نکات حقوقی مجازات بازداشت غیر قانونی

مجازات بازداشت غیر قانونی : بازداشت غیرقانونی به معنای حبس و توقیف غیرقانونی اشخاص توسط افراد غیر صلاحیت دار است. عناصر فیزیکی تشکیل دهنده این جرم حبس یا توقیف یا مخفی کردن به صورت غیر مجاز است. در ادامه با گروه حقوقی عدل محور همراه باشید..

اجزای تشکیل دهنده

  • الف) بازداشت غیر قانونی باید توسط مامورین و ضابطین غیر صلاحیتدار انجام شود.بین ضابطین تفکیک وجود دارد و ضابطین شامل ضابط عام و خاص میشود .

ضابط عام شامل فرماندهان و افسران و درجه داران نیروی انتظامی که اموزش مربوط را دیده اند میباشد . ضابط خاص شامل مقامات و مامورانی است که در حدود وظایف محول شده ضابط دادگستری محسوب میشوند .

مجازات بازداشت غیر قانونی

طبق این ماده ماموران سپاه و ماموران وزارت اطلاعات در حدود وظایفی که به آنان محول شده میتوانند اشخاص را توقیف نمایند و در غیر اینصورت ضابط محسوب نمیشوند .

  • ب) بازداشت باید به صورت غیر قانونی انجام بشود . اگر ضابط دادگستری با مجوز قضایی شخصی را دستگیر نماید این بازداشت غیر قانونی نیست .

البته باید اضافه کنم در موردی که جرم مشهود و در نزد مامور قضایی انجام بشود ضابط میتواند فرد مجرم را دستگیر نماید.
به نظر میرسد که قانون بازداشت توسط ماموران را پیش بینی کرده اما بازداشت غیر قانونی ممکن است توسط افرادی غیر از ماموران و ضابطان نیز انجام بشود .

مجازات بازداشت غیر قانونی 

  1. قانون برای مرتکب به این جرم یک تا سه سال حبس و یا جزای نقدی از شش تا هجده میلیون ریال قرارداده است
  2. حبس از سه ماه تا یک سال یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزارریال تا شش میلیون ریال برای معاونت در جرم
  3. مجازات حبس از دو تا شش ماه در صورتی که معاون قبل از تعقیب شخص توقیف شده را رها کند و او را بیش از پنج روز توقیف نکرده باشد .

در صورتی که مرتکب این جرایم از لباس و یا علامت و یا اسم ماموران دولتی استفاده کرده باشد علاوه بر مجازات توقیف غیر قانونی به مجازات جعل و تزویر نیز محکوم خواهد شد .

همچنین در رابطه با فردی که محبوس شده را تهدید کرده علاوه بر قصاص یا پرداخت دیه حسب مورد به یک تا پنج سال حبس و محرومیت از خدمات دولتی محکوم می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *