طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟ و چقدر زمان می برد؟ اصولا زن و شوهرهایی که تصمیم به طلاق توافقی گرفته اند قدری هم برای سپری کردن مراحل قانونی و ثبت طلاق در دفتر خانه عجله می کنند. هرچند طلاق توافقی با توجه به ماهیت خاصی که دارد زودتر از سایر طلاق ها به نتیجه می رسد. با این حال احترام به حفظ بنیان خانواده اقتضا می کند تا روند انجام آن به صورت سریع السیر صورت نگیرد. و مراحل خاصی لازم است تا شما موفق به دریافت حکم طلاق از جانب دادگاه خانواده شوید.

بنابراین ممکن است این سوال ذهن شما را مشغول کرده باشد که طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

طلاق توافقی چقدر طول می کشد؟

ما نیز می خواهیم در این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و حداقل مدت زمان لازم برای طلاق توافقی را تخمین بزنیم.

مشاوره صلح و سازش

یکی از مهمترین مراحلی که در طلاق توافقی باعث می شود تا پروسه طلاق قدری به درازا بکشد. همین مشاوره صلح و سازش است که در کمترین میزان ممکن حداقل به مدت 45 روز طول می کشد. توجه به جلسات مشاوره در شهرهایی مانند تهران بسیار زیاد است. اما اصولا در شهرهای کوچک (و در موارد محدود) توجه کمتری به آن ها صورت می گیرد. این امر در افزایش یا کاهش مدت زمان طلاق موثر می باشد.

حضور در این جلسات برای زوجین اجباری است و اگر زوجین از حضور در جلسات مشاوره صلح و سازش خودداری کنند. امکان صدور گواهی برای آن ها وجود ندارد. با این حال اگر مشاورین مربوطه متوجه شوند حضور زوجین در این جلسات به هیچ وجه به صلح و سازش منتهی نمی شود. ممکن است تعداد جلسات را از 5 جلسه به 3، دو یا همان یک جلسه بدوی محدود کرده و گواهی مربوطه را صادر نمایند.

نوبت رسیدگی به دادخواست طلاق

در شهرهای شلوغ با مسئله تاخیر در نوبت رسیدگی مواجه هستیم. البته در برخی از شهرهای کوچک تر نیز با مسئله عدم وجود شعبات کافی مواجه بوده و این مسئله می تواند در مدت زمان طلاق توافقی موثر باشد. بنابراین هرچقدر زودتر نوبت رسیدگی به پرونده شروع شود. قطعا مدت زمان لازم برای دریافت حکم طلاق نیز کمتر خواهد بود.

باتوجه به اینکه از بیست و پنجم هر ماه تا اول ماه بعد، دادخواست طلاق توافقی و یا هر دادخواست دیگری که در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شده است. به دلیل آماری که هر شعبه باید ارائه نماید پرونده ارجاع نمی شود. بنابراین مدت زمان طلاق توافقی اگر دادخواست مورد نظر در پنج روز آخر ماه ثبت شده باشد طولانی تر می شود.

توافقات صورت گرفته

در صورتی که نسبت به همه آثار مالی و غیر مالی طلاق توافق کرده باشید سرعت رسیدگی به پرونده در دادگاه نیز افزایش می یابد. در مقابل اگر بخواهید دادگاه در خصوص آثار مالی و غیر مالی طلاق رای دهد. قطعا مدت زمان رسیدگی به پرونده نیز افزایش پیدا می کند. بهره مندی از وکیل طلاق باعث می شود تا شما بتوانید در خصوص همه موارد به توافق رسیده و بدون فوت وقت در دادگاه، حکم طلاق را دریافت کنید.

انجام امور به وکالت یا غیر آن

اصولا روند طلاق توافقی در صورتی که امور مربوطه به وکالت واگذار شده باشد. سریع تر صورت می گیرد البته باید به نوع وکالت نامه نیز اشاره نمود که اگر به وکیل برای تمام امور مربوط به طلاق توافقی وکالت داده شده باشد. قطعا سرعت بیشتری را به دنبال دارد. و در غیر این صورت روند طلاق توافقی قدری کندتر پیش می رود. بنابراین بهتر است در همان ابتدا برای دادخواست طلاق تا ثبت طلاق در دفتر خانه یک وکیل خانواده خوب اختیار کرده و انجام تمام مراحل اداری (به غیر از برخی موارد که نیاز به حضور شخص است.) را به وکیل مربوطه واگذار نمایید.

شاید قدری تعجب برانگیز باشد اما در برخی از موارد شاهد صدور حکم طلاق در در کمتر از یک ماه بوده ایم. که ناشی از حضور وکیل طلاق توافقی خبره و سپری کردن مراحل مربوطه بدون فوت وقت بوده است. اما در صورت عدم حضور وکیل خانواده ممکن است سه ماه تا چهار ماه برای صدور حکم طلاق زمان نیاز داشته باشید. دقت کنید که از زمان صدور گواهی عدم امکان سازش تا زمان جاری شده صیغه طلاق تنها سه ماه فرصت دارید تا حکم طلاق را از دادگاه دریافت کنید. بنابراین بهتر است از حضور وکیل طلاق در این پرونده ها بی نصیب نمانید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *