قذف چیست؟ + نکات مهم حقوقی

نکات حقوقی و کلیدی قذف : همانگونه که میدانید قانون گذار در قانون ایران به شدت برای حیثیت و حرمت وجودی افراد ارزش قائل شده و هر عملی یا هر سخنی که مشمول ناسزا و یا سخن نادرستی در خصوص افراد ولو افراد مرده باشد را دارای مجازات عنوان کرده است.

اکثر جرائم مرتبط با حیثیت افراد تعزیری هستند اما جرمی تحت عنوان قـذف در قانون وجود دارد که از جمله مجازات های حدی بوده و در شرع مقدس برای آن حکم تعیین شده است که میزان مجازات آن دست قاضی نبوده و هیچ اختیاری در تعیین مجازات جرم قـذف ندارد و باید عیناً همان مجازاتی را که در شرع برای آن تعیین شده است را در حکم بیاورد و به مرحله اجرا برساند در ادامه با وکیل کیفری گروه حقوقی عدل محور همراه باشید…

قذف

قذف در قانون مجازات اسلامی

جرم قذف به نسبت دادن جرم زنا یعنی هم خوابگی رابطه جنسی میان مرد و زنی که علقه زوجیت میان آن ها نبوده و لواط یعنی دخول و همبستر شدن دو انسان مذکر به شخصی را گویند ولو اینکه آن فرد مرده باشد.

میتوان گفت که قـذف فقط و فقط محدود به نسبت دادن دو جرم زنا و لواط شده است و چنانچه کسی دیگر جرائم حتی اگر جنسی باشد همانند تفخیذ یا مساحقه را به دیگری نسبت دهد مشمول جرم افترا خواهد بود و مشمول مجازات و حد قذف نمیشود.

شیوه ابراز قذف

با توجه به قانون مجازات ، قذف باید به صورت کاملا صریح و روشن و واضح و بدون ابهام گفته شود و کسی که نسبت لواط یا زنا را به فرد دیگر میدهد باید به معنی لفظی که به کار میبرد آگاه باشد حتی اگر آن فردی که زنا یا لواط به او نسبت داده شده است معنی زنا یا لواط را نداند.

برای مثال چنانچه یک ایرانی مسلمان به یک خارجی زبان نسبت زنا بدهد مشمول حد قـذف خواهد بود چرا که نسبت دهنده یعنی فرد ایرانی به معنی حرف خود آگاه بوده و با آگاهی اقدام به انتساب نموده است.

همچنین حتماً نیازی نیست که انتساب زنا یا لواط در قالب کلمه و جمله و گفتار بگنجد و قذف به شیوه نوشتاری حتی از طریح پیامک و یا ایمیل و یا دیگر راه های ارتباطی الکترونیکی مدرن نیز محقق میشود.

قـذف به دیگری و توهین به دیگری

زمانی ممکن است فردی جمله ای به کار ببرد که در عین حال شامل دو جرم شود و چون یکی قـذف حدی و دیگری توهین تعزیری است مشمول قاعده تعدد مجازات ها نمیشود و مجازات هم قـذف و هم توهین بر وی اعمال میگردد.

برای مثال چنانچه کسی به فرزند خود بگوید که تو فرزند من نیستی و یا به فرزند دیگری بگوید که تو از پدرت نیستی و در این حین به فرد توهینی نیز کرده باشد ، میتواند توهین به آن فرد و قـذف مادر آن فرد محسوب گردد.

اما اگر فردی به زنی بگوید که تو با آقای فلانی زنا کرده ای و یا به مردی بگوید تو با آقای فلانی لواط کرده ای ، فقط نسبت به مخاطب سخنش مرتکب جرم قذف شده و نسبت به آقای فلانی مرتکب جرمی نشده است.

مجازات جرم قذف

همانگونه که گفته شد قـذف جرمی حدی بوده و مشمول تخفیف و تعلیق و تعویق نمیشود و مجازات آن در صورت اثبات جرم 80 ضربه شلاق حدی و 2 سال مجازات تبعی به تبع آن میباشد.

آیا ممکن است حد قـذف ثابت نگردد؟

همانگونه که گفته شد قـذف شرایط خاص خودش را دارد و چنانچه آن شرایط نباشد ، جرم قذف ثابت نمیگردد.
برای مثال کسی که نسبت زنا یا لواط به او منتسب میگردد باید در هنگام قـذف ، بالغ / عاقل / مسلمان / معین باشد و هچنین تظاهر به عمل زنا و یا لواط نکرده باشد و اگر کسی که زنا یا لواط به او منتسب میشود دارای شرایط مذکور نباشد یعنی برای مثال نابالغ بوده و یا مجنون بوده و یا مسلمان نبوده باشد ، قـذف کننده تنها به سی و یک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزیری محکوم میشود.

اما نکته مهم آنجاست که چنانچه کسی به زنا یا لواط تظاهر کند و مورد قذف قرار گیرد ، قـذف کننده مجازاتی ندارد و مجازات نمیشود چرا که فرد متظاهر به زنا یا لواط بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *