مجازات سوگند دروغ !!!

مجازات سوگند دروغ  در دادگاه : یکی از راه ها ی اثبات دعوا دردادگاه سوگند بر انجام یک عمل یا نفی از انجام عمل دردادگاه می باشد سوگند هم در اثبات دعوای کیفری و هم حقوقی استفاده میشود در صورتی که طرفین دلایل و مدارک کافی نداشته باشند میتوانند از این مورد استفاده کنند . البته در صورتی که سوگند دروغ بدهند به مجازات سوگند دروغ محکوم خواهند شد. در واقع سوگند یعنی این که فردی خدارا را گواه بر انجام عمل یا نفی انجام عمل قرار میدهد. و از این طریق ادعای خود را ثابت میکند .

سوگند مربوط به طرفین دعوا می باشد و منکر باید برای صحت ادعای خود سوگند بخورد و در صورتی منکر از سوگندد خوردن امتناع کند ( نکول منکر) مدعی میتواند سوگند یاد کند .

ماده 649 قانون مجازات اسلامی در این باره می گوید : هر کس در دعوای حقوقی یا جزائی که قسم متوجه شده است سوگند دروغ یاد کند به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد .

مجازات سوگند دروغ

انواع سوگند

معمولا سوگندی که در دادگاه میخورند که به آن سوگند قضایی نیز می گویند سه دسته است :

الف) سوگند بتی

به معنای این است که فرد هیچ کونه ادله و بینه ای ندارد بنا براین از دادگاه به صورت کتبی یا شفاهی درخواست میکند که اجازه سوگند به او بدهند . این سوگند ، سوگند قاطع دعوا نیز گفته میشود

ب) سوگند تکمیلی

این نوع سوگند در دعاوی مالی استفاده میشود و در صورتی که شهود کافی نباشند فرد میتواند یک شاهد مرد و 2 شاهد زن بعلاوه یک سوگند ضمیمه پرونده بکند . در این نوع سوگند لازم است که فرد درخوات سوگند خود را تسلیم دادگاه کند .

ج) سوگند استظهاری

این نوع سوگند در دعاوی علیه متوفی میباشد که فرد بدهکار با ادای سوگند برحق بودن حق خود را اثبات میکند .

مجازات سوگند دروغ

در صورتی که هر یک از طرفین به دروغ سوگند یاد کند در این صورت به مجازات ماده 649 قانون مجازات اسلامی محکوم خواهد شد که بنا برآن : هر کس در دعوای حقوقی یا جزایی که قسم متوجه و شده است سوگند دروغ یاد کند به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد .

مجازات شهادت دروغ در دادگاه

این جرم از جمله جرایم غیر قابل گذشت می باشد بنابراین در صورتی که شاکی از شکایت خود صرف نظر کند موجب اسقاط مجازات نمیشود البته که ممکن است باعث تخفیف مجازات بشود .
در صورتی که سوگند دروغ در قصاص و حدود باشد مرتکب سوگند دروغ علاوه بر مجازات سوگند دروغ به مجازات آن جرم نیز مجکوم خواهد شد .

نحوه شکایت از سوگند دروغ

فرد زیان دیده میتواند از طریق ثبت شکواویه در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شکای خود را آغاز کند و در صورتی که رای پرونده را دارد با ید تصویر آنن را نیز ضمیمه شکوائیه خود بکند . محل رسیدگی به این جرم همان دادگاهی است که جرم در آن واقع شده است . علاوه بر آن فرد میتواند دادخواست اعاده دادرسی و یا اعاده حیثیت نیز برای جبران خسارت بدهد .  در صورتی که فرد شاهدی دارد میتواند روز دادرسی شهود خود را به دادگاه معرفی نماید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *