مشاورحقوقی تجاوزبه عنف

مشاورحقوقی تجاوزبه عنف : منظور از عنف خشونت و زور است که اصلاح تجاوز به عنف به معنای اعمال رابطه جنسی با زن در صورتی که زن رضایت به این کار نداشته باشد در واقع به معنای تجاوز جنسی و زنا است . بسیاری از که کسانی مورد تجاوز به عنف یا تجاوز جنسی قرار گرفته اند ترجیح میدهند در این باره سکوت کنند .زنا از جمله مواردی است که شرع برای آن مجازات سنگینی قرار داده است و علاوه بر آن اثبات آن نیز تا حدودی سخت است میباشد و جرم تجاوز به عنف نوعی زنا محسوب میشود .

عناصر تشکیل دهنده جرم تجاوزبه عنف

عنصرقانونی

بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی و و تبصره 2 آن در رابطه با جرم تجاوز به عنف و زنا میباشد بند ت ماده 224 قانون مجازات اسلامی دراین باره اینگونه میگویید: زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی موجب اعدام زانی است . همچنین تبصره 2 این قانون اینگونه بیان میدارد:هرگاه کسی با زنی که که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا ازطریق ربایش تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است .

مشاورحقوقی تجاوزبه عنف

عنصر مادی

عنصر مادی این جرم عمل رابطه نامشروع جنسی با زن با زورو اجبار است به طوری که زن رضایت نداشته باشد ، این جرم از جرایم مطلق است بنابراین لازم نیست نتیجه خاصی محقق شود بلکه صرف رابطه جنسی با زنی که رضایت از او سلب شده کافی میباشد.

عنصر روانی

قصد و نیت مرتکب عنصر روانی این جرم است .این جرم از جرایم عمدی است و در جرایم عمدی بزهکاراز قانون شکنی آگاه است و میداند که عمل ارتکابی جرم است ولی با قصد و نیت ،عمل خلاف قانون را انجام میدهد.

مجازات تجاوز به عنف

مواد 224 قانون مجازات اسلامی بند ت و تبصره 2 :

زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی موجب اعدام است . تبصره 2 این قانون نیز در این باره میگویید: هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی یا خواب ومستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است و در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا ازطریق ربایش، تهدید و یا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم او شود نیز حکم فوق جاری است .

ماده 231 قانون مجازات اسلامی:

در موارد زنای به عنف و درحکم آن در صورتی که زن باکره باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم میشود و در صورتی که باکره نباشد فقط به مجازات (اعدام)و پرداخت مهرالمثل محکوم میشود.

اثبات جرم تجاوز به عنف

اقرار بزهکار

فرد بزهکار میبایستی 4 بار در نزد قاضی به بزه خود اقرار کند تا جرم او اثبات بشود

شهادت 4 مرد

این شرط از جمله شرایط بسیار سخت وغیر ممکنی است که قانون گذار قرار داده است.

علم قاضی

قاضی میتواند با استفاده از اوضاع و احوال و همچنین درایت خود حکم صادر کند.

البته در مشاورحقوقی تجاوزبه عنف باید خاطر نشان کنم که فرد مجنی علیه میتواندبرای اثبات تجاوز بدون اینکه لباس خود را تعویض کند و یا اثرات جرم را از بدن خود پاک کند با پلیس آگاهی تماس بگیرد و سپس به پزشکی قانونی مراجعه کند و از این طریق شکایت خود را به ثبت برساند.

مراحل شکایت از جرم تجاوزبه عنف

  1. اگرمجنی علیه در محل حادثه قرار دارد باید فورا با کلانتری تماس بگیرد و در صورتی که در محل حادثه حضورندارد باید در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی شکایت خود را تحت نام تجاوزبه عنف به ثبت برساند
  2. پس از ثبت شکایت در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و سپس ارجاع پرونده به داداسرا و سپس دادگاه ، دادگاه نامه ارجاع به پزشکی قانونی به مجنی علیه میدهد . البته مجنی علیه میتواند بدون اینکه شکایتی ثبت بکند به کلانتری محل وقوع جرم مراجعه کند و نامه ارجاع به پزشکی قانونی را از کلانتری دریافت نماید .مجنی علیه باید در ظرف مدت72 ساعت به پزشکی قانونی رجوع کند. بنابراین با توجه به زمانبر بودن ثبت شکایت در دفتر خدمات الکترونیک قضایی بهتر است مجنی علیه فورا به اداره نیروی انتظامی و سپس پزشکی قانونی مراجعه کند .

دادگاه صالح رسیدگی به این جرم دادگاه عمومی محل وقوع جرم میباشد .

چند پیشنهاد

  1. سعی کنید خونسردی خودتان را حفظ کنید و با دونفر قابل اعتماد درباره جزئیات صحبت کنید
  2. تمامی لباس هایی که پوشیده بودید را در یک نایلون بگذارید تا دست نخورده باقی بماند
  3. تا جایی که امکان دارد حمام نکنید و دهان خود را نشویید.
  4. فورابه اداره نیروی انتظامی و سپس پزشکی قانونی مراجعه کنید وثبت شکایت و درخواست معاینه داشته باشید

مشاورحقوقی تجاوزبه عنف : به دلیل پیچیدگی پرونده های کیفری توصیه ما به شما این است که با مشاوران و وکلای کیفری گروه وکلایی عدل محور با شماره 09305297504 تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *