صیغه ٩٩ ساله و حقوق زن در آن

حق و حقوق زن در صیغه ٩٩ ساله : ازدواج امری میمون و مبارک بوده و در دین اسلام به ازدواج کردن بسیار بسیار تشویق شده است. در قرآن،نهج البلاغه و دیگر کتب دینی و آموزه های امامان و پیامبران به ازدواج تشویق شده است. و بنا بر گفته های ادیان،ازدواج دین را کامل میکند.

در قانون ما و در کشور ایران نیز به این امر تشویق شده است. و راه های بسیاری برای سهولت در امر ازدواج نظیر وام های ازدواج و … وجود دارد.

عقد ازدواج یا همان عقد نکاح در قانون ما تصریح شده است. و برای آن قواعد و قوانین مشخصی نظیر نفقه،تمکین،ارث و … پیش بینی شده است.

حال در دین ما امری دیگر تحت عنوان عقد موقت یا همان صیغه یا نکاح منقطع نیز وجود دارد که اتفاقاً این امر نیز در قانون ما تصریح شده است. و برای آن قواعد مختلفی نظیر نفقه،تمکین،ارث و … پیش بینی شده است که با نکاح دائم متفاوت میباشد.
بسیاری از افراد نمیتوانند یا نمیخواهند نکاح دائم داشته باشند. و به همین دلیل به نکاح منقطع یا موقت روی می آورند که مطابق آنچه در شرع گفته شده است. برای مدت معینی که تصریح میگردد. افراد به هم محرم میگردند و تمامی تکالیف و وظایف زناشویی بر عهده آن ها میباشد.

صیغه ٩٩ ساله

برخی از افراد برای اثبات عشق و علاقه و وفاداری خود به صیغه ٩٩ ساله روی می آورند. که مدت زمان طولانی تری نسبت به صیغه های موقت معمول دارد و در واقع در حکم ازدواج دائم میباشد.

در این مقاله در خصوص حق و حقوق زوجه در نکاح موقت ٩٩ ساله صحبت میکنیم پس با ما همراه باشید. برای مشاوره حقوقی در خصوص نکاح دائم و یا موقت با شماره ٠٩٣٠٥٢٩٧٥٠٤ تماس حاصل فرمایید.

صیغه ٩٩ ساله چیست؟

صیغه یعنی انعقاد عقد نکاحی که دارای مدت بوده باشد و در قانون نیز برای عقد نکاح موقت همین تعریف ارائه شده است.

به همین دلیل در عقد نکاح موقت حتماً و حتماً باید مدت زمان ذکر شود. و زمان شروع و زمان پایان آن باید با جزئیات ذکر گردد. و برای طرفین نیز روشن و مبرهن بوده باشد.

حال این مدت میتواند ١ ساعت باشد و یا ١ روز و یا یک سال و یا ٤٠ سال و حتی ٩٩ سال!

در هیچ کجای از شرع و قانون نیز منعی برای تعیین مدت زمان عقد نکاح موقت وجود ندارد. و فقط کافی است که به تراضی میان زوج و زوجه بوده باشد و به صورت واضح اعلان گردد.

احکام صیغه موقت ٩٩ ساله

باید اذعان داشت که میان صیغه موقت ٩٩ ساله و صیغه موقت ١ ساعته هیچ تفاوتی وجود ندارد. و احکام آنان یکسان میباشد چرا که قطعاً افراد تصمیم گرفته اند که از مزایای صیغه موقت بهره مند شوند و نه عقد نکاح دائم و به همین دلیل،به خواندن صیغه موقت ٩٩ ساله روی آورده اند.

در ادامه به بررسی برخی از این احکام در صیغه موقت ٩٩ ساله خواهیم پرداخت:

نفقه

نفقه مالی است که زوج موظف است به زوجه بدهد و مخارجی نظیر خوراک،پوشاک،تحصیل،درمان و … زوجه را تامین نماید.

منتها در صیغه موقت،زوج موظف به پرداخت نفقه نبوده و وظیفه ای در قبال مخارج زوجه ندارد. مگر آنکه در ضمن انعقاد صیغه نکاح موقت،شرط شده باشد.

تمکین

تمکین یعنی اطاعت کردن که به دو شاخه تمکین عام و تمکین خاص تقسیم میگردد. که تمکین عام به معنی پذیرفتن ریاست مرد در خانواده و گوش کردن به امورات وی بوده و تمکین خاص به معنی آمادگی برای برقراری رابطه جنسی با زوج میباشد. که چه در نکاح موقت و چه در نکاح دائم از وظایف زوجه میباشد.

ارث

در عقد نکاح زن و شوهر از یکدیگر ارث میبرند و در صورتی که زوجه فرزندی نداشته باشد. یک چهارم و در صورتی که دارای فرزند باشد یک ششم اموال زوج متعلق به وی میباشد. اما در نکاح موقت یا منقطع اینگونه نیست و زوجه از زوج در نکاح موقت ارث نمیبرد. اما چنانچه از این رابطه فرزندی حاصل شود،این فرزند از والدین خود ارث خواهد برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *