نکات کلیدی و حقوقی عقد مضاربه

عقد مضاربه چیست و چه نکاتی را  باید در نظر بگیریم ؟ عقود در قانون مدنی به دو بخش عقود معین و عقود نامعین تقسیم میشوند.عقود نامعین عقودی هستند که در قانون مدنی اسمی از ان ها برده نشده است و مطابق ماده 10 قانون مدنی منعقد می شوند. اما عقود معینی عقودی هستند که در قانون مدنی اسم مشخص و معین دارند و برای آن ها احکام مشخص و معین تعیین شده است. توضیحات تکمیلی در ادامه توسط وکیل حقوقی گروه وکلای عدل محور …

یکی از این عقود معین در قانون مدنی که از ماده 546 به بعد احکام آن معین شده است عقد مضـاربه میباشد. در لغتنامه دهخدا مضاربه اینگونه تعریف شده است که تجارت کردن در مال کسی به شرط اینکه بهره ای از سود مروی را باشد مضاربه گویند.حال با توجه به این تعریف و این معنی به بررسی عقد مضاربه میپردازیم.

عقد مضاربه

عقد مضاربه

مترادف مضـاربه در لغتنامه های پارسی ، تجارت با سرمایه یکی از طرفین تعیین شده است که این تعریف دقیقا با تعریف حقوقی آن همپوشانی دارد.

در قانون مدنی مضاربه اینگونه تعریف میشود ؛ مضاربه عقدی است که با توجه به آن یکی از طرفین معامله سرمایه میدهد با این شرط که طرف دیگر با آن تجارت کند و در سود باهم شریک باشند.

طرف قراردادی که سرمایه را میدهد مالک و کسی که با سرمایه مالک تجارت میکند را ، عامل میگویند.

سرمایه در عقد مضـاربه

مطابق نص قانون مدنی سرمایه در عثد مضاربه ، باید وجه نقد باشد. حال تفاوتی ندارد که این وجه نقد از چه نوع ارزی باشد اعم از ریال،دلار،یورو و … آن چیزی که اهمیت دارد آن است که وجه نقد بوده و هر نوع پول رایجی باشد.

چک،سفته،برات نیز در حکم وجه نقد و پول رایج هستند اما برای مثال سرمایه نمیتواند زمین باشد تا عامل آن را بفروشد و در سود باهم شریک شوند چرا که سرمایه در اینجا وجه نقد نبوده و مال معین نظیر زمین میباشد.

سود در عقد مضاربه

مشاع بودن سود در عقد مضـاربه ، شرط صحت عقد میباشد.اگر شرط شود که مبلغ معینی فارغ از میزان سود به عامل داده شود عقد مضاربه باطل بوده و یا مبدل به نوع دیگری از عقد میگردد.

برای مثال اگر شرط شود که مضارب پس از تجارت با سرمایه ضارب ، مبلغ 10 میلیون تومان را دریافت کند ، این عقد مضـاربه نبوده و به عنوان مضاربه باطل است اما اگر شرط شود که پس از تجارت و دریافت سود ، میزان 10% از سود متعلق به مضارب باشد ، این معامله صحیح و شراکت در سود به نحو 90 به 10 میباشد.

دلایل انفساخ عقد مضـاربه

مطابق قانون مدنی عقد مضـاربه به طرق ذیل میتواند منفسخ گردد.منفسخ ریشه از کلمه فسخ و به معنی آن است که اگر اتفاقات زیر رخ بدهد ، عقد مضاربه به صورت خود به خود بهم می خورد.

  1. اگر یکی از طرفین فوت کند
  2. اگر یکی از طرفین مجنون گردد
  3. اگر یکی از طرفین سفیه شود
  4. اگر مالک یعنی کسی که سرمایه را میدهد ورشکسته گردد
  5. اگر تمامی سرمایه تلف شود
  6. اگر تمامی سود تلف شود
  7. اگر تجارت خاصی منظور طرفین بوده باشد و امکان آن تجارت به هیچ صورت ممکن نباشد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *