خرابکاری و مجازات تخریب اموال در قانون

مجازات خرابکاری و تخریب اموال عمومی و خصوصی در قانون : در ابتدا باید بررسی کنیم که خرابکار کیست و مطابق قانون مجازات اسلامی ، به کسانی لفظ طلبکار اطلاق می گردد.

سپس به بررسی جرم خرابکاری بپردازیم و ارکان آن را باهم بررسی کنیم و با توجه به ارکان جرم خرابکاری ، مجازات آن را نیز بررسی خواهیم کرد. پس با وکیل تخریب عدل محور همراه باشید.

معنی خرابکاری

خرابکاری در لغتنامه دهخدا به معنی ویرانی ، فساد ، عین ، نقصانی ، آسیب و تخریب میباشد که در اصطلاح و معانی حقوقی ، با تخریب همپوشانی میکند و خرابکار مطابق قانون مجازات اسلامی کسی است که مرتکب جرم تخریب شده باشد.

خرابکاری و مجازات تخریب اموال

تخریب مطابق قانون اینگونه تعریف می شود که لطمه زدن اعم از جزئی یا کلی به مال متعلق به دیگری اعم از شخص حقیقی یا حقوقی را تخریب میگویند.

ارکان جرم تخریب

جرم تخریب همانند دیگر جرائم میتواند به صورت فعل یا ترک فعل باشد اما بحثی که در جرم تخریب مد نظر واقع است آن است که جرم تخریب د ر زمره جرائم عمدی میباشد و فرد باید دارای سو نیت خاص و عام باشد و اگر اینگونه نباشد یعنی تخریب به صورت غیر عمدی واقع شود فقط مسئولیت مدنی دارد و مسئولیت جزایی نخواهد داشت.

همچنین اگر تخریب باعث ایجاد ورود ضرر نگردد ، جرم تحقق نمیابد و حتماً باید ضرر ایجاد شود تا جرم تخریب محقق گردد.

انواع تخریب

تخریب انواع مختلفی دارد که در قانون برای هرکدام از آن ها جداگانه ، جرم انگاری شده است و در هر ماده به بررسی ارکان آن پرداخته شده است و مجازات آن ها تعیین شده است.در ادامه به بررسی برخی از انواع تخریب میپردازیم با وکیل امور کیفری همراه باشید…

مجازات تخریب اموال عمومی

از نمونه اموال دولتی میتوان به سینماها،پارک ها، بناهای تاریخی،تلفن های عمومی،صندوق پست و … اشاره کرد. این اموال مطابق مسئولیت و وظیفه ای که دولت دارد در اختیار دولت هستند و وظیفه حفظ و نگهداری آن با دولت میباشد.

حال اگر کسی دست به تخریب این دسته از امول بزند مطابق ماده 686 و 687 قانون مجازات اسلامی ، محکوم خواهد شد و حتی اگر این اقدامات او به نحو گسترده صورت گیرد ، ممکن است مجازات محاربه بر مرتکب اعمال شود.

مجازات خرابکاری و تخریب امول خصوصی

تخریب اموال خصوص یا تخریب ساده ، همان لطمه زدن به اموال اعم از منقول یا غیرمنقول متعلق به دیگری است مجازات آن جزای نقدی معادل دو برابر میزان خسارت می باشد.

دقت داشته باشید که تخریب اماکن عمومی نظیر مجسمه ها و یادبود ها و آثار ملی و باستانی حتی به صورت جزئی نیز تخریب محسوب شده و فرد به یک تا ده سال مجازات محکوم خواهد شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *