواند مراحل گرفتن گواهی تجرد را گام به گام انجام دهد. مسئله اصلی تعیین حدود اختیارات وکیل است. به عنوان مثال اگر شما صرفا وکالت در درخواست گواهی تجرد را امضا کنید محدوده اختبارات وکیل کاهش یافته و برای دریافت و تحویل گرفتن گواهی تجرد باید شخصا به اداره مورد نظر مراجعه نمایید. بهتر است در همان وهله اول یک وکالت تام در امر مورد نظر (گرفتن گواهی تجرد از تقاضا تا تحویل) را به وکیل خود بدهید.

نحوه گرفتن گـواهی تجـرد

تحویل گواهی تجرد صرفا در اداره کل امور هویتی ایرانیان خارج از کشور به آدرس :تهران – خیابان امام خمینی نبش شیخ هادی انجام می گیرد. بنابراین نمی توانید برای دریافت گواهی تجرد به اداره ثبت احوال مراجعه کنید. این امر ضرورت مراجعه شما به وکیل امور حسبی را افزایش می دهد.

مدارک لازم برای گرفتن گواهی تجرد

  • مدارک هویتی از جمله شناسنامه متقاضی
  • یک نسخه فتوکپی شناسنامه
  • تکمیل فرم درخواست گواهی تجرد
  • پرداخت هزینه طبق تعرفه جاری
  • ارائه وکالت نامه رسمی و قانونی برای دریافت یا تقاضای گواهی تجرد

ترجمه گواهی تجرد

اگر در داخل ایران به گواهی تجرد نیاز دارید که نیازی به ترجمه آن نخواهید داشت. اما اگر برای اقامت، تحصیل یا اشتغال در خارج از کشور به گواهی تجرد نیاز دارید باید آن را ترجمه کنید. در این شرایط باید ترجمه گواهی تجرد توسط دارالترجمه رسمی صورت گرفته و بعد از تایید توسط دفتر امور مترجمان وزارت دادگستری، به تایید وزارت امور خارجه ایران نیز برسد. پرداخت هزینه های تایید و ترجمه نیز به صورت جداگانه صورت می گیرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *