مجازات تفخیذ و نکات کلیدی آن

مجازات تفخیذ : در این مقاله سعی داریم به شما عزیزان بگوییم که با توجه به قانون مجازات اسلامی و اصول و قواعد فقهی ، تفخید چیست و در شرع و فقه و سنت برای آن چه احکام و چه مجازات هایی تعیین شده است.بررسی میکنیم که آیا مجازات تقخیذ از جمله مجازات های حدی میباشد و یا تعزیری و آیا مجازات آن قابل تبدیل ، تعلیق ، تعویق و یا … میباشد و یا خیر.
پس برای آشنایی بیشتر با جرم تفخیذ با عدل محور همراه باشید.

تفخیذ چیست؟

تفخید در لغتنامه های فارسی ، گروه گروه را خواندن معنی شده است و در لغتنامه های اسلامی اینگونه معنی شده است که استمتاع جنسی از ران دیگری و به مانند مالیدن آلت تناسلی را تفخیذ گویند.

مجازات تفخیذ

در قانون مجازات اسلامی نیز تفخیذ اینگونه معنی شده است که قرار دادن اندام تناسلی مرد میان ران های انسان مذکر دیگری را تفخیذ گویند.

پس همانگونه که مطالعه کردید تفخیذ با لواط متفاوت است ؛ لواط عبارت است از دخول اندام تناسلی مرد مذکر به انسان مذکر دیگر اما تفخیذ از این قاعده جداست و در تفخیذ دخولی صورت نمیگیرد.

مجازات تفخیذ

بحث تفخیذ در قانون مجازات اسلامی ، در فصل حدود گفته شده است به این منظور که در زمره جرائم حدی میباشد و مجازات حدی دارد.

مجازات های حدی مجازات هایی هستند که میزان آن ها در شرع مقدس تعیین شده است و تعیین میزان آن ها در دست قاضی نمیباشد ؛ دقیقا بر خلاف مجازات های تعزیری که در قانون برای مجازات های آنان بازه تشکیل شده است و دست قاضی برای انتخاب آنان باز میباشد.

قواعد و اصول فقهی نیز میگویند که تفخیذ انسان مذکر حرام است و از موجبات حد میباشد.همچنین حد آن جزء حدود کامل و در نتیجه ، صد شربه شلاق میباشد که غیر قابل تعویق ، غیر قابل تعلیق میباشد و همچنین از آنجایی که در زمره مجازات های حدی میباشد نیز قابلیت تخفیف ندارد.

حال دقت داشته باشید که تکرار جرم در حدود با تکرار جرم در تعزیرات متفاوت است.در ابتدا ملاک آن ، اجرای حدود میباشد.
پس هرسری که فردی تفخیذ انجام میدهد و مجازات حدی آن بر وی اعمال میشود،مجازات تکرار جرم بر اساس ماده 137 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 محاسبه نمیشود بلکه بر اساس تکرار جرائم حدی محاسبه میشود.

مجازات مرتکب جرم حدی در مرحله سوم ، حبس ابد و در مرحله چهارم ، اعدام میباشد.

پس چنانچه فردی جرم تفخیذ را انجام دهد و مجازات 100 ضربه شلاق حدی بر وی اعمال شود ، برای مرتبه سوم مجازات حبس ابد بر وی اعمال میشود و برای مرتبه چهارم که در همان زندان و در زمان حبس ابد میباشد ، مجازات اعدام حدی بر وی اعمال میشود.

همچنین بر خلاف دیگر حدود در تفخیذ ، شرع هیچ تفاوتی میان انسان محصن ، غیر محصن ، تفخیذ به عنف و یا به رضایت و همچنین تفاوتی میان مجازات فاعل و مفعول قائل نشده است.

اما در جایی نیز فقه این مورد را استثنا میکند و آن در آنجاست که فاعل تفخیذ غیر مسلمان بوده و مفعول تفخیذ مسلمان بوده باشد و حتی اگر تفخیذ به رضایت بوده باشد ، مجازات حدی فاعل اعدام میباشد.

راه های عدم اعمال مجازات تفخیذ

همانگونه که گفته شد مجازات های حدی از آنجایی که میزان آن ها در شرع تعیین شده است به هیچ عنوان قابل تعویق و تعلیق و مجازات نیستند اما یک راه برای عدم اعمال مجازات های حدی وجود دارد و آن ” توبه ” میباشد.

در جرائم حدی که البته شامل محاربه و قذف نمی باشد ؛ چنانچه مرتکب جرم حدی قبل از آنکه جرم ثابت شود ، توبه کند و این توبه و پشیمانی و ندامت وی برای قاضی احراز گردد مجازات حدی بر او اعمال نمیشود.

همچنین نکته مثبت دیگری که قانون گذار برای مرتکبین جرائم حدی به جز قذف در نظر گرفته است آن است که اگر به ارتکاب جرم اقرار کنند و جرم با اقرار ثابت شده باشد ، حتی اگر پس از اثبات جرم توبه کنند دادگاه میتواند عفو وی را از رئیس قوه قضائیه درخواست کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *