طلاق به علت بچه دار نشدن زن

شرایط قانونی طلاق به علت بچه دار نشدن زن : در دین اسلام تشویق و ترغیب بسیاری به ازدواج کردن و انعقاد عقد نکاح شده است و در ایران نیز،امر ازدواج امری دیرینه و سنتی میمون و مبارک میباشد.

در قانون ایران نیز قواعد و قوانینی برای ازدواج معین شده است که مطابق این قواعد و قوانین افراد میتوانند ازدواج کنند. بعد از ازدواج در خصوص زندگی مشترکشان تعیین و تکلیف کنند. و حتی در خصوص جدا شدن و طلاق آن ها نیز در قانون تعیین تکلیف شده است.

طلاق در قانون ایران حق مرد بوده و زنان حق طلاق ندارند. و نمیتوانند هر زمان که میخواهند از همسر خود جدا شوند. و مرد هر زمان که بخواهد میتواند از همسر خود جدا شود اما چنانچه دلیل محکمه پسندی برای جدا شدن از همسر خود نداشته باشد. باید مطابق یکی از شروط مندرج در عقدنامه نصف اموال خود را به نام همسر خود زده و مهریه و نفقه و اجرت المثل و دیگر حقوق مالی زوجه را تمام و کمال پرداخت نماید.

طلاق به علت بچه دار نشدن زن

اما دلایلی در قانون وجود دارند و معین شده اند. که مطابق این قوانین، هم زوج و هم زوجه میتواند از همسر خود در صورت وجود آن دلایل جدا شوند.

افراد اصولاً ازدواج میکنند تا از تنهایی در بیایند و مستقل شوند. و بتوانند با فرد مورد علاقه خود زندگی کنند و در زمان پیری همراه و همدل و همدمی داشته باشند. و یکی دیگر از مهم ترین دلایل ازدواج،تداوم نسل و بچه دار شدن میباشد. چرا که افراد دوست دارد که بچه داشته باشند. و او را تربیت کنند و فردی همانند خودشان و گاهاً بهتر از خودشان را به جامعه تحویل بدهند.

در این مقاله که به کمک وکیل متخصص خانواده گروه وکلای عدل محور نگارش شده است. در خصوص یکی از دلایل طلاق که به بچه دار شدن مربوط میباشد. یعنی ” طلاق گرفتن به علت بچه دار نشدن زن ” صحبت میکنیم.پس با ما همراه باشید.

بچه دار نشدن زن

زنان دارای رحم و تخمدان بوده و قابلیت باروری دارند و اصولاً به زوج هایی که به مدت یک سال مداوم برای بچه دار شدن تلاش میکنند و تلاش آن ها نتیجه نمیدهد،زوج نابارور میگویند.

حال گاهی این مشکل به دلیل مشکلاتی در مرد بوده و گاهاً این مشکل به زوجه یعنی زن رابطه مربوط میگردد.

اصولا مبحث تداوم نسل و ازدیاد نسل و فرزندآوری و اشتیاق به آن در مردان بیشتر بوده و مردان علاقه ی زیادی به داشتن فرزند در تعداد بالا و زیادی دارند.حال چنانچه مردی همسری داشته باشد که توانایی فرزند آوری نداشته باشد باید چه کار کند؟

طلاق زوجه

مرد مطابق قانون ایران حق طلاق دارد و میتواند هر زمانی که اراده کند تشریفات طلاق را انجام داده و زنش را طلاق بدهد.
تشریفات طلاق،تشریفاتی هستند که برای طلاق گرفتن در سیستم قضایی ایران الزامی بوده و باید تمامی این شرایط انجام شوند.مواردی نظیر ثبت نام در سامانه طلاق،رفتن به جلسات مشاوره الزامی،ارائه دادخواست طلاق و …

پس همانگونه که پیشتر ذکر شد مرد نیازی به ارائه دلیل برای طلاق همسرش ندارد و میتواند هرزمان که دلش خواست با پرداخت حقوق مالی همسرش وی را طلاق بدهد.پس نازایی زوجه چه تاثیری در طلاق دادن همسرش دارد؟

طلاق به علت بچه دار نشدن زوجه

زوج میتواند هر زمان که میخواهد همسر خود را طلاق داده و نیازی به ارائه دلیل برخلاف زوجه ندارد. مطابق این اصل برای مرد فرقی نمیکند که همسر وی نازا باشد و یا توانایی بچه دار شدن داشته باشد. بلکه صرفاً میتواند انجام تشریفات طلاق همسرش را طلاق بدهد. و تمامی حقوق مالی زوجه را پرداخت نماید.

شرطی در شروط ١٢گانه عقدنامه وجود دارد. که چنانچه مرد بدون دلیل موجهی بخواهد همسرش را طلاق بدهد. باید تمامی اموالی که به صورت مشترک در طول زندگی مشترک به دست آمده است را میان خودش و زوجه تقسیم کند. و نصف این اموال را به زوجه تقدیم کند.

چنانچه مرد بخواهد به دلیل نازا بودن زن طلاق بگیرد. دیگر ملزم به رعایت این شرط نیست چرا که برای طلاق دادن همسرش دلیل دارد. و این شرط از شرایط وی خارج میگردد.

اما بقیه حقوق مالی زوجه را نظیر مهریه،نفقه معوقه،اجرت المثل و … را موظف است که پرداخت کرده و تفاوتی میان زوجه بارور و نابارور نمیباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *