نکات حقوقی مزاحمت همسایه + شکایت و پیگیری پرونده

مزاحمت همسایه شامل چه مواردی است ؟ در این بخش از وب سایت عدل محور قصد داریم به شما عزیزان شیوه راهکار های مقابله با ایجاد مزاحمت از سوی همسایه را آموزش دهیم. راهکار های مقابله با مزاحمت همسایه انواع و اقسام مختلف و متفاوتی دارد هم میتوان از آن ها شکایت نمود و از طریق کیفری با آن ها مقابله کرد و هم میتوان به شیوه های مسالمت آمیز از ایجاد مزاحمت از طریق همسایه جلوگیری نمود. پس اگر با مزاحمتی از سوی همسایه های خود رو به رو هستید،این مقاله را تا انتها بخوانید و با عدل محور همراه باشید.

انواع مزاحمت همسایگان

با گسترش زندگی آپارتمان نشینی و همچنین ساخت و ساز های برج ها و ساختمان های بلند طبقه و پر واحد علی الخصوص در کلان شهر ها،میزان نزاع و بحث میان همسایگان شدت گرفته است چرا که قاعده ی “چهار دیواری ، اختیاری ” در این گونه موارد صدق نمیکند و هر نوع رفتار و حرکتی که باعث آزار و اذیت دیگر همسایگان بشود ، همسایه آزاری محسوب شده و جای بحث دارد.

مزاحمت همسایه

از انواع همسایه آزاری و رفتار هایی که باعث ایجاد مزاحمت برای دیگر همسایگان میشود در درجه اول میتوان به ایجاد سر و صدای بلند و بسیار زیاد توسط یکی از واحد ها اشاره نمود.اینکه در طول روز به موسیقی با صدای بسیار بلند گوش بدهند بدون اینکه به این نکته توجه داشته باشند که صدای موسیقی آنقدر بلند است که در ساعت استراحت و یا ساعت کاری باعث سلب آرامش دیگر همسایه ها میگردد.

همچنین گرفتن دورهمی ها و پارتی ها و مهمانی های روزانه و شبانه که بسیار مرسوم و رایج است و اصولا تا پاسی از شب و گاهی اوقات تا خود صبح ادامه دارد و سر و صدای ایجاد شده میتواند باعث ایجاد مزاحمت برای همسایگان گردد.

مشاوره حقوقی مزاحمت همسایه

وکیل متخصص کیفری : یکی دیگر از مصادیق همسایه آزاری که این روزا در دادگاه و در مشاورات حقوقی بسیار با آن رو به رو هستیم آن است که یکی از واحد ها صاحب حیوان خانگی اعم از سگ و یا گربه و … میباشد که اصولا صدای پارس سگ و گربه باعث ایجاد آزار و اذیت همسایه ها میشود و یا در این دوره که انواع و اقسام ویروس ها ممکن است از طریق حیوانات منتقل گردد ، حمل حیوانات از مشاعات ساختمان نظیر راهرو ها و آسانسور باعث نگرانی دیگر همسایه ها میگردد.

از دیگر موارد بسیار مهم که قاعدتاً هیچ همسایه ای نمیتواند آن را تحمل کند استعمال مواد مخدر در یکی از واحد هاست که همچنان درست است که در ایران با هر اعتراضی با جمله ی ” چهار دیواری ، اختیاری ” رو به رو میشویم اما بوی استعمال مواد مخدر چنانچه در راهرو بپیچد و یا به واحد های دیگر سرایت کند از این موضوع خارج میشود و مصداق اصلی همسایه آزاری محسوب میشود.

مورد دیگری نیز که به شدت در دادگاه ها با آن رو به رو هستیم عدم پرداخت شارژ و هزینه های مشترک ساختمان از سوی یکی از همسایه هاست که باعث ایجاد نزاع و دعوی بین مدیر ساختمان و همسایه ممتنع از پرداخت میگردد و اصولا منجر به قطع انشعابات مشترک برای همسایه ممتنع از سوی مدیر ساختمان میگردد.

راه های غیر قضائی مزاحمت همسایه

اولین راه پیشنهادی ما به شما ، گفت و گو مذاکره است چرا که در قرن 21 و با گسترش ارتباطات میان مردم اصولا تمامی مشکلات با گفت و گو و اعتراض به نحو مصالحه آمیز حل میگردد.

اگر از این روش حل نشد و همسایه ای که ایجاد مزاحمت نموده بود ، به مدیر ساختمان مراجعه کنید و اعتراض خود را نزد او ببرید تا به همسایه اعتراض شما را انتقال بدهد و بر طبق قانون تملک آپارتمان ها ، این مورد از وظایف مدیر ساختمان میباشد.

روش قضائی مقابله با همسایه آزاری

برای طرح شکایت از همسایه آزاری شما هم میتوانید به دادسرا و هم به شورای حل اختلاف مراجعه فرمایید.اما برای طرح شکوائیه نیاز به مدارک و مستندات دارید.پس ابتدائاً با پلیس 110 تماس بگیرید و از وضعیت موجود صورتجلسه برداری کنید و سپس صورت جلسه را ضمیمه دیگر مدارک کرده و به مرجع صالح به رسیدگی تحویل دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *