فساد فی الارض و نکات مهم حقوقی آن

در قانون فساد فی الارض به شرح زیر تعریف میشود : هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می گردد. در ادامه به بررسی مواردی که فساد فی الارض را شامل میشود خواهیم پرداخت ، با گروه حقوقی عدل محور همراه باشید…

به طور گسترده

مترداف کلمه گسترده ، کلماتی نظیر بسیط ، پهن ، پهن آور ، عریض و وسیع هستند.اما تمامی این کلماتی که نام برده شدند معنای لغوی و مترادف لغوی میباشند که در بررسی پرونده های حقوقی خیلی به کار نخواهند آمد.

فساد فی الارض

گسترده در هر پرونده ی حقوقی که فرد متهم به مفسد فی الارض بودن است باید جداگانه بررسی شود و گسترده تشخیص داده شدن کیس محور و مورد محور میباشد.

موارد مهم فساد فی الارض

وکیل کیفری : برخی موارد در جنایت علیه تمامیت های جسمانی ، با اعمال جنایت بر پنج نفر پرونده گسترده تشخیص داده میشود و برخی موارد در پرونده های اقتصادی با میلیارد ها تومان پول ممکن است اخلال در نظام اقتصادی به حساب نیاید و از مصادیق مفسد فی الارض محسوب نگردد.

جنایت علیه تمامیت جسمانی

جنایت علیه تمامیت جسمانی یعنی اعمال جنایت بر جان افراد که اعم از قتل و مادون قتل میباشد.

جرایم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور

جرایم علیه امنیت در قانون فصل مختص و مشخص به خودشان را دارد و مواردی را شامل میشود که امنیت ایران و جمهوری اسلامی ایران را به خطر بیاندازد.جرایمی نظیر جاسوسی،تخلیه اطلاعاتی و …

نشر اکاذیب

نشر اکاذیب یعنی فردی مطالبی واهی و دروغین و کذب را علیه دیگری منتشر کند که هیچ دلیلی برای صحت و سقم سخنانش وجود نداشته باشد و طرف مقابل نیز نتواند کذب بودن ادعاهای وی را ثابت کند.در برخی از اوقات نشر اکاذیب باعث ایجاد نا امنی و بی اعتمادی در جامعه میگردد که اگر به طور گسترده باشد ممکن است مشمول فساد فی الارض گردد.

اخلال در نظام اقتصادی کشور

اخلال در نظام اقتصادی از طریق ارتکاب جرائم اقتادی نظیر کلاهبرداری ، اختلاس ، ارتشا ، مداخله در معاملات دولتی و … به طور گسترده صورت میگیرد که به طور کلی اقتصاد مملکت را دچار دگرگونی و ناامنی مینماید.

احراق و تخریب

احراق یعنی به آتش کشیدن و تخریب به معنای خراب کردن و آسیب رساندن به مال میباشد که ارتکاب این دو به طرز گسترده از مصادیق فساد فی الارض میباشد.

پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک

همانطور که از نامش پیداست و تعریف آن واضح است هرگونه پخش و تکثیر مواد سمی و میکروبی و خطرناک که به طور عمدی و به طرز گسترده باشد از مصادیق افساد فی الارض میباشد همانند پخش خون های آلوده به ایدز در مراکز تزریق خون به بیماران.

دایر کردن مراکز فساد و فحشا

ارتکاب جرایمی نظیر قوادی و یا داشتن مراکز فحشا به منظور اجاره دادن به افراد جهت ارتکاب جرایمی نظیر زنا و لواط و یا برپا کردن قمار خانه ها به طرز گسترده از مصادیق افساد فی الارض میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *