قاچاق و مجازات آن

قاچاق و مجازات آن : قاچاق کالا از هر نوعی که باشد در تمامی نظام های حقوقی به عنوان یک فعل مجرمانه شناخته می شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی جرم قاچاق و مجازات آن در دسته هایی همانند قاچاق کالا و ارز، مواد مخدر، مشروبات الکلی، اسلحه و مواردی از این قبیل بپردازیم و افعال مجرمانه شدید که مورد توجه سازمان های بین المللی نیز قرار گرفته اند همانند قاچاق انسان و یا اعضای انسان در این مقاله مورد بررسی قرار نمی گیرند. تعریف قاچاق و انواع آن به همراه معرفی مرجع رسیدگی کننده به جرم قاچاق و مجازاتی که در قانون مجازات اسلامی برای قاچاقچیان در نظر گرفته شده است تیترهای اساسی و مورد نظر ما در این مقاله هستند.

شما عزیزان به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانید با وکلای مجرب گروه حقوقی عدل محور در ارتباط بوده و از طریق شماره 09305297504 مشاوره حقوقی تلفنی دریافت نمایید.

تعریف جرم قاچاق

تعریفی که می توان از جرم قاچاق ارائه داد همان تعریفی است که اغلب افراد جامعه نیز از آن مطلع بوده و با جملات ساده ای می توانند آن را بیان نمایند با این تفاوت که قانون مجازات اسلامی این جرم را گسترده تر از آن چیزی می داند که مردم تصور می کنند. بدین صورت که اغلب مردم جرم قاچاق را به معنای رد و بدل کردن کالای مشروط یا ممنوع در مرز دو کشور می دانند اما قانون مجازات اسلامی تمامی اعمالی که در رابطه با آن کالا صورت می گیرد را مشمول این جرم می شناسد.بنابراین علاوه بر رد و بدل کردن این کالاها در مرزهای دو یا چند کشور باید به جابجایی و حمل و نقل آن ها در شهرهای داخلی کشور نیز جرم قاچاق را گسترش داد.

قاچاق و مجازات آن

انواع کالاها را بشناسید

بهتر است پیش از بررسی جرم قاچاق با انواع کالاها از منظر علم حقوق آشنا شوید. در این خصوص بد نیست بدانید که کالاهای موجود در سه دسته کالاهای ممنوع، مشروط یا غیر مشروط قرار می گیرند. منظور از کالاهای ممنوع اقلامی مانند مشروبات الکلی و مواد مخدر است که جابجایی و حمل و نقل آن ها در هرکجای ایران و مرزهای خارجی و داخلی ممنوع است. کالاهایی همانند سیستم های صوتی و تصویری، داروهای پزشکی، لوازم آرایشی و … در زمره کالاهای مشروط هستند که پیش از ورود باید مجوز ترخیص دریافت کنند. کالاهای غیر مشروط نیز به تمام کالاهایی گفته می شود که همه روزه در پروازهای داخلی و خارجی یا سایر شیوه های حمل و نقل و به میزان معقول با مالکیت مشخص جابجا می شوند.

مرجع رسیدگی به جرم قاچاق

قانون مجازات اسلامی دادگاه انقلاب را برای رسیدگی به جرم قاچاق صالح می داند. از آنجا که جرم قاچاق می تواند امنیت جامعه را در خطر اندازد و بخصوص در میزان بسیار زیاد یک تهدید اقتصادی شناخته می شود بنابراین دادگاه های کیفری در سطح شهرستان ها و مراکز استان ها که با عنوان دادگاه کیفری شعبه دو شناخته می شوند نمی توانند صلاحیت رسیدگی به آن ها را داشته باشند. نکته دیگر اینکه سازمان تعزیرات اسلامی و ادارات زیر دست نیز می توانند با توجه به محدوده صلاحیت خود مبادرت به جمع آوری این وسایل از سطح شهرها و بازارهای داخلی نمایند.

مجازات قاچاق

مجازات قاچاق یک مفهوم کلی است و به زیردسته های متعددی از قبیل مجازات قاچاق انسان، مجازات قاچاق اعضای انسان، مجازات قاچاق مواد مخدر و روان گردان، مجازات اسلحه و وسایل انتحاری، مجازات کالا و ارز و مواردی از این قبیل تقسیم می شود. علاوه بر مجازات های خاصی که قانون گذار برای هر کدام از دسته های مذکور در قوانین مربوطه ذکر کرده است می توان مجازات قاچاق را به صورت ذیل و با توجه به ارزش مادی یا میزان کالاها تقسیم بندی کرد:

  • قاچاق کالا به ارزش کمتر از یک میلیون تومان مشمول پرداخت دو الی سه برابر ارزش آن به صورت جریمه نقدی است.
  • مجازات قاچاق کالا به ارزش یک میلیون تومان الی ده میلیون تومان، مشمول پرداخت سه الی پنج برابر ارزش کالاهای قاچاق شده به عنوان جریمه نقدی خواهد بود.
  • مجازات جرم قاچاق با ارزش بیش از ده میلیون تومان مشمول پرداخت جریمه و تحمل حبس به صورت توامان می گردد.
  • جرم قاچاق با ارزش 10 میلیون تومان الی 100 میلیون تومان، فرد را محکوم به پرداخت 5 تا 7 برابر ارزش کالاها و تحمل حبس به مدت شش ماه الی دو سال می کند.
  • جرم قاچاق با ارزش 100 میلیون تومان به بالاتر فرد را محکوم به پرداخت 7 تا 10 برابر ارزش کالاها و تحمل حبس به مدت 2 ماه الی 5 سال می کند.
  • قاچاق اسلحه به هر میزانی که باشد در صورتی که با هدف تقویت تروریست یا آشوبگران داخلی باشد مشمول حکم مفسد فی الارض شناخته می شود.
  • قاچاق مواد مخدر با توجه به میزان کالا مشمول قوانین مربوط به مبارزه با مواد مخدر است و بر حسب گرم سنجیده می شود.
  • قاچاق مشروبات الکلی منجر به صدور حکم حبس به میزان شش ماه الی پنج سال، یک ضربه شلاق الی 74 ضربه و جریمه نقدی به میزان پنج برابر ارزش کالا می گردد. در صورتی که میزان مشروبات الکی از 20 لیتر فراتر باشد، قاچاقچی متحمل مجازات مضاعف خواهد شد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *