قانون تشدید مجازات اسید پاشی

قانون تشدید مجازات اسید پاشی : در این مبحث قصد داریم به شما عزیزان در خصوص جرم اسید پاشی و نحوه مقابله و قانون گذاری و مجازات انگاری آن صحبت کنیم. همانطور که میدنید این روزها متاسفانه در ایران اخبار بسیار زیادی در خصوص اسید پاشی های غیرقانونی میشنویم. که جان افراد را تا آخر عمر در معرض خطر قرار میدهد. در این راستا قانونگذار در سال 1398 با تصویب قانون تشدید مجازات اسید پاشی سعی در کاهش این دست از رفتار ها داشته است. با وکیل کیفری گروه حقوقی عدل محور همراه باشید.

قانون تشدید مجازات اسید پاشی

عمدی یا غیرعمدی بودن اسید پاشی

جرم اسید پاشی در قانون در درجه اول جرمی عمدی معرفی شده است. و برای اینکه مرتکب با توجه به این قانون محکوم گردد. باید با اسید به صورت عمدی آسیب وارد نموده باشد. از این رو چنانچه آسیبی که با اسید وارد میشود به صورت غیر عمدی باشد. مشمول قواعد عام قانون مجازات اسلامی میباشد.

اسید چیست؟

تعریف اسید که واضح و مبرهن است اما قانون تشدید مجازات اسید پاشی ، فقط معطوف به اسید نبوده و در قانون عبارت ” هر نوع ترکیبات شیمیایی دیگر ” نیز ذکر شده است. پس این قانون فقط مشمول صرف ماده اسید نمیشود. و هر ماده و ترکیب شمیمیایی دیگر که همانند اسید عمل کند را در بر میگیرد.

نتیجه جرم اسیـد پاشـی

اسید پاشی در زمره جرایم مقید به نتیجه قرار میگیرد و این نتیجه در قانون به جنایت بر نفس ، جنایت بر عضو و یا جنایت بر منفعت معنی شده است.

عنصر مادی اسـید پاشـی

اولین عنصر مادی و اولین حرکتی که در راستای اسید پاشی جرم انگاری شده است ، پاشیدن اسید میباشد. اما در جایی دگر در این قانون ، ریختن اسید و یا ریختن سایر ترکیبات شیمیایی بر روی فرد و یا حتی فرو بردن اعضای بدن یک فرد در درون اسید و اعمالی از این قبیل را در حکم اسید پاشی دانسته است. و مجازات اسید پاشی را دارا میباشد.

مجازات جرم اسید پاشی

در درجه اول مجازات جرم اسید پاشی قصاص نفس و یا قصاص عضو میباشد. اما هرگاه مرتکب مشمول قانون تشدید مجازات اسید پاشی بشود اما مجازات آن قصاص نبوده و یا امکان اجرای قصاص نباشد. و یا اولیای دم رضایت دهند و یا مصالحه کنند ؛ مرتکب محکوم به پرداخت دیه و ارش شده و به ترتیب زیر مجازات میشود

  1. چنانچه پاشیدن و یا ریختن اسید منتهی به جنایت بر نفس و یا تغییر شکل دائمی صورت گردد مجازات آن حبس تعزیری درجه یک یعنی 25 سال به بالا میباشد.

  2. در جنایتی که پاشیدن و یا ریختن اسید و هرگونه ترکیب شیمیایی منتهی به جنایت با میزان دیه بیشتر از نصف دیه کامل گردد . مجازات حبس تعزیری درجه دو یعنی 15 تا 25 سال میباشد.

  3. در جنایتی که ریختن اسید و یا پاشیدن آن منتهی که به جنایتی با میزان دیه یک سوم دیه کامل تا نصف دیه کامل میگردد ، مجازات حبس تعزیری درحه سه یعنی 10 تا 15 سال را دارا میباشد.

  4. و در آخر در جنایتی که منتهی که میزان یک سوم دیه کامل میگردد ، مجازات حبس تعزیری درجه چهار یعنی از 5 تا 10 سال حبس را دارا میباشد.

نکته مهم آنکه علاوه بر تمامی مجازات های فوق و پرداخت دیه و ارش و … مرتکب موظف است. تمامی هزینه های درمان بزه دیده را بدهد و چنانچه مرتکب توانایی مالی پرداخت هزینه های درمانی بزه دیده را نداشته باشد. صندوق تامین خسارت های بدنی موظف به جبران خسارت میباشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *