مجازات مال خری و خرید یا فروش اموال مسروقه

مجازات خرید یا فروش اموال مسروقه (مال خری) چیست ؟ یکی از مهمترین دلایل افزایش سرقت وجود مال خرانی است که مال مسروقه را میخرند یا میفروشند. بنابراین اگر سارق نتواند اموال سرقت شده. و دزدی را بفروشد کمتر به سرقت میپردازد. مال خری و یا خرید وفروش اموال مسرقه از اسباب معاونت در جرم سرقت است. و درواقع این دو جرم لازم و ملزوم یکدیگر اند.

مال خری ممکن است ازطریق روش های گوناگونی انجام شود ممکن است سارق در منزل مال خرها حضور پیدا کنند. و مال سرقت شده را بفروشند یا ممکن است که معمولا در این روش آشنایی قبلی بین سارق و مال خر وجود دارد و یا ممکن است سارق مال سرقت شده را به مالخران سیار بفروشد. یا اینکه سارق از از طریق الکترونیکی و به راه انداختن سایت های خرید و فروش ، مال سرقت شده را به مالخران بفروشد.

مال خری و خرید و فروش اموال مسروقه

مجازات خرید یا فروش اموال مسروقه

ماده 662 قانون مجازات اسلامی در رابطه با این جرم چنین بیان میدارد :

هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت بدست امده است. آن را به نحوی از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول نماید. یا مورد معامله قرار دهد به حبس از ششماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد. در صورتی که متهم معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرارداده باشد به حداکثر مجازات در این ماده محکوم خواهد شد.

که با توجه به قانون کاهش مجازات سال 99 مجازات این جرم به نصف یعنی حبس از 3 ماه تا یک و نیم سال و یا شلاق تا 37 ضربه کاهش می یابد . با توجه به این ماده میتوان درباره عناصر مادی و عناصر معنوی این جرم بحث و گفتگو کرد .

عنصر مادی جرم

عنـصر مادی این جرم تحصیل مال یا مخفی کردن مال و یا قبول مال است. حتی اگر مال خر مال را به عنوان هدیه از سارق قبول کند با اینکه میدانسته مال سرقت شده است. عنصر مادی این جرم را مرتکب شده است. و یا اینکه اگر مال خر مال مسروقه را بخرد و آن را به دیگری بفروشد عنصر مادی این جرم تحقق پیدا کرده است.

عنصر معنوی جرم

عنـصر معنوی این جرم اطلاع مال خر از سرقتی بودن مال است. و یااینکه قرائن و شواهدی وجود داشته باشد که نشان دهنده سرقتی بودن مال است برای مثال فردی از یک معتاد و یا یک دوره گرد یه شی با ارزش را بخرد. و اطمینان داشته باشد این شی سرقتی است مرتکب جرم مال خری شده است ؛ بنابراین اگر شخص مالی را با علم با اینکه سرقتی است از دیگری بخرد و یا مخفی کند و یا به عنوان هدیه قبول کند مرتکب جرم مداخله در مال سرقتی یا خرید و فروش مال مسروقه شده است .

در صورتی که شخصی از سرقتی بودن مال اطلاعی نداشته باشد و اقدام به خرید آن مال بکند مرتکب جرم نشده است البته باید مال را به مالک برگرداند و برای جبران خسارت به فرد سارق رجوع کند .

مجازات مال خری و خرید یا فروش اموال مسروقه

ماده 662 قانون مجازات اسلامی سال 92 در رابطه با مجازات این جرم اینگونه بیان میدارد:

هرکس با علم و اطلاع یا با وجود قرائن اطمینان آور به اینکه مال در نتیجه ارتکاب سرقت بدست آمده است آن را به نحوی از انحاء تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد به حبس از شش ماه تا سه سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد . در صورتی که متهم معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده باشدبه حداکثر مجازات محکوم خواهد شد .

رجوع سارق برای فروش اموال سرقت شده میتواند دلیلی برای اثبات این باشد که فرد مالخر این جرم را حرفه خود در نظر گرفته است .بر اساس ماده 317 قانون مدنی مالک مال میتواند به مال خر برای دریافت مال خود رجوع کند اگر مال خر عین مال را نداشته باشد باید قیمت مال یا مثل مال را به شاکی بپرازد .

نحوه شکایت از جرم مال خری

برای شکایت از این جرم لازم است که افراد شکوائیه خود را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت کنند و پس از دریافت پیامک به دادسرا رجوع کنند . از انجایی که این جرم از جرم سرقت کاملا متفاوت است. بنابراین دادگاه صالح رسیدگی به این جرم نیز متفاوت میباشد . برای مثال فردی که از شیراز سرقت کرده ولی در تهران مال مسروقه را فروخته است. دادگاه صالح رسیدگی به این جرم دادگاه کیفری تهران میباشد.

به دلیل پیچیدگی پرونده های کیفری توصیه ما به شما این است که با مشاورین و وکلای کیفری با شماره 09305297504 تماس حاصل نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *