مراحل شکایت جرم توهین

مراحل شکایت جرم توهین : در این مقاله سعی ما بر این است که به شما کمک کنیم تا مرحله به مرحله با نحوه شکایت از کسی به جرم توهین آشنا شوید. شما با کمک مشاور حقوقی و یا وکیل حقوقی میتوانید به راحتی از کسی که به شما توهین کرده است شکایت کنید و مجازات لازم را بر روی فرد اعمال نمایید. برای مشاوره حقوقی در خصوص جرم توهین با شماره 09305297504 تماس حاصل کنید و یا با وکیل کیفری متخصص و متبحر توهین از گروه وکلای عدل محور کمک بگیرید.

جرم توهین

در ابتدا و قبل از توضیح نحوه شکایت از جرم توهین باید شما را با جرم توهین و اینکه چه الفاظ و معانی توهین محسوب میشوند آشنا کنیم.

مراحل شکایت جرم توهین
بهتر است بدانید که جرم توهین در قانون مجازات اسلامی تعریف شده است که البته خود به انواع مختلفی تقسیم میشود.تقسیم بندی توهین شامل توهین حدی / توهین تعزیری / توهین مشدد میباشد که در ادامه به اختصار انواع توهین را برای شما تعریف کرده که با آن ها آشنایی پیدا کنید.

توهین حدی

مصادیق توهین حدی در قانون مجازات اسلامی شامل دو نوع توهین میشوند ؛ قذف و سب النبی
قذف به نسبت دادن زنا و لواط به دیگری و سب النبی به دشنام دادن به پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله و سلم و یا هر یک از انبیاء عظام الهی میگویند که مجازات جرم قذف ، 80 ضربه شلاق و مجازات ساب النبی ، اعدام میباشد.
همانگونه که میدانید حدود ، احکام الهی هستند که برخلاف مجازات های تعزیری شامل تخفیف / تعلیق / تعویق و … نمیشوند و باید به صورت کامل اجرا شوند.

توهین ساده

به زبان ساده باید گفت هر توهینی که مشمول مواد قانونی مربوط به توهین مشدده نباشد ، توهین ساده محسوب میشود که البته باید شرایط عمومی جرم توهین در آن رعایت شود.
پیش از تصویب قانون کاهش مجازات های حبس تعزیری مصوب 1399 ، مجازات توهین شامل جزای نقدی و تا 74 ضربه تازیانه میبود که پس از تضویب قانون کاهش مجازات های حبس تعزیری مصوب 1399 به بیش از ۲۰ میلیون ریال تا ۸۰ میلیون ریال جزای نقدی تغییر یافت.

توهین مشدده

توهین مشدده در قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات تعریف شده است و مواد قانونی مخصوص به خودش را دارد.
مواردی نظیر ؛ توهین به مقدسات اسلامی { به غیر از ساب النبی } / توهین به امام خمینی و رهبری / توهین به مقامات سیاسی داخلی / توهین به مقامات سیاسی خارجی در خاک ایران / توهین به شان و حیثیت بانوان و اطفال

شرایط تحقق جرم توهین

اگر بخواهیم به زبان ساده شرایط جرم توهین را تعریف کنیم ، باید بگوییم که توهین باید مستقیم / واضح و نسبت به شخص زنده باشد که در ادامه مفصلاً برای شما توضیح خواهیم داد.

جرم توهین همانند هر جرم دیگری نیز برای تحقق شرایط خاص خودش را دارد.از شرایط مهم تحقق جرم توهین در ابتدا میتوان به این موضوع اشاره کرد که توهین باید واضح باشد ؛ یعنی کلمات مبهم و کلماتی که نامفهوم هستند و یا استعاره از کلمه ای دیگر دارند و یا باید تفسیر شوند توهین محسوب نمیشوند.

همچنین توهین اصولاً باید شفاهی و یا به صورت نوشته باشد اما در گاهی موارد افعال بدون کلام نیز میتوانند توهین محسوب بشوند؛همانند ریختن آب دهان بر روی کسی.توهین باید به صورت کاملاً مستقیم باشد و در صورتی که روی صحبت شما فرد شماره (1) باشد ، همزمان امکان حساب شدن توهین به فرد شماره (2) وجود ندارد.این نکته را نیز بدانید که لازم نیست که حتماً کلام گفته شده در توهین،غیرواقعی باشد؛

اگر کسی ، دیگری را دیوانه خطاب کند و فرد واقعا دیوانه باشد باز هم جرم توهین واقع شده است همچنین لازم نیست که فرد مخاطب توهین از کلام گفته شده ناراحت شود و یا برنجد ، صرف توهین آمیز بودن گفتار باعث تحقق جرم توهین میشود.

اگر با تمامی توضیحات فوق،جرم توهین برای شما اتفاق افتاده است و میخواهید از فرد توهین کننده شکایت کنید با شماره تماس موجود در سایت جهت مشاوره حقوقی تماس بگیرید

نحوه شکایت جرم توهین

در تنظیم شکوائیه برای جرم توهین ، در ابتدا شاکی نام و مشخصات فرد توهین کننده یا همان متشکی عنه را مینویسد و شکوائیه را به مرجع قضائی صالح برای رسیدگی { دادسرای محل وقوع جرم } تقدیم مینماید و پس از آن پرونده در شعبه بازپرسی و یا دادیاری ثبت میشود.

در اینجا بازپرس و یا دادیار شما را احضار میکنند و در این شما توضیحات لازم را ارائه میدهید و اگر دلایل و یا شاهدی دارید نیز در رابطه با آن ها توضیحات کافی میدهید سپس اگر وقوع جرم توهین برای مرجع قضائی احراز شد متشکی عنه را به دادسرا احضار خواهند کرد و اتهام توهین را به او تفهیم میکنند.
پس از تمامی این مراحل دو حالت پیش می آید :

  1. وقوع جرم محرز است و قرار جلب به دادرسی و کیفر خواست صادر میشود
  2. وقوع جرم محرز نیست و قرار موقوفی / منع تعقیب صادر میشود

در حالت اول پس از صدور کیفر خواست پرونده به دادگاه کیفری 2 جهت رسیدگی ارسال میشود و پس از صدور رای که قابلیت تجدید نظر برای طرفین را دارد پرونده به دادسرا و نزد دادیار اجرای احکام ، جهت اجرای حکم برمیگردد.

مشاور حقوقی جرم توهین

مشاور حقوقی جرم توهین به شما کمک میکند تا با تنظیم شکوائیه صحیح و یافتن و نوشتن ادله کافی در متن شکوائیه بتوانید به راحتی فرد توهین کننده را مجازات کنید. همچنین جرم توهین با آنکه به نظر بسیار آسان میرسد اما اگر دفاعیه درست نداشته باشید و نتوانید شرایط تحقق توهین را اثبات کنید ممکن است منجر به موقوفی تعقیب و یا منع تعقیب بشود و نتوانید به اجرای عدالت دست بیابید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *