مجازات تکمیلی چیست و چه ویژگی هایی دارد ؟

مجازات تکمیلی همانگونه که از نام آن پیداست ، کامل کننده و مکمل مجازات های اصلی هستند ؛ یعنی در مواردی که قاضی فکر میکند مجازات اصلی پیش بینی شده در قانون برای مرتکب کافی نیست و با آن ها به تادیب مورد نیاز نمیرسد ، میتواند حکم به مجازات های تکمیلی بدهد.

مجازات تکمیلی

انواع مجازات تکمیلی

این مجازات ها در قانون مجازات اسلامی پیش بینی شده اند که عبارتند از

 1. اقامت اجباری در محلی معین
 2. منع از اقامت در محل معین
 3. منع از اشتغال به شغل معین
 4. انفصال از خدمات دولتی
 5. منع از رانندگی
 6. منع از داشتن و صدور دسته چک
 7. ممنوعیت از حمل کردن سلاح
 8. منع از خروج اتباع ایران از کشور
 9. اخراج بیگانگان از کشور
 10. ملزم نمودن به خدمات عمومی
 11. منع از عضویت در گروه های سیاسی یا اجتماعی
 12. توقیف وسایل ارتکاب جرم
 13. ملزم نمودن به یادگیری حرفه یا شغل
 14. ملزم نمودن به تحصیل
 15. انتشار حکم محکومیت قطعی

وکیل حقوقی : دقت داشته باشید که این 15 مورد از موارد احصا شده در قانون مجازات اسلامی برای مجازات تکمیلی و به غیر از این موارد ، قاضی نمیتواند مجازات دیگری را به عنوان مجازات تکـمیلی در نظر بگیرد.

نکات مهم

در قانون مجازات اسلامی ، مجازات تکمیـلی برای جرائم حدود ، قصاص ، دیه و جرائم تعزیری درجه یک تا شش در نظر گرفته شده بود اما پس از تصویب قانون کاهش حبس مجازات های تعزیری ، عبارت ” درجه یک تا شش ” حذف و پس از آن مجازات برای تمامی درجات مجازات های تعزیری قابل استفاده میباشند و فرقی ندارند که جرم ارتکابی درجه یک با میزان سی سال حبس بوده و یا درجه هشت با میزان 2 ماه حبس بوده در هر صورت قاضی اختیار در دادن مجازات تکمیلی دارد.

همچنین در صدر ماده 23 قانون مجازات اسلامی گفته شده است که باید متناسب با ویژگی مرتکب و مجرم و همچنین منطبق با جرم ارتکابی باشد ؛ برای مثال فردی که به دلیل رانندگی بدون گواهینامه به دیگری آسیب رسانده است و محکوم به دیه شده است را نمیتوان به ممنوعیت از صدور دسته چک به عنوان مـجازات تکمـیلی محکوم کرد چرا که رانندگی بدون گواهینامه ارتباطی به ممنوعیت از صدور دسته چک ندارد و با هم همخوانی و همپوشانی ندارند بلکه له  باید حکم به ممنوعیت از رانندگی برای مدت معین و یا الزام به یادگیری رانندگی به عنوان مـجازات تکـمیلی داد.

نکته دیگری که در خصوص مجازات های تکمیلی باید دقت داشته باشید آن است که مدت مجازات های تکمیلی در دستان قاضی است اما در هر حال از دو سال نمیتواند بیشتر باشد و قاضی تا دو سال اختیار در تعیین مدت مجازات های تکمیلی دارد.

جریمه عدم رعایت مجازات های تکمیلی

مطابق قانون مجازات اسلامی اگر مرتکب ، مفاد مجازات های تکمیلی را رعایت نکند ؛ برای بار اول مدت مجـازات تکمیـلی وی تا یک سوم افزایش میابد و چنانچه باز هم عدم رعایت مفاد مـجازات تکـمیلی تکرار شود ، به جزای نقدی درجه هفت یا هشت تبدیل میگردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *