مجازات توهین و افترا در قانون جدید

مجازات توهین و افترا به عنوان جرائمی که با هتک حرمت اشخاص در ارتباط هستند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. قانون گذار نیز در این خصوص قوانین خاصی را وضع نموده و مجازات های متنوعی اعم از حبس، جریمه نقدی و شلاق را برای مجرمین تعیین کرده است. از آنجا که بسیاری از مردم با محدوده این جرائم آشنایی ندارند بهتر است در ابتدا به تعریف افترا و توهین پرداخته و سپس مجازات های مقرر برای هر کدام را تشریح کنیم.

توهین به چه معناست؟

توهین به معنای هرگونه سخن یا عملی است که در نتیجه آن شخصیت یک فرد در اجتماع مخدوش شده و منجر به خوار و خفیف شدن او گردد. فحاشی یکی از مهمترین شیوه های توهین به افراد است که در قالب الفاظ رکیک صورت می گیرد. با این حال توهین ممکن است شامل هرگونه رفتار، حرکات دست و بدن، انتشار نوشته و مواردی از این قبیل باشد و هیچ گونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. قانون گذار در این خصوص دست قاضی را باز گذاشته است تا بتواند برخورد لازم را با کسانی که مبادرت به هتک حرمت اشخاص می کنند داشته باشد.

مجازات توهین و افترا

افترا چیست؟

افترا نیز گونه ای از انواع توهین است با این تفاوت که شدت آن بیشتر بوده و لزوما باید مجازات شدیدتری نیز داشته باشد. در یک تعریف کلی و اصولی می توان افترا را شامل شایعاتی دانست که در نتیجه آن ارتکاب جرمی را به فردی نسبت می دهد بی آنکه بتواند آن را نزد مقام قضایی اثبات نماید. بنابراین می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که اگر متهم به جرم افترا، بتواند افترای مورد نظر را در خصوص شاکی اثبات نماید محکوم به جرم افترا نمی گردد.

مجازات توهین و افترا

مجازات توهين وافترا طبق قانون جديد كاهش مجازات حبس هاي تعزيري ؛جزاي نقدي درجه 6 (دوميليون تومان تا هشت ميليون تومان ميباشد)

گذشت شاکی خصوصی در جرم افترا و توهین

اگر شاکی خصوصی در هر مرحله ای از بررسی پرونده و شکایت نامه از شکایت خود صرف نظر نماید پرونده بسته شده و متشاکی عنه نیز مورد پیگرد قرار نمی گیرد. این جرم صرفا با ایجاد اختلال در زندگی شاکی همراه بوده و جنبه عمومی ندارد با این حال اگر یک جرم اعم از افترا و توهین در مقامی ارتکاب یابد که نظم عمومی جامعه را دچار تشویش کند با رضایت شاکی خصوصی به اتمام نمی رسد و پرونده برای تکمیل ادعاهای مربوطه باز می ماند.

شکایت از جرم توهین و افترا

بهترین پیشنهاد ممکن در این زمینه سپردن امور مربوطه به یک وکیل توهین و افتراست چرا که حضور شما در دادگاه ممکن است با بروز مشاجرات متعدد همراه بوده و کار را خراب تر کند. مشاوره حقوقی توهین و افترا نیز عموما با این پیشنهاد به اتمام می رسد که چنین پرونده هایی اگر با وکالت پیگیری شوند نتایج بهتر و مطلوب تری را به دنبال خواهند داشت.
اگر به دنبال بهترین وکیل متخصص در جرم توهین و افترا هستید می توانید به موسسه حقوقی عدل محور در غرب تهران مراجعه نمایید.

وکلای متخصص ما، شما را در انواع پرونده ها اعم از کیفری و حقوقی همراهی می کنند تا به نتایج مطلوبی در این زمینه دست یابید. همچنین می توانید از طریق مشاوره حقوقی تلفنی و آنلاین گروه حقوقی عدل محور نیز سوالات خود را در این زمینه به صورت غیر حضوری مطرح نموده و پاسخ مناسب را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *