مراحل شکایت مزاحمت تلفنی

مراحل شکایت و پیگیری قضایی مزاحمت تلفنی : در این مقاله سعی داریم به شما عزیزان توضیح و شرح دهیم که مزاحمت تلفنی چیست ، در کدام قانون پیش بینی شده و مجازات آن چه میباشد.سپس مراحل شکایت آن و دادگاه صالح به رسیدگی را برای شما شرح داده و توضیح دهیم که وکیل کیفری و یا مشاور حقوقی چه کمکی به شما میکند.

تعریف حقوقی مزاحمت تلفنی

به طور کلی به سلب آرامش و اذیت و آزار افراد با استفاده از گوشی های همراه را مزاحمت تلفنی گویند.که میتواند از طرق مختلفی مثل فوت کردن ، تماس و قطع کردن و … صورت گیرد و فقط به افراد محدود نمیشود.برای مثال میتواند شامل سلب آرامش از افراد حقیقی نظیر آتش نشان ها ، بیمارستان ها ، پلیس ها و … نیز بشود.

شکایت مزاحمت تلفنی

باید بدانید که فردی که مزاحمت تلفنی ایجاد میکند ، طبق قانون مسئولیت کیفری و جزایی دارد و مسئول شناخته میشود و باید بابت ایجاد مزاحمت خویش پاسخگو باشد.

البته که ممکن است این جرم با جرائم دیگر نیز همراه شود.برای مثال فرد ممکن است هنگام ایجاد مزاحمت تلـفنی فحاشی کند ، حرف های رکیک استفاده کند ، تهمت بزند ، فحش بدهد ، نسبت زنا یا لواط بدهد ، اخباری غیر واقعی و دروغین به فرد بدهد و باعث ایجاد صدمه بدنی و یا روحی در فرد بشود و هزاران هزاران مثال دیگر که در اینگونه موارد مجازات هریک از جرائم فوق با جرم مزاحمت تلفنی محاسبه میشود و در جایی که قانون تصریح کرده مجازات ها با هم جمع و در موارد سکوت مقنن بر طبق قوانین تعدد جرم ، مجازات محاسبه میشود.

همچنین فرد باید عامدانه و آگاهانه اقدام به این عمل کرده باشد یعنی به اصطلاح حقوقی باید عنصر روانی جرم مزاحمت تلفنی در فرد وجود داشته باشد وگرنه کسی را که به اشتباه با شماره دیگری تماس گرفته و پس از اطلاع از تماس اشتباه خود تلفن را قطع میکند را نمیتوان ، محکوم به مجازات نمود.

جرم مزاحمت تلفنی در قانون مجازات اسلامی

با توجه به ماده 641 قانون مجازات اسلامی ، مجازات جرم مزاحمت تلفنی حبس از یک ماه تا شش ماه میباشد و همچنین در ابتدای ماده نیز گفته شده است که این ایجاد مزاحمت باید به وسیله دستگاه تلفن و یا دستگاه های مخابراتی دیگر باشد.
همچنین در ماده 641 قانون مجازات اسلامی گفته شده است که فرد علاوه بر قوانین خاص مخابرات به یک تا شش ماه حبس محکوم میشود.

همچنین همانطور که گفته شد اگر کسی در حین مزاحمت تلفنی ، فرد را تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او کند ، مشمول ماده 669 قانون مجازات اسلامی بوده و مجازات تا 74 ضربه شلاق و یا حبس از دو ماه تا دو سال در انتظار اوست.

مراحل شکایت جرم مزاحمت تلفنی

برای شکایت میتوانید از دو طریق مخابرات و یا طرح شکوائیه در دادسرای محل وقوع جرم اقدام نمایید.
دادسرای محل وقوع جرم همان دادسرایی است که مزاحمت تلفنی در آن مکان رخ داده است.برای مثال اگر شما در شیراز سکونت داشته و فردی از تهران برای شما مزاحمت ایجاد کرد شما باید در دادسرای شیراز طرح دعوی و تنظیم شکوائیه نمایید.

به این صورت که شما به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه کرده و شکوائیه خود را به کمک وکیل متخصص و یا مشاور حقوقی  مطرح میکنید.در شکوائیه خود عنوان را شکایت از ایجاد مزاحمت تلفنی نوشته و در قسمت مشخصات متشاکی ، شماره تلفن و مشخصات فرد را مینویسید و چنانچه فردی که ایجاد مزاحمت کرده برای شما ناشناس باشد ، میتوانید کلمه ی ناشناس / غیر قابل شناسایی را در قسمت متشاکی بنویسید.

پس از تقدیم شکوائیه به دادسرا ، مراحل بازپرسی و تحقیق با ارجاع به کلانتری آغاز میشود.اگر مشخصات متشاکی ناشناس باشد ، کلانتری از مخابرات استعلام گرفته و پرینت مکالمات را درخواست میکند.

همچنین اگر حین مزاحمت تلفنی ، جرم دیگری همانند تهدید / توهین و … رخ داده باشد نیز میتوانید در شکوائیه خود عنوان کنید و تقاضای مجازات آنان را نیز داشته باشید.

پس از مراحلی که توسط کلانتری طی میشود اگر فرد مزاحم شناسایی شود ، دادسرا برای وی اخطاریه و احضاریه فرستاده و برای تحقیقات او را میخواهد و اگر فرد بی عذر موجهه حضور پیدا نکند دادستان میتواند حکم جلب او را صادر کند.

این جرم در زمره جرائم غیرقابل گذشت است و حتی اگر شاکی خصوصی رضایت بدهد ، دادستان میتواند به تعقیب وی ادامه بدهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *