مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی

مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی : فضای مجازی با تمام خوبی های که داشته و دارد تبعات و عواقب اجتمایی خود را نیز دارد . همیشه گفته شده که پیش از ارائه خدمات و امکانات می بایست فرهنگ استفاده از آن در جامعه ایجاد شود. متاسفانه در کشور ما انچان که باید این فرهنگ ایجاد نشد در نهایت عواقبی و پیامدهایی اجتمایی را هم به دنبال داشت.

من جمله این پیامدهای اجتماعی مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی یا تهدید به انتشار عکس های دیگران در فضای مجازی بوده است. نظر به گسترش جرایم رایانه ای من جمله انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی نهادی به نام پلیس فتا که مسئول رصد و رسیدگی به جرایم و اتفاقات مربوط به دنیای مجازی می باشد شکل گرفت. در این مدت هم اعمال و کارهای بسیاری از سوی این مرجع برای پیشگیری و شناسایی مجرمین در این حوزه انجام شد.

مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی

بنابراین فضای مجازی دردسرهای خودش را برای استفاده کنندگان آن به دنبال دارد . تصوری که مردم در این زمینه دارند آن است که می توانند هر کاری را در این فضا انجام دهند بدون انکه شناسایی شوند.

توسط وکیل کیفری گروه حقوقی عدل محور در این مقاله به جرم انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازی و مجازات انتشار عکس و فیلم مستهجن در فضای مجازی و تهدید دیگران به انتشار عکس خواهیم پرداخت.

انتشار عکس و فیلم مبتذل

انتشار عکس و فیلم های مبتذل چه به صورت دستی و در cd یا dvd و چه به صورت منتشر کردن در فضای مجازی ممنوع است و با منتشر کنندگان به موجب قانون مجازات اسلامی برخورد خواهد شد. به همراه داشتن فیلم یا عکس مبتذل جرم نیست بلکه زمانی جرم تلقی می شود که دارند آن قصد انتشار و تکثیر آن یا انجام تجارت و فروش ان را داشته باشد.

مجازات انتشار مجازات انتشار تصاویر مبتذل در فضای مجازی

انتشار فیلم و عکس مبتذل در فضای مجازی با توجه به تغیران قانون مجازات اسلامی جزای نقدی درجه 6 یعنی پرداخت مبلغ 2میلیون تومان تا 5 میلیون تومان می باشد. البته این جدای از انتشار فیلم و عکس دیگران در فضای مجازی می باشد که در ادامه به مجازات انتشار عکس های خصوص دیگران نیز خواهیم پرداخت.

مجازات انتشار عکس دیگران

انتشار عکس دیگران جرم بوده و قانونگذار سختگیری هایی هم در این مورد به خرج داده است من جمله آنک دره ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای ، تأکید می‌کند: «هرکس به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت، تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به‌نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از ۹۱ روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *